[OL]4you na

Podzimní Velký knižní čtvrtek přináší závěrečný díl Aristokratky a další knihy oblíbených autorů

Léty a bezpočtem čtenářů prověřená zkušenost praví, že čtení knih je tím nejlepším odreagováním od všednodenních starostí. Podzimní Velký knižní čtvrtek 13. října přinese rovnou 15 nových titulů plných dobrodružství, fantazie, aktuálních témat, zajímavých informací a inspirativních příběhů reálných i fiktivních hrdinů.

Podzimní Velký knižní čtvrtek přináší závěrečný díl Aristokratky a další knihy oblíbených autorů
Velký knižní čtvrtek

Velmi silné zastoupení v podzimním Velkém knižním čtvrtku má původní česká tvorba. Kniha Přijít za svítání: Vybrané eseje z let 2002–2022 představuje „to nejlepší z Václava Cílka“. Jeho eseje jsou uspořádány do pěti stěžejních tematických oddílů: krajina jako celek; genius loci konkrétních míst; setkávání s lidmi, zvířaty i bájnými bytostmi; popis současného světa s jeho problémy a obavami, kam se to řítíme; a nakonec texty o tom, jak z toho ven, které dávají naději. Pavel Kosatík se v knize Slovensko 30 let poté zamýšlí nad tím, kam slovenská společnost dospěla za třicet let samostatnosti – nahlíženo jak z hlediska Slováků, tak z hlediska Čechů. Vydatnou dávku humoru přináší Evžen Boček v závěrečném dílu „ságy“, které se dosud prodalo téměř půl miliónu výtisků – Aristokratka pod palbou lásky. Zároveň ovšem není zcela vyloučeno, že se časem objeví díl, který celou sérii o Marii III. Kostkové předchází.

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, světový ekonom Nouriel Roubini, spisovatel a filozof Francis Fukuyama, psychiatr Cyril Höschl, poradce pro národní bezpečnost Spojených států za prezidenta Trumpa Robert C. O`Brien, prozaik Jáchym Topol, dramatik Milan Uhde a další respektované osobnosti se sešly na stránkách knihy s padesáti rozhovory Proměny života, která navazuje na bestseller Proměny světa. I tentokrát jde o reflexi změn ve společnosti, již po pandemii viru zasáhla další rána v podobě konfliktu na Ukrajině, která může být největším spouštěčem společenských změn od konce druhé světové války. Aktuální téma rezonuje také v povídkové knize Liliputin: Povídky z války. Jan Němec ji zaplnil postavami, které nejsou přímo vojáky na frontě, přesto však ani tito lidé už nikdy nebudou stejní jako před válkou.
Oceňovaný bestsellerista Jan Novák se v novince Těžký prachy vrací do Chicaga, kde tři roky pracoval jako ozbrojený kurýr a řidič firmy United Armored Services. Největší suma, jakou doručil, obnášela 24 miliónů dolarů, ale většinou měl v obrněném voze kolem tří miliónů. Kniha je částečně autobiografie, reportáž, poezie i dokument. Hrdinkou humoristické novely Na divokém venkově, kterou napsala Eva Grestenbergerová, je doktorandka Malvína Velehorská. Kvůli neblahému duševnímu stavu musí přerušit studium v Oxfordu a vrátit se domů na severní Moravu. Jak se zhostí role moravské vesničanky? Spisovatelka a překladatelka Monika Zgustová se ve své knize Potmě jsme se viděli lépe zaměřuje na osudy rodiny, která před třiceti lety musela uprchnout před totalitou a „normalizací“. František Šmehlík, autor úspěšného detektivního příběhu Slyšet jeleny zpívat, v thrilleru Šelma staví vrchní vyšetřovatelku Lauru Aru a její kolegy před záhadnou vraždu nepohodlného novináře a jeho partnerky.

Světová literatura je v letošním podzimním Velkém knižním čtvrtku zastoupena jednou z nejoceňovanějších autorek příběhů o současných mileniálech. Sally Rooneyová v novém románu Kdepak jsi, krásný světe prostřednictvím čtyř hlavních postav nabízí odhalující až intimní vhled do života mladých lidí. Zároveň v něm však čím dál víc zaznívá i hlas uvědomující si současné problémy světa – jeho nespravedlivost, nerovnoprávnost a zejména neudržitelnost. Podle jejích úspěšných příběhů vznikly seriály v produkci HBO a nový titul se stal již v den svého vydání nejobjednávanějším titulem na Amazonu. Japonský bestseller Sósukeho Nacukawy Kocour, který zachránil knihy je oslavou knih, koček a lidí, kteří je milují. Středoškolák Rintaró Nacuki, zanícený knihomol, se chystá zavřít knihkupectví-antikvariát, které zdědil po svém milovaném dědečkovi. V tu chvíli se v něm však objeví mluvící kocour s neobvyklou prosbou. Žádá od Rintaróa, aby mu pomohl zachránit knihy…
Dramatický děj thrilleru Asfaltová pustina od S. A. Cosbyho se točí kolem napraveného kriminálníka „Buga“, který se nechá umluvit k poslední velké akci. Najde v asfaltové pustině, kde ho nepronásleduje jen přízrak dávno ztraceného otce, ale i stíny vlastní minulosti, tu správnou cestu? Nebo naopak přijde o všechno, na čem mu záleží? Díky knize Všechny svátky světa od Joanny Rzyska malí i velcí čtenáři procestují celou zeměkouli a zjistí, kde se co slaví a jaká je historie a zvyky v uvedených zemích. Veselý průvodce začíná lednovým průvodem kukerů v bulharském Perniku a končí novoroční oslavou klidu a ticha Nyepi na ostrově Bali. Knihovničky malých čtenářů Velký knižní čtvrtek obohatí o francouzskou dětskou klasiku Křístek se zelenými prsty. Maurice Druon vypráví vtipný, okouzlující příběh osmiletého Křístka, který zjistí, že má zelené prsty – ze všeho, čeho se dotkne, vyklíčí krásné rostliny.

Kolekci završuje nové vydání útlé knihy Pustá země nositele Nobelovy ceny za literaturu T. S. Eliota. Jde pravděpodobně o nejvlivnější básnickou skladbu 20. století, přinejmenším v kontextu anglofonní poezie. Text z roku 1922 nově přeložil Petr Onufer.


Všechny informace o Velkém knižním čtvrtku najdete na webových stránkách.

reklama