[OL]4you na

Prožijte nadpřirozené podzimní prázdniny v Pevnosti poznání

Pevnost poznání, muzeum vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, připravila na podzimní prázdniny speciální program pro děti i dospělé.

Prožijte nadpřirozené podzimní prázdniny v Pevnosti poznání

Během podzimních prázdnin budete mít příležitost ocitnout se v jiném světě pomocí virtuální reality, odhalit tajemství buňky nebo se vrátit do minulosti a v roli dělostřelců nabít dělo k obraně Olomouce. A když se nebudete bát, můžete se vydat na stezku odvahy nebo se podívat, jak se v čarodějné laboratoři míchá kouzelný lektvar.

Speciální prázdninový program bude v olomouckém science centru připraven od 26. do 30. října. Děti si mohou na pokladně vyzvednout hrací kartu a vydat se do jednotlivých interaktivních expozic plnit nejrůznější úkoly i vědecké výzvy.
„Chtěli jsme dětem nabídnout něco nového na dny, kdy mají volno. Připravili jsme proto zajímavé úkoly v rámci mise superhrdinů Strážců poznání. Stačí přijít k nám v otevírací době, vzít si kartu a pak už se jen vydat za dobrodružstvím. A to doslova – v expozici Světlo a tma jsme totiž připravili animační program, kdy děti budou astronautovi pomáhat sbalit věci na cestu do vesmíru. A nejen to, v modelu mozku například pomocí UV světla odhalí, jaká část tohoto superpočítače našeho těla je nejstarší a proč,“ láká na program Roman Chvátal,
programový vedoucí Pevnosti poznání.

Prázdninové aktivity doplní oblíbená akce Pevnost duchů
Do tajuplné a kouzelné Pevnosti duchů, po níž budou provádět strašidla a duchové, se můžete vydat v pátek a sobotu 28. a 29. října od 9 do 22 hodin. Těšit se můžete na alchymistovu únikovou hru, kdy odhalí historická propojení mezi vědou a nadpřirozenem a pomocí chemických experimentů vyřešíte nejednu záhadu. Chybět nebude ani stezka odvahy nebo fyzikální pokusy na téma gravitace. A koho zajímá temná turistika, dozví se informace o cestování do zeměpisných míst spojených se smrtí.
Na cestu časem vás pozvou lektoři z vědeckých dílen. Ti se zaměří na historii
a předvedou, jak se z alchymie (vědy kouzelníků a šarlatánů) postupně stala chemie. Zajímavá bude ukázka střelného prachu nebo příprava zlata či stříbra z obyčejných levných kovů. „Představíme si historické využití chemických ‚vychytávek‘ v domácnosti, ale i postupy, které se využívají dodnes. Z kreativní dílny si potom příchozí odnesou klíčenku s vlastnoručně vyrobeným ‚zlatem‘,“ doplnňuje Roman Chvátal. Pro ty, kteří přijdou v kostýmu, bude mít Pevnost poznání slevu na vstupném. Do všech expozic zaplatí jen sto korun.

Pevnost poznání se připojila k nové misi Déčka SUPERJÁ
Celoroční soutěž České televize Déčko si klade za cíl nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl. Po splnění úkolů čeká účastníky malá odměna – dřevěný Kolocvič. Do této mise se můžete zapojit ve čtyřech dalších science centrech v České republice, které sdružuje Česká asociace science center. Originální dárek vytvořili přímo v liberecké iQLANDII. „Chtěli jsme děti za aktivity ocenit. A málo co je pro dítě do života cennější než zdravá láska k pohybu. Proto jsme navrhli losovací kolo, se kterým je cvičení zábava,“ řekla Veronika Slavíková ze science centra iQLANDIA.

Program v Pevnosti poznání od 28. do 29. října (9-22h)

Mazlíčci čarodějnic 
Přijďte se seznámit s mazlíčky čarodějnic a dozvědět se nejen o jejich biologii očima moderní vědy, ale i o tom, jak tito úžasní tvorové ovlivnili lidskou historii i fantazii!
16:00 O sovách
18:00 O netopýrech
20:00 O havranech/krkavcích
Každá přednáška bude na 30-45 minut. Těšit se můžete i na živé netopýry. Přednáší Evžen Tošenovský (zoolog ČSO, ČESON, PřF UP Olomouc)

Alchymistova úniková hra
Uvězněni v čase. Na místě, kde se přítomnost střetává s historií. Zvládnete jít po stopách bájného alchymisty, cestou časem až do moderní chemické laboratoře? Odhalte historická propojení mezi vědou a nadpřirozenem! Pomocí kouzelných chemických experimentů vyřešte záhadu a unikněte z Alchymistovy dílny. (30 minut/hra pro 20 účastníků – rezervace času na místě v pokladně PP)

Stezka odvahy
Stezka odvahy a její nástrahy, výzvy a překvapení! Postavíte se strachu čelem a překonáte všechny části cesty nebo utečete? Stezka začne po setmění v cca 17 hodin.

Jak pokořit gravitaci? Levitací!
V expozici Světlo a tma se těšte na fyzikální pokusy, nad kterými bude rozum stát. Nebo spíš létat úžasem?

Temná turistika
Kvíz na téma temná turistika (cestování do zeměpisných míst spojených se smrtí a utrpením).

Od alchymie k chemii
Vydejte se s námi na podivuhodnou cestu časem. Říjnové vědecké dílny jsou zaměřeny na historii chemie, konkrétně na přerod alchymie (vědy kouzelníků a šarlatánů) v chemii, jako vědu samotnou. Těšte se na ukázku střelného prachu nebo přípravu zlata či stříbra z obyčejných levných kovů. Představíme si historické využití chemických „vychytávek“ v domácnosti, ale i postupy, které se využívají dodnes. Z kreativní dílny si potom odnesete klíčenku s vlastnoručně vyrobeným „zlatem“.

Upíři v utajení!
Soutěž na krvelačné téma pro malé i velké odvážné návštěvníky. Víte, jak zaručeně rozeznáme upíra od člověka? Vydejte se po záhadných indiciích a odhalte upíří tajemství! Jako odměnu si domů odnesete malý dárek.

reklama