[OL]4you na

Rozárium slaví padesátiny a chystá Vyznání růžím

Unikátní festival s názvem Vyznání růžím se v Olomouci koná 24. až 26. června. Přinese bohatý program, ale také oslavy výročí rozárium. Toto kouzelné místo v srdci města totiž existuje už padesát let.

Rozárium slaví padesátiny a chystá Vyznání růžím

Bohatý program pro všechny generace, dílničky i zážitky pro děti, koncerty, gastrozóny, degustace vín, trhy či floristické show a aranžmá. To vše je mimo jiné součástí festivalu a výstavy Vyznání růžím. Součástí celé akce bude i oslava 50. výročí tohoto výjimečného areálu. Ten budou zdobit tisíce keřů růží v plném květu, návštěvníci se tak mohou těšit na neopakovatelnou atmosféru.

Na co se můžeme těšit
Stejně pestrobarevný bude i program události. Snadno si v něm vyberou zástupci všech věkových kategorií. Na akci mohou navíc všichni strávit opravdu celý den, o zábavu bude v pátek i v sobotu postaráno až do 22. hodiny. "Připraveny budou i floristické show předních českých floristů. K vidění budou květinová aranžmá znázorňující v návaznosti na výročí rozária jednotlivé dekády posledních pěti desetiletí a také dva mimořádné exponáty. A to Zlatá růže Hradce Králové 2022 a růže odrůdy Libuše Šafránková," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Na programu je mimo jiné vystoupení loutkového divadla DAMDAM s interaktivním představením pro děti či autogramiáda Marky Míkové, držitelky Ceny Magnesia Litera 2022 za knihu pro děti a mládež a také představitelky hlavní role princezny Růženky z klasické filmové pohádky režiséra Václava Vorlíčka Jak se budí princezny. "Podstatná část programu je určena pro rodiny s dětmi. Na místě budou mimo jiné připraveny experimenty a výroba parfémů z dílny Pevnosti poznání či stánek Brick4kidz se záplavou kostek stavebnice LEGO. Zkušení lektoři z pohybové přípravky Svišti v pohybu pro malé návštěvníky připraví řadu stanovišť s nejrůznějšími úkoly, v sobotu si děti budou moci vyzkoušet i tvorbu graffiti díky projektu Street Art festival," uvedl tiskový mluvčí výstaviště Michal Poláček.

Při Vyznání růžím, které letos vzhledem k výročí rozária nese podtitul "Jubilejní", se představí také dětský pěvecký sbor Campanella Olomouc, páteční večerní atmosféru si návštěvníci mohou vychutnat při grilování za poslechu olomoucké kapely Marshall Malinovsky. V rámci slavnostního večera, jenž se bude konat v sobotu od 20 hodin, vystoupí herečka a zpěvačka Marka Míková s legendární kapelou Zuby nehty.

FOTO: Výstaviště Flora

Rozárium
Areál olomouckého rozária bude během festivalu Vyznání růžím otevřený v pátek od 13 do 22 hodin, v sobotu od 9 do 22 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.
Nyní tu díky péči zahradníků z Výstaviště Flora Olomouc návštěvníci najdou téměř 3 500 keřů, které reprezentují zhruba 900 odrůd růží. Díky této unikátní sbírce je olomoucké rozárium druhým největším rozáriem v České republice. A právě v červnu si jeho krásu mohou návštěvníci vychutnat naplno. Areál, jenž zabírá rozlohu tři a půl hektaru, je tento měsíc plný květů nejrůznějších barev, velikostí, tvarů a také vůní. Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit i na komentované prohlídky rozária, řadu hudebních vystoupení, workshopy i kreativní dílny, trhy s handmade výrobky a s rostlinami a také na přednášky s tematikou růží. K dispozici budou také gastrozóny s kvalitním občerstvením, degustace vín a v neposlední řadě expozice věnovaná historii rozária.

Cenově zvýhodněné vstupenky na festival jsou již v prodeji na webu Výstaviště Flora Olomouc.

reklama