[OL]4you na

Roman Havlíček: Dřevostavby mají obrovský potenciál. Nabízejí řadu výhod

Na začátku neměl žádné velké cíle, chtěl jen odvádět poctivou práci, na kterou bude moct být pyšný a která přinese lidem domov, v němž se jim bude krásně žít. A protože dřevostavby patří k trendům úsporného a zároveň komfortního bydlení, vsadil Roman Havlíček před lety právě na ně. Dnes jsou jeho Dřevostavby FlexiDomy stálicí na trhu a na kontě mají velkou řádku spokojených klientů, pro něž jejich domy představují bez nadsázky celý život. Jak jednatel Roman Havlíček vzpomíná na začátky společnosti? Jak vnímá pozici dřevostaveb na českém trhu? Jaké jsou výhody dřevostaveb? Co pro něj jeho práce znamená? A proč se v byznysu nesmí vytrácet lidskost? I na to naleznete odpovědi v našem rozhovoru.

Roman Havlíček: Dřevostavby mají obrovský potenciál. Nabízejí řadu výhod
Vizualizace bungalovu. Foto: drevostavby-flexidomy.cz

OD NULY KE STABILNÍ FIRMĚ

Jak se zrodil nápad založit firmu, která se bude zabývat dřevostavbami na klíč?

Někdo má sen odmalička, mně dřevostavby přinesl sám život. Jako mladý jsem pracoval u konkurenční společnosti. Práce mě nesmírně bavila, ale vnímal jsem, že už se nemám kam posunout. Načerpal jsem zkušenosti snad ze všech oborů, které jsou v tomto odvětví potřeba, a když se naskytla příležitost, neváhal jsem.

Jaké byly začátky?

(smích) Velmi krušné! Nebudu lhát, byl to velký risk. Tehdy jsem čekal první dítě, měl jsem hypotéku… Cítil jsem, že není úplně zodpovědné začít podnikat právě v tomto období. Ale byla tu ta příležitost a vědomí, že mám potřebné know-how. Tak jsem si řekl, že strach a peníze jsem nikdy neměl a rukama přece pracovat umím, tak kdyby se to nepovedlo, nějakou práci si vždycky najdu. A riskl jsem to. Začínali jsme od úplné nuly. S malým notebookem, haldou papírů, bez kanceláře, schůzky jsme měli po kavárnách. Z člověka, který rozumí oboru a je zvyklý pracovat rukama, se musel takřka přes noc stát vlastně obchodní zástupce, který má klienta přesvědčit, že právě on je tím člověkem, u něhož má utratit často svoje celoživotní úspory. A to nebylo ani trochu jednoduché.


Roman Havlíček se synem. Foto: archiv R. Havlíčka

Ale dopadlo to dobře… Kdy přišel průlom?

Pamatuju si, že první zakázku jsme získali půl roku po založení společnosti Dřevostavby FlexiDomy. A byla to shoda šťastných náhod, protože jsme nedávali žádné inzeráty, neměli jsme reklamy… Je to jedenáct let, co stojí náš první dům, a je velmi milé, že doteď s jeho majitelem udržujeme přátelské vztahy. Pro mě jsou tyto vztahy moc důležité, protože právě rodinná atmosféra a fér jednání je to, na čem si od začátku zakládám. Nikdy jsem nechtěl budovat nějaké obrovské impérium, kde se na toto nebude brát ohled. Mám to nastavené přesně naopak. Pro mě práce není jen byznys. Mám k dřevostavbám velký vztah a věřím, že se to zákonitě musí projevit na výsledku.

Jaké bylo podnikat tehdy a jaké je to teď? Jak se proměnil váš obor?

Důležité je, že podstata věci zůstává. Technologicky se nic moc nezměnilo. Samozřejmě jednotlivé věci se dovyšperkovávají, vše je kvalitnější, postupy se zdokonalují, úspornost domů je větší a větší. Co se ovšem výrazně proměnilo, tak je legislativa. Legislativní požadavky na výstavbu nových budov a na Průkaz energetické náročnosti budovy jsou přísnější a přísnější.

VÝHODY DŘEVOSTAVEB

Dřevostavby jsou u lidí stále oblíbenější, svědčí o tom fakt, že jejich podíl na trhu rodinných domů tvoří patnáct procent, což znamená, že každý sedmý dům je konstruován jako dřevostavba. A predikce hovoří o vzrůstající poptávce. Proč lidé volí dřevostavbu?

Stále platí, že dřevostavby jsou ekonomičtější. Dalším klíčovým faktorem, proč lidé chtějí dřevostavby na klíč, je úspora času. Výstavba domu trvá zpravidla půl roku, je tedy rychlejší než u zděných domů. To jsou určitě klíčové důvody pro zákazníka – chtějí ušetřit peníze a čas. S oblibou ale uvádím i následující body, které mohou lidi přesvědčit, proč je dřevostavba od nás tou správnou volbou:

  • ekologická stavba – použity přírodní materiály
  • již zmíněná rychlost výstavby
  • větší užitná plocha oproti zděné stavbě při stejné zastavěné ploše
  • vysoká protipožární odolnost plášťů budovy
  • úspora energie – výborné tepelně-izolační vlastnosti
  • minimální nároky na energie při vytápění
  • statická bezpečnost stavby i při zemětřesení či otřesech
  • záruka 30 let na konstrukci a 5 let na stavbu
  • realizace po celý rok – minimum mokrých procesů
  • několikastupňová kontrola kvality každého domu

Jak vypadá vaše nabídka?

Máme řadu typových domů, z nichž si klienti mohou vybírat. Většinou to vypadá tak, že nás osloví lidé s představou konkrétního domu z našeho katalogu, nebo s vlastní představou, kterou společně utváříme tak, aby byli spokojení. Snažíme se ctít název naší firmy – Dřevostavby FlexiDomy – a každému tak nacházíme to nejlepší řešení právě pro něj. I proto se ještě nikdy nestalo, že bychom postavili dva stejné domy, i když třeba vychází z našeho typového projektu. Každý má své vlastní nároky na bydlení a my mu stavíme dům na přání. Pro zájemce máme k dispozici i architekta, který je schopen vytvořit klientům dům na míru. Vždy je pro nás přání klienta na prvním místě. S nadsázkou říkáme, že nevytváříme sny, my jsme tu od toho, abychom lidem jejich sny zhmotnili.

Cítíte v oboru dřevostaveb potenciál, i co se architektury domu týče?

Ten potenciál tu je samozřejmě obrovský. Je důležité si uvědomit, že dřevo je nádherný materiál, který nemusí být jen stavebním prvkem, ale může se výrazně promítnout do architektury domů. Tento trend se začíná projevovat už i u nás a nás to nesmírně těší. V kombinaci se všemi výše zmíněnými výhodami se tak objevuje další střípek do mozaiky toho, proč volit právě dřevostavbu.

DŘEVOSTAVBY FLEXIDOMY A FLEXI INTERIÉRY 

Jak vypadá váš typický dům a jak dlouho trvá jeho výstavba?

Nejčastěji lidé poptávají dispozici 4+KK. Náš nejstavěnější dům má včetně základové desky 92 m2 a pořídíte jej na klíč za 3,3 mil. korun. Postaven bude za šest až sedm měsíců. Jedná se o dům s veškerými technologiemi, koupelnou, dveřmi, obklady, podlahami, bez vnitřního vybavení. Lidé mohou celý průběh výstavby sledovat. Nepoužíváme žádné montované desky, ale domy stavíme systémem two by four, což je technika výstavby dřevostaveb, která se opírá o skelet z dřevěných trámů. Tento systém je podle nás kvalitnější a lidem nabízí i zajímavý pohled na celý proces výstavby jejich bydlení.

Kromě výstavby domu jste schopni lidem zajistit i interiérové vybavení. Je to tak?

Když jsem na začátku mluvil o tom, že dřevostavby nebyly mým snem, tak jsem měl sen jiný – přál jsem si truhlářskou dílnu. Po několika letech práce na dřevostavbách se mi tento sen splnil v podobě společnosti FLEXI Interiéry. Odmalička jsem chtěl vyrábět nábytek a věřil jsem, že se to jednou povede. Každé vydělané peníze jsem hned investoval, abych nakoupil vše potřebné. Když jsem pak po letech šel s tátou na pivo, tak mi řekl: „Ty sis ten sen nakonec splnil…“ To bylo moc hezké.

Na čem si jako společnost zakládáte?

Jednoznačně na kvalitě a na osobním přístupu ke každému klientovi. To je pro mě zásadní. A když vznikne nějaký problém, protože kdybych řekl, že nám se to stát nemůže, tak bych lhal, stavíme se k němu čelem. Moc dobře si uvědomuju, že často u nás lidé utratí své celoživotní úspory, a já cítím velkou odpovědnost za to, aby byli maximálně spokojení. Každou negativní reakci proto prožívám a upřímně mě mrzí.

Naši sílu tedy spatřuji v poctivém, lidském přístupu. I v době zdražování jsme se zachovali fér - rozjeté zakázky jsme dodělali se ztrátou, několika lidem jsme počkali, protože chápu, že neměli peníze… K problémům se stavíme čelem. Lidskost se prostě nesmí vytrácet ani v byznysu.

OSMDESÁT PROCENT KLIENTŮ PŘIJDE NA DOPORUČENÍ 

Jaké máte vyhlídky do budoucna?

Dřevostavby mají obrovský potenciál, poptávka po nich určitě poroste. Ono je krásné pozorovat, jak i zarytí zastánci zděných staveb, kteří už mají ve svém okolí někoho, kdo má dřevostavbu, postupně mění názor. S nadsázkou říkám, že každý dobře postavený dům nám v průběhu pěti let dovede dalších pět klientů. Nemáme nikde reklamu, naše domy jsou naší výkladní skříní. Osmdesát procent našich klientů přišlo na doporučení, to je pro mě dobrá deviza…


Vizualizace patrového domu. Foto: drevostavby-flexidomy.cz

Co pro vás Dřevostavby FlexiDomy znamenají?

Pro mě je to jedno z dětí. Je to klišé, ale je to tak. Je to celý můj život. Nikdy jsem dřevostavby nechtěl dělat, ale moje životní cesta mě k nim zavála a já si tu práci zamiloval. Baví mě a vím, že mě bavit bude. Spousta lidí to dělá za účelem zisku a peněz, my jdeme cestou přirozenosti a lidského přístupu. Ono se nám to totiž hezky vrací. Peníze nejsou vždy na prvním místě, to je potřeba si uvědomit.

reklama