[OL]4you na

Prožijte velikonoční prázdniny ve znamení vědy

Science centra, planetária i hvězdárny připravily na duben a jarní dny volna zajímavé aktivity, během kterých se dozvíte něco nového o okolním světě a jeho fungování. Můžete vidět zajímavé filmy v planetáriu, zažít žhavou science show, potkat superhrdiny, poznat zvířecí řeč nebo si v laboratoři vyrobit třeba skákací vajíčko.

Prožijte velikonoční prázdniny ve znamení vědy

Zábavní vědecký park VIDA! připravil aktivity plné hravé vědy. O víkendech si můžete s dětmi vyzkoušet experimentování s kovy v programu Na šrot. Vás, kteří rádi řeší úkoly a hádanky, zase potěší hra Šifra Kurta Gödela, která vás zavede do brněnských uliček po stopách zapomenutého génia. Až do konce června potrvá výstava COFFEE, která odhaluje vědu skrytou v kávě. A v sobotu 30. dubna se v centru koná akce Superhrdinové, kde se návštěvníci seznámí s magnetickou kapalinou, supravodičem nebo plazmovou koulí. Těšit se můžete i na superschopnosti zvířecí říše, živá zvířata nebo lekce levitace.
Více na www.vida.cz

Na velikonoční workshopy zve tým areálu Dolní oblasti Vítkovic (DOV). „V Malém světě techniky U6 si návštěvníci vyzkouší velikonoční tradice z jiných koutů světa. Budou řešit detektivní záhadu, jako to dělají Norové, nebo poznají velikonoční zvyky z ostrova Korfu. Chybět nebude ani hledání velikonočních vajíček a sladká výslužka. Ve Velkém světě techniky si v dílnách vyrobí krásné madeirové kraslice. Tato nevšední technika spočívá ve vyvrtávání dírek do skořápek a následném dozdobení voskem,“ vysvětlila Aneta Ivánková, marketingová specialistka.
Více na www.dolnivitkovice.cz

Velká science show, upravená přímo na míru velikonočním svátkům, se koná od 14. do 18. dubna v libereckém science centru IQLANDIA. Dozvíte o významech jednotlivých dní velikonočního týdne v doprovodu pokusů, které jsou pro tyto dny jako stvořené. Za pozornost stojí také úžasná výstava MatematikUm, která ukazuje, že matematiky se nikdo bát nemusí!
Více na www.iqlandia.cz

Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci připravila tematickou akci Rozumím, přepínám. Ta je o tom, jak se spolu dorozumívají zvířata i rostliny, jaké jsou překážky pro komunikaci ve vesmíru nebo na jakých principech je založena vojenská komunikace. Do konce dubna je také v galerii Atom výstava Vnímání autismu očima dětí ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci.
Více na www.pevnostpoznani.cz

V Techmania Science Center Plzeň můžete odhalit tajemství tradic velikonočních svátků, od barvení vajíček až po původ pletení pomlázek. Zjistíte, proč kopřivy pálí, nebo jak z obyčejného vajíčka udělat vajíčko skákací. Techmania zároveň zve do 3D Planetária na nový dobrodružný animovaný film 3-2-1 Start! Film je o odvaze a vynalézavosti, které jsou potřeba na cestu do vesmíru a zpátky. „Elon je laboratorní křeček, který žije na smetišti s partou krys. Věda krysy zatím vůbec nezajímá, to se ale může změnit. Elon přichází na jednotlivé fyzikální zákony, a jak na ně vyzrát při své cestě do vesmíru,“ pozval Lukáš Balihar, vedoucí provozu, který s radostí doplnil, že Techmania změnila otevírací dobu a bude otevřena opět 6 dní v týdnu, od úterý až do neděle.
Více na www.techmania.cz

Na Vesmírné Velikonoce zve Hvězdárna a planetárium Brno. „Přijít se podívat mohou skutečně všichni – počínaje nejmenšími kosmoplavci, přes jejich rodiče až po zasloužilé a zkušené vesmířany. Skutečně, na Velký pátek, Bílou sobotu, Velikonoční neděli i pondělí, se projektory našeho digitária - stroje na zázraky z Kraví hory, nezastaví. Vzhůru nohama 2D, Kouzelný globus 3D, Příběh nekonečných poutníků 3D jsou úžasné pořady, které čekají na každého návštěvníka,“ řekla vedoucí programového oddělení Zuzana Kuljovská.
Více na www.hvezdarna.cz

Na fascinující filmy se mohou diváci vypravit i do Planetária Ostrava, kde je na programu například Zrození planety Země nebo Svět korálových útesů. Novinkou je sférický film Mars 1001 o dechberoucím dobrodružství lidstva a tajemství červené planety.
Více na www.planetariumostrava.cz

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové má programy pro veřejnost v dubnu každou středu, pátek a sobotu. 19. dubna se tam navíc konají oslavy 75. výročí o položení základního kamene hvězdárny. V rámci akce bude přednáška Ing. Martina Cholasty o zajímavé historii astronomie v Hradci Králové od 14. století až po současnost a bude se konat komentovaná prohlídka hvězdárny. 
Více na www.astrohk.cz

reklama