Olomoucké budovy v červeném kabátě aneb boj za kulturu We Make Event

Celosvětová kampaň We Make Event má za cíl upozornit na alarmující situaci v oblasti pořádání živých kulturních akcí.

Veronika Jínová

Cílem celosvětové akce We Make Events je upozornit na alarmující situaci v oblasti pořádání živých kulturních akcí. Na opatření, které jednotlivé státy nařizují pro zastavení šíření koronaviru, upozorňují firmy, organizace a jednotlivci na nečinnost vládních složek nejen u nás, ale i ve světě.  

We Make Event se prezentuje nasvícením významných a známých budov po celém světě červenou barvou. V Praze červeně zářily kulturní budovy Národního divadla, O2 arény, Fóra Karlín nebo pražského klubu Roxy, v Brně protestovalo například Mahenovo divadlo a v Ostravě Forum Nová Karolina, Ostravar Arena nebo Bolt tower v Dolních Vítkovicích. U nás v Olomouci se ve středečních večerních hodinách do červené zahalila budova S-klubu, klubu Belmonda a domu na tř. Svobody 1 u Náměstí Hrdinů.

Krizi ve svém podnikání kvůli vládním nařízením pocítily také rentalové firmy, které se starají o provoz kulturních akcí. Rentalové firmy zajišťují zvukovou aparaturu nebo hlíníkové stage konstrukce a starají se o celkový chod koncertu. O nasvícení domu, v jehož přízemí sídlí móda United Colors of Benetton, se postarala firma GroudSound. 

"V  první vlně koronaviru padlo opatření právě na živé kulturní akce, koncerty a klubové akce. Každý na to přistoupil, chápal to, uskromnil se a čekal, co bude dál. Přes léto byly sice povoleny akce do 1000 účastníků, které pro regionální rentálové firmy nejsou problém uspořádat. Velké firmy ale na tom tratí nemalé peníze a přichází tak o cenný, roky vyškolený, personál. Čistou ránou z nebes může bylo třeba přerušení už tak osekaného a narychlo připraveného minifestivalu Colours of Ostrava, kdy byl program zrušen ze dne na den kvůli neuváženým rozhodnutím vládních představitelů. Každý očekával, že ztrátu z jara a potažmo i léta by firmy, kapely a divadla mohly dohnat na podzim, kam se spousta akcí a koncertů přesunula. Nyní i tyto přesunuté termíny byly zrušeny a vládními opatřeními byla zamezena další snaha vyrovnat se s touto ztrátou. Poslední ránou pro tento průmysl je to, že akce a koncerty při rozvolňování přijdou na řadu jako poslední," popisuje zástupce GroundSound Jakub Cikryt. 

O podstatě projektu doporučujeme shlédnout toto video. Zachytili jste jedno z červených míst v Olomouci? Podpořme společně kulturní události v našich městech!

Úvodní foto: Martin Školoud

#koronavirus #kultura #wemakeevent

reklama

Další články