[OL]4you na

Plesová sezona je tu! Máte v malíčku společenskou etiketu?

Na plesovou sezonu se těším již od podzimu. Jako aktivní tanečnice jsem se účastnila mnoha předtančení na nejrůznějších plesech po celé republice, ale vždy jsem také ráda vyhledávala příležitosti, kdy se na ples zajít pobavit s přáteli. Všechny akce - ať už ty ve Španělském sále, nebo ve sportovní hale v malé vesničce - mají jedno společné: každá má předepsaný dress code. Víte, co je to black tie, co nosit ke smokingu, proč k fraku volit bílého motýlka, nebo proč by ženy měly sáhnout po šatech zakrývajících kotníky?

Plesová sezona je tu! Máte v malíčku společenskou etiketu?

Plesová sezona se hlásí o slovo. Pokud si rádi dopřáváte tanec a zábavu, určitě se orientujete v tom, co si na sebe obléknout, abyste neztropili drobné faux pas. Plesy jsou navýsost společenskou událostí, která totiž vyžaduje specifický dress code. Buďme upřímní, plány na to, co si obléknout, obout, jaký účes a líčení zvolit či jakými šperky doladit outfit, jsou doménou nás, žen. Muži dost často sáhnou po obleku, který jim visí ve skříni od dob jejich maturity, nebo v tom lepším případě od svatby, vyleští si boty, obléknou košili a jdou se bavit. I když i to je často ožehavé téma... Jenže jsou plesy, a v dnešní době jich je již většina, které mají přímo předepsaný dress code. Máte jej v malíčku?

Black tie - smoking pro pány, dlouhé šaty pro ženy
Pokud stojí na pozvánce black tie, jde o smoking a dlouhou večerní róbu. Smoking vyjadřuje nejvyšší úroveň společenského oděvu pro muže. White tie, tedy frak doplněný o bílý motýlek, přísluší těm nejhonosnějším akcím typu ples v opeře. Charakteristickým prvkem smokingu jsou lesklé klopy. Má být v černé barvě, přípustná je rovněž barva noční modři.

Smokingová košile je vždy bílá a knoflíčky bývají zakryty légou. Mohou být i vidět, v tomto případě však musí být ozdobné a měly by ladit s těmi manžetovými. Typickým znakem smokingové košile jsou také dvojité manžety u rukávů. Ty by měly být zhruba o centimetr delší než rukávy saka. Límeček košile může být klasický, a nebo se zalomenými špičkami. Ke smokingu náleží vždy motýlek, a to černý, případně v již zmíněné barvě noční modři. V dnešní době už pravidla nejsou tak striktní, takže pokud muži touží ladit s partnerkou, mohou si vzít i motýlek v barvě její róby. Do smokingového saka se dává bílý kapesníček, i v tomto případě platí, že pro soulad s partnerkou je povolen kapesníček v barvě jejích šatů.

Nezbytností jsou černé dlouhé ponožky a nejlépe černé lakovky. Mělo by rovněž platit, že ke smokingu patří pouze elegantní hodinky a na smoking bychom si nikdy neměli vzít sportovní bundu či kabát, ale společenský kabát či plášť.

Plesová róba pro ženu by měla být reprezentativní a měla by podtrhnout osobnost její nositelky. Co se týče materiálů, vzorů, barev a střihů, mohou být ženy kreativní, žádná přísná pravidla tu neplatí. Každopádně šaty by měly být dlouhé a ne prvoplánově vyzývavé. K nim patří uzavřené lodičky na vysokém podpatku, nebo ozdobné sandálky rovněž na vysokém podpatku. Kabelka by neměla být na rameno, ideální je malé psaníčko, které je sladěné jak s večerní toaletou, tak s botami a doplňky. A mělo by se nosit v ruce.

Šperky mohou být jak decentní, tak výrazné, vždy záleží na typu šatů i na zvoleném účesu. A hodinky byste, milé dámy, měly raději nechat doma. Pozornost je třeba věnovat také make-upu. Ideální je kouřové líčení očí a lesk či rtěnka v pudrovém odstínu. Pokud se však rozhodnete zvýraznit rty, líčení očí by mělo být decentnější.

Na šaty patří elegantní kabát, kožich či kožešinová štola. Nikdy nesahejte po zimním péřovém kabátu. Sice vás zahřeje cestou na ples a z plesu, ale co se týče společenské etikety, budete hodně out.

Kdy vzít oblek a jednodušší šaty?
Pokud na pozvánce není uvedeno black tie, vystačí si muž s oblekem tmavé barvy. K němu se hodí bílá košile, přípustná je i barva v odstínu partnerčiny toalety, motýlek nebo častěji kravata. Ta by měla být decentnější, bez výrazných vzorů. Samozřejmostí jsou dlouhé oblekové ponožky a čisté (!) společenské boty. Výrazné hodinky nebo sportovní bundu by měli muži raději nechat doma.

Ženy nemusí volit takovou róbu, po jaké sahají v případě dress codu black tie. Ideální jsou dlouhé šaty v libovolné barvě, střih by měl lichotit postavě, věku a měl by podtrhnout osobnost ženy. I v tomto případě je vhodné myslet na volbu střevíčků, účesu, doplňků a make-upu. Kdy postačí koktejlky?
Jestli se chystáte na akci, která je spíše zábavou než kulturní událostí, sáhněte bez obav i po šatech pod kolena nebo případně po koktejlkách. Pokud si na sebe vezmete kratší šaty než ke kotníkům,  rozhodně volte punčochy či silonky, a to ideálně bez přílišného lesku. K silonkám si obujte lodičky na podpatku, protože šev koukající ze sandálků vám na kráse nepřidá a porušíte etiketu.

Tak vzhůru do víru zábavy!

FOTO: Freepik

reklama