[OL]4you na

Pevnost poznání a společnost Edwards otevřely novou expozici

Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dnes otevřela novou část expozice zaměřenou na fyziku. Děti i dospělí tam mohou interaktivním způsobem prozkoumat vakuové vývěvy. Bez nich se neobejde výroba předmětů, které najdeme všude kolem nás, ale ani kosmický či lékařský výzkum.

Pevnost poznání a společnost Edwards otevřely novou expozici

Unikátní technologie na výrobu vakua je v science centru prezentována srozumitelnou a hravou formou. Návštěvníci díky tomu poznají důležitý jev, který se uplatňuje jak ve vědě a výzkumu, tak při výrobě produktů z každodenního života. K prezentaci slouží gumový míč, větrná korouhev a mechanický zvonek. Předměty jsou umístěny do velkých, skleněných vakuových zvonů, ze kterých se po stisknutí tlačítka odsaje vzduch a uvnitř vznikne vakuum. Zájemci pak uvidí, co se s předměty děje právě bez přístupu vzduchu. Expozice vznikla ve spolupráci s firmou Edwards. "Vývěvy se používají například k výrobě elektrosoučástek pro mobily, auta i počítače, ale také k hutnění porcelánu či stavebních hmot. Staly se také běžnou součástí potravinářství třeba při vakuování potravin, které zvýší jejich trvanlivost. Vývěvy jsou nepochybně nedílnou součástí našich životů," vysvětlila Anna Krčmářová, lektorka Pevnosti poznání.

Autoři expozice chtějí žáky motivovat ke studiu polytechnických oborů
Na nové expozici pracovali zaměstnanci firmy Edwards a technici z Pevnosti poznání celý rok. Její vybavení budou využívat i lektoři v rámci oblíbeného vzdělávacího programu Fyzika v komiksu. Žáci díky němu poznají fyzikální zákony v atraktivním prostředí science centra mimo školní třídu. Princip fungování vakuových vývěv objevují také diváci výjezdní science show, se kterou jezdí tým Pevnosti po celé republice.

"Chceme pomáhat vychovávat mladou generaci, aby se nebála vědy a výzev moderních technologií, které s sebou dnešní doba přináší. Zájem o svět vakua se snažíme vzbudit již u dětí předškolního věku formou vakuových experimentů. Nejvíce se však soustřeďujeme na žáky druhého stupně ZŠ, aby svou profesní dráhu směřovali na technicky zaměřené obory učilišť a středních škol. Studenty středních škol pak motivujeme ke studiu technicky zaměřených programů na vysokých školách," popsal podporu polytechnického vzdělávání ředitel firmy Edwards Jan Večeřa. Firma zve školní skupiny na exkurze do výrobních hal, organizuje odborné přednášky na školách a také věnuje vybraným školám vývěvy k fyzikálním experimentům.

Podpora využívání nových technologií ve vzdělávání je pro science centrum klíčováKromě expozice v Pevnosti poznání se mohou návštěvníci podívat také do moderního UP_LABu, který centrum popularizace nedávno otevřelo v blízké budově Envelopa Hub. Tento prostor ukazuje další moderní trendy ve vzdělávání a kromě vývěv představuje např. 3D tisk, roboty nebo virtuální realitu.

"Jedním z hlavních úkolů science center je umožnit širokému spektru žáků přístup k nejmodernějším technologiím a hi-tech vzdělávacím pomůckám, protože pro školy jsou často tyto technologie finančně nedostupné. Naše instituce by bez výrazné podpory z oblasti businessu nedokázala tuto roli plnit. Proto jsme nesmírně vděčni za spolupráci s firmami, kterým není lhostejná úroveň českého vzdělávání a snaží se podpořit vzdělávání všech žáků bez rozdílu," řekl Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Science centrum již v minulosti představilo populární formou nejnovější technologie a vynálezy v oblasti automobilového průmyslu a letectví. Své aktivity a práci tak poutavou formou prezentují v Pevnosti poznání široké veřejnosti firmy Hella a Honeywell, které působí v Olomouckém kraji. 

Centrum popularizace Pevnost poznání sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. 

Edwards, s. r. o., je světovým výrobcem vakuových technologií. Výrobní závod sídlí v Lutíně u Olomouce, kde se také nachází špičkové vývojové centrum. Lutínský Edwards je součástí britského koncernu Edwards Ltd a největším výrobním závodem vědecké divize vakuové techniky švédské skupiny Atlas Copco.

FOTO: Lucie Jarmarová

reklama