[OL]4you na

Ráj pro kiteboardisty, malé děti i milovníky jinakosti. Vítejte v deltě Neretvy

Tak trochu jiný kousek Chorvatska, který vám na první dojem naprosto učaruje. Jistě, k Jadranu jezdíme především za kamenitými plážemi, žhnoucím sluncem a dechberoucími výhledy z Biokova, ale delta Neretvy má jedinečné kouzlo, jež stojí minimálně za výlet. Pojďte se s námi podívat na místo, kde Neretva ústí do moře, písek se vám lepí na paty, vítr čechrá prameny vlasů, pláž je pokryta stovkami mušlí a vzduchem létají draci...

Ráj pro kiteboardisty, malé děti i milovníky jinakosti. Vítejte v deltě Neretvy

DELTA NERETVY
Zelená oáza protkaná blyštivými říčními rameny a kanály, jež obklopují úrodná políčka i sady. Místo, kde se pěstuje zelenina, ale také oblast, odkud pochází velké množství mandarinek a dalších citrusů. Delta řeky Neretvy. Jedinečný kraj v zemi, kam se jezdí především chytat bronz. Málokoho by napadlo, jak historicky výjimečné celé území ve skutečnosti je. Dávno předtím, než se zde usadili Neretvané, tu Římané založili město Narona, obchodní a strategické centrum, které tepalo životem po několik stovek let. Leželo v místech dnešní obce Vid a památky na tuto tisíce let starou historii nalezneme ve zdejším archeologickém muzeu, ve Splitu, ale také u domů mnohých obyvatel. Střípky mozaiky se totiž dají objevit při troše štěstí i dnes...

A neméně významná je delta Neretvy pro řadu živočichů. Většinu plochy totiž nepokrývají obdělávaná úrodná pole, ale chráněné území, jež je domovem celé řady druhů ptáků, mimo jiné i takových, které jinde nenajdete, a dalších živočichů. Svědčí jim zdejší mírně bažinatá krajina, tichá zákoutí porostlá rákosím i keři, tůně a četná jezírka a v neposlední řadě specifické klima, jímž je delta Neretvy vyhlášená. A jestli je tu ještě někdo doma, pak jsou to úhoři a žáby. Obojí je zdejší pochoutkou.

ÚSTÍ ŘEKY JAKO OBLÍBENÁ DESTINACE
Delta Neretvy je nádherná oblast, která si zaslouží pozornost z mnoha důvodů. Dala by se tu strávit celá dovolená, protože rozhodně je co objevovat. Vydáte-li se sem na jednodenní výlet, jednoznačně doporučujeme samotné ústí řeky do moře. Pokud směřujete od Ploče, stačí přejet most přes řeku a na cedulích sledovat značku, která vás zavede podél Neretvy uzoučkou silničkou až na místo, kde se řeka mísí s mořskými vodami. Cesta je z jedné strany lemovaná řekou s četnými zákoutími ukrývajícími typické místní lodě, z druhé strany se skýtá pohled na úrodná políčka protkaná třpytícími se kanály, zdobená kamennými stavbami, na nichž se více či méně podepsal zub času... Pole a sady pak plynule vystřídá mořské pobřeží a dechberoucí výhledy na četné ostrůvky a blízký Pelješac. Máte-li zažitý obrázek Chorvatska jako typické dovolenkové destinace s mořskými plážemi před sebou a s vysokými horami za vámi, pak si budete připadat jako v jiné zemi. V zemi, jež láká neotřelou exotikou a navýsost poutavou nádherou.

MÍSTO, KDE LÉTAJÍ DRACI A CHODÍ SE PO MOŘI
Už zdálky se můžete kochat pohledem na nebo plné draků. Delta Neretvy je totiž rájem kiteboardistů. Příznivý vítr tu vane po všechny letní měsíce, a tak se sem sjíždějí vyznavači tohoto sportu z mnoha zemí. Že je kiteboarding životní styl do morku kostí, pochopíte, když míjíte nejrůznější příbytky těch, kteří sem přijeli "létat". Pomyslnou třešničkou na dortu je pak poněkud naturalistický a puristický kemp v borovicovém háji u příjezdové cesty. Není oficiální, přesto je všemi tolerován. A má vážně kouzlo. Ostatně jako fakt, že kolem vás každou chvíli prosviští dozlatova opálený muž na prkně, nohy se vám boří do šedohnědého písku plného mušlí, jež se naplno odhalí každé ráno, než přijde příliv. Desítky metrů se můžete brodit při pobřeží, pozorovat místní kiteboardisty, jak brázdí hladinu a tu a tam vylétnou do vzduchu a předvedou jeden ze svých triků, ovšem s respektem k tomu, že většina pláže náleží jim, nechat si čechrat vlasy svěžím větrem, zajít si na místní specialitu do plážového baru a užívat si, že jste. Tady zapomenete na veškeré starosti běžného světa a ocitnete se ve sladkém bezčasí. Tady jste totiž v ráji!

reklama