[OL]4you na

Pevnost Poznání: Vydejte se po stopách slonů!

Sklouznout se chobotem, prozkoumat sloní šlápoty a hledat řešení vymírání sloní populace. Nejen to si mohou vyzkoušet zájemci v Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vznikla unikátní interaktivní výstava Po stopách slonů. Po skončení letní sezony začne putovat po České republice.

Pevnost Poznání: Vydejte se po stopách slonů!

Léto je v plném proudu a hledat program pro děti není vždycky jednoduché. Pevnost poznání od 10. července otevírá unikátní expozici, kterou budou moci návštěvníci prozkoumávat celé léto, a to až do 31. srpna 2024. „Prostřednictvím unikátní expozice chceme nabídnout komplexní pohled na slony, jejich způsob života, roli v ekosystému i vztah s člověkem,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání – Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Mezinárodní iniciativa jako inspirace

Inspirací pro tuto expozici byla mezinárodní iniciativa Save Elephants českého biologa Arthura F. Sniegona, který už před deset let mění osudy ohrožených druhů v Africe. Už dříve měl v Pevnosti poznání premiéru Sniegonův snímek The Elephangelist. „S Arthurem nás pojí stejné cíle – na základě vědeckého poznání chceme měnit společenské vnímání palčivých ekologických problémů dneška a podpořit tak udržitelný rozvoj,“ dodává Matěj Dostálek.

Víc než výstava

Expozice má mnohem hlubší význam, než se může na první pohled zdát. Nejenže vás vtáhne živou a hravou formou do problematiky ochrany jednoho z nejunikátnějších zvířecích druhů na naší planetě, ale osvětlí také důležitý kontext: vliv tržní ekonomiky nebo rozdíly v potřebách obyvatel globálního jihu a bohatého severu. „Vyhubení slonů by mělo na celou planetu fatální dopady. Sloni jsou mimo jiné jedněmi z hlavních přenašečů semen a tvůrců deštných pralesů, které mají zásadní vliv na celosvětové klima,“ doplňuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Celá výstava čítá desítku interaktivních exponátů a jejím cílem je je především šíření osvěty a podpora vztahu všech generací k tématu ochrany životního prostředí. Výstava, která vznikla s finanční podporou obchodního centra Galerie Šantovka, je přístupná v běžné otevírací době Pevnosti poznání s platnou vstupenkou. Je součástí expozice Živá voda.

Více o Pevnosti poznání – Centru popularizace PřF UP na www.pevnostpoznani.cz.

 

 

reklama