[OL]4you na

Olomoucký majáles je tu!

Už dnes v Olomouci startuje tradiční květnová akce - Olomouc ovládne majáles! Veselí potrvá do 8. května, návštěvníci se mohou těšit nejen na spoustu zábavy, bohatý doprovodný program na mnoha místech našeho města a korunovaci krále majálesu, kterým se letos stane Michal Horák, písničkář a doktorand Univerzity Palackého, ale také se bude připomínat dvacáté výročí vstupu do Evropské unie. I proto nese letošní ročník podtitul Bez hranic...

Olomoucký majáles je tu!

Tradiční studentský svátek je tu! Od 6. do 8. května nabídne nabitý program hned na několika místech Olomouce, především na Zbrojnici, náměstí Republiky, jezuitském konviktu a v areálu letního kina. V programu kromě koncertů, performancí, soutěží, besed, přehlídek studentských a neziskových organizací či workshopů připomene také 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. "Letos jsme se rozhodli spojit síly s městem a zároveň připomenout i významné výročí spojené se vstupem Česka do Evropské unie. Přidejte se k pozitivní studentské energii s námi," uvedla Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studijní záležitosti Univerzity Palackého s tím, že bujará oslava studentství k Olomouci neodmyslitelně patří a v novodobé podobě se s ní setkáváme od roku 2010.

Pondělí

V pondělí 6. května obsadí majáles prostory Uměleckého centra UP – Konviktu, kde se návštěvníci mohou těšit na výtvarné ateliéry a workshopy, výstavu, tančírnu, slam poetry, divadlo, improshow, busking, lekci jógy nebo besedu s Michalem Horákem. Do divadelního sálu naláká cestovatele pásmo přednášek a v šapitó dojde i na vyhlášení výsledků univerzitní literární soutěže a afterparty s cimbálovkou a DJem. V nedalekém Jazz Tibet Clubu se odehraje speciální majálesový díl Hospodského kvízu a UPoint bude hostit besedu na téma Evropy a evropských voleb.

Úterý a hlavní program za 100 korun

V úterý se program přesune na nádvoří Zbrojnice, kde se bude konat hlavní hudební program. Nabídne držitelky Ceny Anděl Barboru Polákovou či Pam Rabbit, Michala Horáka, funky kapelu Celest & Charles, DJ duo Malalata či univerzitní MedicBand. "Chybět nebude gastro a handmade zóna, světelná a akrobatická show, výstavy či swap knihovna. Na úterní hlavní program ve Zbrojnici se poprvé bude vybírat vstupné 100 korun. Ostatní majálesový program zůstává ale jako vždy zdarma," sdělil koordinátor akce a vedoucí oddělení marketingu Ondřej Martínek. Pásky na akci lze zakoupit v UPointu na Horním náměstí, v úterý se budou prodávat od 12 hodin i na místě ve Zbrojnici.

Ať žije král!

Králem dvanáctého ročníku Olomouckého majálesu se stane písničkář, vítěz Českého slavíka a doktorand olomoucké univerzity Michal Horák, který převezme vládu nad majálesem a univerzitou v úterý 7. května v 17:00 na hlavní scéně ve Zbrojnici. Michal Horák hraje na kytaru, klavír, foukací harmoniku a heligonku po pradědovi. Texty skládá od 13 let. Studoval na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a nyní je doktorandem Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Ze školního a univerzitního prostředí pochází řada jeho písní. Vydal tři alba a předskakoval Pokáčovi, Tomáši Klusovi nebo kapele Chinaski. V roce 2020 zveřejnil píseň Rande, která má na YouTube už více než 3 miliony zhlédnutí.

Připomínka vstupu do Evropské unie

Ve spojení s městem majáles připomene i 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Náměstí Republiky, Biskupské náměstí a Mariánskou ulici zaplní na sedmdesát stánků studentských spolků, neziskových organizací a univerzitních pracovišť. Návštěvníci se budou moci zapojit do soutěže a s majálesovým pasem se pokusit získat razítka a následně hodnotné ceny. Program doplní workshopy pole dance, žonglování, šátkové akrobacie, šermu, čajovna nebo mladí hudebníci na náměstí Republiky a Biskupském náměstí.

Středa

Třetí den majáles opanuje areál Letního kina Olomouc, kde dojde na koncerty, workshopy a silent disco. Vystoupí zde například kapela Brixtn nebo vítěz celorepublikového UniBand Contestu, který vzejde z finále v Ostravě.

Podrobnosti a program majálesu naleznete na www.olomouckymajales.cz.

FOTO: archiv Univerzity Palackého

reklama