Poslední premiéra sezony Moravského divadla Olomouc: Kouzelná flétna

Poslední premiérou divadelní sezony Moravského divadla Olomouc se stala jedna z nejhranějších oper Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. A povedla se!

Jiří Vymětal

Před 260 lety se Mozart narodil, před 225 lety umřel - bylo to dva měsíce po premiéře jeho poslední komické opery, takže totéž výročí slaví i Kouzelná flétna.

Zpracovat tuto zpěvohru je oříšek. Objevuje se v ní zpěv i mluvené slovo, humor i filozofická hloubka, jednoduché melodie i nejtěžší možné pěvecké party. Opera vyžaduje kvalitní herecké i pěvecké výkony. Šéf olomoucké opery a operety Oswald svěřil tento náročný úkol dvojici činoherců Romanu Venclovi a Michaele Doleželové. Možná risk, ale dnes už víme, že dobrý tah! Vzniklo úžasné představení. Mozartův humor, šibalství, velikášství, čisté jasné mrazivé tóny, zamotaný pohádkový děj, zednářská symbolika, vše ladně propojeno. Kostýmy a scéna připomíná nejen dobu vzniku díla, ale také jednoho z nejvýznamnějších českých zednářů – Alfonse Muchu.

Opera tak krásně doplňuje v Olomouci stále udržovanou mozartovskou (Wolfgang zde jako dítě dva měsíce pobýval) i zednářskou tradici. Nejznámější árií Kouzelné flétny je part Královny noci, jedna z nejnáročnějších operních úloh vůbec (na premiéře se v této roli objevil miláček olomouckého publika Elena Gazdíková, kterou rozpoznáte i na muchovském plakátě na představení), vedle královny se ale na jevišti neustále míhá tucet dalších výrazných postav, mezi ty stěžejní patří zamilovaný pár Tamino (Koplík, Martínek) a Pamina (Sabella, Kůstková), nebo neposeda Papageno (Štolba, Tolaš), u nějž pedagogové v publiku okamžitě diagnostikovali silnou poruchu ADHD. Skvělé herecké výkony (samozřejmě i pěvecké – ale ty tak v opeře nepřekvapí) předvedly trojice královniných dam a Taminových veselých průvodců. Málokdy se u opery člověk od srdce zasměje...

Pro tak krátký text jsem použil tolik nej-! Spokojení byli i nároční premiéroví diváci – tleskalo se vstoje. Ke svým narozeninám tak Kouzelná flétna dostala dárek v podobě velmi zdařilého zpracování, na které stojí za to jít i pokud nejste přímo operními fandy. Věřte, zklamaní nebudete.

Premiéra proběhla v pátek 10. června 2016, další reprízy můžete vidět 22. června, 12. září a 11. října 2016. Více info na webu.

#divadlo olomouc #moravské divadlo olomouc #opera #premiéra

reklama

pearl-design
Další články