Petr Neoral & Neo Sport Clinic

Ačkoli byl jeho dědeček soudní patolog a tatínek je uznávaný chirurg, při volbě studia měl od rodičů volnou ruku. Podvědomý pocit povinnosti ho ovšem zavedl také na medicínu. Dnes díky tomu dává „dohromady“ české špičkové sportovce a je profík přes ramenní kloub!

Zuzana Zbořilová

Možná měl Petr svůj životní směr vybraný už dávno předtím, než se pro medicínu opravdu rozhodl – dědeček Lubomír byl soudní patolog (navíc děkan Lékařské i Právnické fakulty Univerzity Palackého) a tatínek Čestmír je zase přednostou Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Petr cítil, že by rodičům udělal radost, kdyby se dal podobnou cestou, ale zároveň věděl, že chce svůj život velmi úzce propojit se sportem. A tak se nakonec rozhodoval mezi několika možnostmi. „Do úvahy přicházel i sportovní management, který tehdy otevírali v Ostravě, rehabilitace na olomouckém FTKáčku a medicína,“ vzpomíná sympatický lékař.

Volba nakonec přece jen padla na medicínu, kde se celých šest let studuje všeobecné lékařství a směr se profiluje až v postgraduálu. Tam si Petr Neoral jako atestační zařazení zvolil obor ortopedie, právě aby mohl co nejvíce pracovat se sportovci. První rok působil v Šumperku a poté nastoupil do olomoucké Fakultní nemocnice na postgraduál, kde postupně získával úvazek až do fáze plného úvazku a ukončeného doktorátu Ph. D. na ramenní kloub.

Sport ho ovšem neustále doprovázel. Aktivně se Petr věnuje mnoha různým sportům a v dnešní době je stále aktivním členem mistrů světa lékařů: „Byli jsme v Brazílii a v Americe, kde jsme vyhráli Mistrovství světa lékařů ve velkém fotbalu,“ přiznává hrdě Petr. Kromě fotbalu má rád také golf, hokej, tenis a v zimě lyžování. Úrazy se ovšem nevyhýbají ani lékařům. I když se do svých pětatřiceti Petr držel, před dvěma lety byl na operaci kolene.

Profík přes ramena

Když se řekne rameno, není to jen jeden kloub – jsou to klouby čtyři, vlastně celá polovina horního těla, pletenec ramenní. A Petr Neoral je pravděpodobně jediný ortoped v republice, který se věnuje ramenu od A do Z – od prostých artroskopií přes otevřené výkony až po endoprotézy ramenního kloubu. Existují totiž lékaři, kteří se zabývají výhradně artroskopiemi, jiní zase otevřenými rekonstrukcemi a další endoprotetikou. Málokdo vykonává všechny ramenní úkony a vnímá rameno uceleně. „Navíc provádíme dvě techniky, které jsou raritní a v České republice je nedělá žádné jiné pracoviště,“ zmiňuje lékař.

Jedná se o tzv. Latarjetovu operaci – ta se provádí u nestabilních ramen, kdy už žádná jiná operace nepomůže. Kostní bloky se svaly se artroskopicky přenášejí malými vpichy a fixují se do lopatky. Druhou technikou je pak suprakapsulární rekonstrukce, která se provádí v případě, kdy se nedá rekonstruovat manžeta rotátorů, tedy svalů, které pomáhají rotacím ramene. Někteří lidé nemají tento společný úpon šlach svalů v dobré kvalitě, a nedá se již přišít. „Dříve tito jedinci neměli na výběr – museli čekat na umělý kloub, až zestárnou. My umíme provést plastiku rameního pouzdra a do prostoru místo svalů malými vpichy vložit záplatu z prasečí kůže. Tato metoda je velmi unikátní a jezdí se ji k nám do Olomouce učit lékaři z celé republiky a Slovenska.“

Olomoučené mohou být opravdu hrdí, že zde mají takové experty. „Olomouc je historicky velmi silná v ortopedii – zmínit musím doktora Daniela Ditmara, Radomíra Holibku, profesora Gallo, kteří jsou republikovými špičkami. Veškeré trendy v tomto oboru se zkrátka vždy určovaly právě v Olomouci. A dá se říct, že v tom pokračuji i já, protože dělám výkony, které v naší republice dělá jen málokdo.“

Kým je ale Petr Neoral, pokud není špičkovým ortopedem ve Fakultní nemocnici Olomouc? Nadšeným sportovcem, manželem, a hlavně otcem pětiletého Denise a tříleté Nikol. Od roku 2014 je také majitelem privátní kliniky sportovní a lifestylové medicíny Neo Sport Clinic, kterou otevřel se svým obchodním partnerem Pavlem Sedláčkem.

Neo Sport Clinic

„Klinika je určená pro všechny jedince, kteří mají poškozený muskuloskeletární systém. Náš tým se stará např. o hráče fotbalové Sigmy Olomouc, hokejisty HC Olomouc, několik daviscupových tenistů a spoustu dalších sportovců. Ačkoli se na sportovce zaměřujeme, naši kliniku může vyhledat kdokoli,“ vysvětluje lékař.

Před dvěma lety se v rámci Neo Sport Clinic zřídilo také centrum pooperační péče: „Již zmíněných unikátních výkonů děláme třeba deset patnáct do roka. Přišlo mi tedy zbytečné, aby se následná péče tříštila mezi více fyzioterapeutů a rehabilitačních středisek. Na finálním zdravotním výsledku se navíc podílí tři faktory – ortoped, pacient samotný (musí být motivovaný a chtít na sobě pracovat) a fyzioterapeut (protože bez fyzioterapeutů jsme my lékaři dvoutřetinoví). A právě díky našim vysoce specifickým výkonům bylo logické, abychom rozšířili tým fyzioterapeutů, kteří vědí, že se s danou diagnózou setkají víckrát než jednou do roka a že tedy budou schopni poskytnout nejlepší možnou péči, vedoucí k dobrému výsledku.“

V počátcích se zabývala Neo Sport Clinic primárně ortopediísportovní traumatologií. Časem se nabídka rozrostla také o podpůrnou infuzní léčbu, díky které mohou klienti využít kapačky různých vitaminových směsí. „Portfolio služeb neustále rozšiřujeme. Úzce spolupracujeme také s výživovými poradci – máme k dispozici dokonalé testy na diagnostiku potravinové intolerance. Věnujeme se zkrátka lifestylové medicíně – tento termín jsme na Neo Sport Clinic zavedli s Pavlem Sedláčkem. Lifestylovou medicínou tedy chápejme jako medicínu, která se zabývá životním stylem – tedy životosprávou, stravováním, pohybovou aktivitou, ale patří tam právě i v dnešní době hodně diskutované potravinové intolerance a mnoho dalších témat.“

Regenerace za třetinu času

V redakci často žasneme nad tím, jak rychle se profesionální sportovci dokážou po úrazech zregenerovat. Petr Neoral nám ale vysvětluje, že regenerace trvá u všech podobně. Sportovní kluby ovšem mají zájem na tom, aby byli sportovci v co nejkratší době zpátky na hřišti, kurtě či ledu, a tak jim zajistí různé nadstandardní procedury. A právě díky velké nabídce – včetně fyzikální terapie, možnosti využití profesionálních přístrojů a aplikace různých látek, lze regeneraci (nejen u sportovců) urychlit. „Neumíme sice zázraky, nemáme 3D tiskárny a klonování je u nás zakázané, ale dobu regenerace jsme schopni zkrátit až na třetinu,“ prozrazuje Petr Neoral.

Infuzní terapie na podporu obranyschopnosti

Jednou z nejvíce využívaných procedur v rámci Neo Sport Clinic jsou infuzní terapie. Ale ani ty nefungují tak, že povedete zhýralý život, a přesto budete dokonale zdraví, protože si necháte jednou za čas pustit do žíly vitaminy. Velmi důležitá je forma stravování a celková životospráva. Infuzní terapie ovšem mohou v tomhle náročném období suplementovat do těla chybějící minerály, ionty a vitaminy. Na Neo Sport Clinic proto nabízejí energetické, detoxikačnímultivitaminové kapačky. I tady platí, že nejdůležitější je prevence. Předvánoční období je ovšem (kromě kolísavých  teplot) také plné večírků a oslav – a ne vždy se nám podaří vyhnout přemíře alkoholu... Existuje něco, co nám pomůže dostat se z kocoviny?

Zaručená „Neoralova směs“ na kocovinu

Účinky infuzí na sobě Petr sám testuje a dokonce „vyladil“ do dokonalosti i zaručenou směs: „Když se protáhne večírek,  ráno je vám špatně a vy víte, že musíte celý den fungovat, požádejte o směs na kocovinu. Jediné, co musíte, je dopravit se k nám na Neo Sport Clinic. Infuze vás do hodiny postaví na nohy,“ popisuje jeden z infuzních bestsellerů mladý lékař. „Touto směsí do těla okamžitě doplníme energii – minerály a různá léčiva na zlepšení zažívacích potíží a eliminaci slabosti. Jinak byste mohli být do dvou tří hodin odpoledne nepoužitelní.“

Infuze proti stárnutí mozku

Zajímavé a stále více populárnější je infuzní terapie proti stárnutí mozku a na podporu obnovy mozkových buněk, která obsahuje speciální látky na regeneraci nervové tkáně. Vyhledávaná je např. těmi pacienty, u kterých proběhla mrtvička.

Daňové zvýhodnění pro firmy

„Veškeré naše služby nabízíme i firmám, které mohou svým zaměstnancům poskytnout benefitní program. Zaměstnanci tak získají balíčky služeb, které mohou využívat v pravidelných intervalech či podle potřeby. Tyto zaměstnanecké programy realizujeme pro firmy vždy na základě individuální smlouvy s pevnou garancí licencovaného odborného zdravotnického zařízení a plně v daňově uznatelném režimu,“ vysvětluje lékař výhody pro firmy.

Sny a vize

Pod pojmem dokonalý život si Petr představuje šťastnou rodinu a dlouhý život. Aby toho dosáhl, snaží se zorganizovat si práci tak, aby ho nesemlela jako spoustu jiných starších kolegů. Velkým Petrovým snem je vytvořit v Olomouci koncepční řešení sportovní medicíny, které by sdružovalo veškeré služby na jednom místě: „Líbilo by se mi zřídit pracoviště, kam by klienti přijeli, byli diagnostikovaní, odoperovaní a díky možnosti ubytování by tam rovnou i odrehabilitovali. Pacienti by tak byli v těch nejlepších rukou od služeb medicínských po ty další. Byl by to dokonalý komplex pro tělo.“

Umění relaxu

Když Petr Neoral neoperuje v olomoucké  Fakultní nemocnici nebo nepomáhá rehabilitovat špičkovým sportovcům v Neo Sport Clinic, relaxuje sportem. „Každý den nebo alespoň obden se snažím při nějakém sportu vyventilovat nahromaděný stres. Ideální představa relaxu je pro mě také čas strávený s mou manželkou Petrou a dětmi.“

I většina dovolených tohoto charismatického mladého lékaře bývá spíš aktivní a plná sportu. V létě vyhrávají destinace, kde to hodně fouká – Petr totiž jezdí na kitesurfu. Při představě, kdyby měl strávit týden pouhým poleháváním na pláži, nám jeho vyděšený výraz ve tváři dává najevo, že by to byla jeho smrt. V zimě jezdí do lyžařských středisek, kde se vyřádí celá rodina včetně dětí.

Každodenním Petrovým společníkem je hudba, kterou může poslouchat pořád. Během pracovních dní dává přednost stylu chill-out. Mezi jeho nejoblíbenější kompilace patří Café del MarSound of Monte Carlo.

Rád jezdí i na koncerty – jedním z posledních koncertů, na který stále vzpomíná, bylo vystoupení britské skupiny Coldplay, která zahrála loni ve Vídni. Pravidelnou letní koncertní zastávkou pro Petra bývá i Ostrava se svými Colours of Ostrava.

Tři definice

Kdyby se měl Petr Neoral popsat pouhými třemi slovy, byla by to: cílevědomost, ješitnost („Jako každý chlap.“) a zábavnost. A my v redakci cítíme hrdost, že Petr pochází právě z Olomouce, má pevné odhodlání a vize, které jistě  jednou zrealizuje!

Petr Neoral & Neo Sport Clinic

Sport byl a je pro lékaře Petra Neorala celoživotní vášní. Právě proto byla klinika Neo Sport Clinic, kterou v září 2014 otevřeli s obchodním partnerem Pavlem Sedláčkem, logickým vyústěním. Neo Sport Clinic disponuje týmem špičkových sportovních ortopedů a fyzioterapeutů. Zde se postarají o nápravu vašeho pohybového ústrojí a celkové fyzické kondice v co nejkratším čase. Více informací najdete na www.neosportclinic.cz

#petr neoral #pavel sedláček #vitaminové infuze #infuze #interview #rozhovor #osobnosti #fakultní nemocnice olomouc #fnol #sport #neo sport clinic #lifestylová medicína

reklama

Golf Resort Olomouc
Další články