[OL]4you na

Seznamte se, Amélie z Hejráku. Divadlo Tramtarie přichází s novou komedií

Příběh o sousedském soužití zasazený do kulis olomouckého sídliště na ulici Heyrovského. Příběh o lidské laskavosti a drobných zázracích, které mohou obrátit náš život k lepšímu. Příběh, v jehož titulní roli se představí Dominika Hrazdílková. Divadlo Tramtarie přichystalo horkou novinku - těšte se na Amélii z Hejráku.

Seznamte se, Amélie z Hejráku. Divadlo Tramtarie přichází s novou komedií

Amélie z Hejráku přinese na prkna Tramtarie poetiku, jakou máme rádi. Díky fantaskním obrazům se v komedii i to nejobyčejnější místo, jako je obývák panelákového bytu, může proměnit ve scénu z akčního filmu, cirkusovou manéž nebo malířské plátno. Očima hlavní hrdinky diváci totiž neuvidí obyčejný svět na ponurém sídlišti, ale svět plný dobrodružství a barev, svět, ve kterém prší lentilky a staré dámy nosí účesy z cukrové vaty. Takové maličkosti totiž pomáhají Amélii bojovat s všedností a nudou životní reality.

Právě myšlenka, že někdy stačí pouhá maličkost, která rozhýbe náš život k velkým a podstatným změnám, je ústředním motivem nejnovější inscenace Divadla Tramtarie. Hlavní hrdinka je tak díky své schopnosti vnímat detaily ve svém okolí a zároveň nezkrotné touze pomáhat lidem kolem sebe v kulisách tohoto příběhu tím pověstným kamínkem, který strhne celou lavinu. Dalším výrazným prvkem je i motiv osamělosti a snahy se z ní vymanit a najít si své místo mezi lidmi. I zde jsou to právě jen nepatrné projevy laskavosti, které hrdiny inscenace svádí stále blíž a blíž k sobě navzájem.

O čem je Amélie z Hejráku

Hlavní hrdinka Amélie žije na olomouckém sídlišti zvaném Hejrák. Pracuje v pekárně, žije sama  a půjčuje si od tety Jiřiny na nájem. Její největší radostí je vylézt na střechu třináctipatrového domu a starým vojenským dalekohledem po otci pozorovat život za okny protějšího domu. I když jeho obyvatele nikdy nepotkala, moc dobře je zná a považuje je tak trochu za své přátele. Sousedské soužití v pozorovaném domě však není zdaleka tak idylické, jak si ho Amélie díky své nezkrotné fantazii představuje. Nerudný důchodce Strmisko, svérázná matka Vanda, vystresovaná studentka Karolína, frustrovaná policistka Lucie a nesmělý Libor spolu totiž bojují. Obzvlášť od té doby, co se k rušení nočního klidu, nevyneseným odpadkům a ztraceným peněženkám přidal zhasínací fantóm, který svým pravidelným vypínáním pojistek dohání k šílenství celý dům. A tak se jednoho dne Amélie rozhodne, že změní jejich životy. Samozřejmě k lepšímu.

"Pokud budeme mít v životě štěstí, i my možná potkáme takovou Amélii, která přijde a zcela nezištně udělá náš život lepším. Jen tak, pro radost. Inscenace je odrazem nejčistší víry v lidstvo, víry v to, že stačí málo a můžeme se mít na světě o něco líp. I když by to mělo znamenat 'pouze' pozdravit na chodbě souseda, podržet někomu dveře, usmát se na prodavačku nebo obejmout toho, kdo to zrovna potřebuje," uvádí dramaturgyně inscenace Tereza Matějková. 

Režisérem inscenace je Vladislav Kracík, v hlavní roli Amélie se představí Dominika Hrazdílková. V dalších rolích potom vystupují Petra Konev Čiháková, Barbora Šebestíková, Alena Makayová, Marek Zahradníček a Vít Hofmann z Divadla Šumperk. Autorem scény je Hynek Petrželka, autorkou kostýmů je Jana Drgová. Hudbu k inscenaci složil Peter Gábor ml. Autorkou choreografie je Eliška Holčapková.  

Nejnovější hra Vladislava Kracíka, volně inspirovaná slavným filmem Jeana Pierra Jeunetta, má premiéru v neděli 19. prosince v 19:00. Vstupenky jsou beznadějně vyprodány, ale TADY pořídíte lístky na jiné dny.

reklama