[OL]4you na

Opičák Langmajer a Mrcha Šťastná. Divadlo na Šantovce vezme diváky na Cestu k vodopádům

Mrcha a Opičák. Jiří Langmajer a Anežka Šťastná. Fascinující road movie o hledání cesty k sobě i k tomu druhému. Znamenitý psychologický příběh, jenž dává šanci nejen dvěma skvělým hercům, ale všem, kteří se někdy cítí jako Opičák a Mrcha... Třeba takhle by se dala charakterizovat hra z pera Lee Blessinga. Divadlo na Šantovce láká na perfektní představení Cesta k vodopádům Divadla Ungelt už 31. května v 19:00.

Opičák Langmajer a Mrcha Šťastná. Divadlo na Šantovce vezme diváky na Cestu k vodopádům

Po bolestném rozvodu přišel Opičák i o milovanou nevlastní dceru - Mrchu. Dokáže to napravit? Fascinující jevištní road-movie o hledání cesty k sobě i tomu druhému slibuje opravdu zajímavý zážitek. Diváci se přenesou do současnosti amerického Středozápadu, kde projíždí auto s poněkud nezvyklou posádkou. Za volantem sedí muž středního věku. Spisovatel, který za sebou má několik karambolů, přesto životem proplouvá bez větších problémů, možná i díky idylickému dětství. To však rozhodně neprožila jeho nevlastní téměř osmnáctiletá dcera, kterou se rozhodl vyvézt. Chce jí ukázat místa, po nichž jej vozili jeho rodiče, a vynahradit jí vlastní selhání stojící za čerstvě rozpadlým svazkem s její matkou. Jejich vztah je ale na bodu mrazu. Snad i proto jim autor hry Lee Blessing dal poněkud neurčitá, posměšná jména. On je prostě Opičák, ona zase Mrcha. Ač dívka zpočátku svému bývalému otčímovi jen nadává a přikazuje mu obrátit se zpátky, divákovi brzy dojde, že se ve skutečnosti vrátit nechce...

Cesta k vodopádům je rafinovaná hra postavená na dialozích a perfektním ztvárnění obou postav, kterého se zhostili Jiří Langmajer v roli Opičáka a Anežka Šťastná, jež exceluje v roli mrchy. Hru Divadla Ungelt zrežíroval Michal Dočekal, současný umělecký šéf Městských divadel pražských. Světovou premiéru si hra Cesta k vodopádům odbyla už v roce 2008, česká premiéra se uskutečnila teprve 5. března 2022.

Divadelní představení slibuje opravdu hluboký zážitek, který vyplývá z precizního vykreslení obou hlavních postav. Jiří Langmajer je v roli tradičně přesvědčivý, Anežka Šťastná zase servíruje Mrchu jako komplikovanou osobnost utvářenou zejména životními událostmi a osudy a diváky nenechá vydechnout a udržuje je ve střehu od začátku do konce. Zkrátka herecký koncert, který si říká o pozornost...

FOTO: Divadlo Ungelt

V době, kdy Lee Blessing psal Cestu k vodopádům, byl čerstvě ženatý se svou druhou manželkou, televizní producentkou, spisovatelkou a příležitostnou dramatičkou Melanií Marnich. Hra tak pomyslně uzavřela jeho předchozí manželství a pomohla mu vstoupit do druhého s čistým štítem. Manželství s Marnich bylo a je šťastné... Dalo by se tedy uvažovat o autobiografické povaze hry, což sám autor nepopírá. "Především musím zdůraznit, že žádná událost, ke které v Cestě k vodopádům dojde, se nikdy ve skutečnosti neodehrála. Ale ano, trvalo mi dlouho, než jsem se pustil do psaní této hry, protože v některých ohledech z mého života opravdu vycházela. Její geneze souvisí s rozpadem mého prvního manželství. Stejně jako většina spisovatelů při tvorbě využívám vlastní životní zkušenosti. Vždy je však přetvářím," prozradil Lee Blessing v rozhovoru s Pavlem Ondruchem pro program ke hře Divadla Ungelt.

Cestu k vodopádům uvede Ďivadlo na Šantovce v úterý 31. května v 19:00. Vstupenky pořídíte zde. Nenechte si to ujít...

reklama