Skryté příběhy jsou všude kolem nás

Mobilní aplikace Skryté příběhy je určená primárně rodinám s dětmi. Najdete v ní výletní trasy spojené s objevitelskou hrou. Poskytne vám zábavu i poučení a pomůže ke společnému a smysluplnému trávení času.

Hana Došlová

Přesuňte se pomocí časostroje do minulosti a vžijte se do různých historických situací. Stačí si jen vybrat trasu, na kterou se chcete vydat s dětmi na výlet. Každá trasa má několik zastavení, na kterých se zaposloucháte do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je nějakým způsobem spjatá s lokalitou. Na každém zastavení se dozvíte další kousek příběhu a budete svému průvodci pomáhat s vyřešením problému, který má. Bonusem jsou i body za správné odpovědi. Celou hrou vás bude provázet malý To-to, který k nám na Zem přišel z jiné galaxie, umí cestovat časem a ví, co se kde děje. Na konci každé hry na vás čeká překvapení v podobě zábavného selfíčka, kdy se kombinuje kreslený obrázek s reáliemi. Toto selfíčko můžete poslat kamarádům a podělit se s nimi o svůj zážitek.

Trasy v okolí Olomouce

V Olomouci vede herní trasa z Dolního náměstí na Horní náměstí, kolem kostela Panny Marie Sněžné k Arcibiskupskému paláci a následně na Václavské náměstí k olomoucké katedrále. Uvidíte nejvýznamnější památky historického centra Olomouce a navíc pomůžete jedenáctiletému W. A. Mozartovi prchnout s rodiči před epidemií černých neštovic.

V Prostějově trasa vede od hlavního nádraží Svatoplukovou ulicí kolem městského divadla do Smetanových sadů až k zámku. Poté se trasa stočí na náměstí kolem muzea, projde ulicí Sádky a přes Husovo náměstí se vrací zpět k nádraží. Během cesty pomůžete profesorovi Ottu Wichterlovi nahradit brýle pružnou čočkou z plastické hmoty, jenže naráží na řadu překážek.

V Přerově najdete trasy dvě. Jedna vede od nádraží k řece a pak dvojicí městských parků. Odsud půjdete přes historické centrum zpět k nádraží. Cestou budete s inspektorem Malinou řešit požár nádražní restaurace. Ale pozor, stopy vedou až do Itálie. Druhá trasa vede od místa, kde stávala škola, na které Komenský učil, pěknou procházkou centrem města až k zámku. Pomůžete Janu Amosovi Komenském najít způsob, jak učit latinu bez mlácení žáků rákoskou?

V Litovli trasa vede kolem muzea k Olomouckému rybníku a následně za město přes Dolní les do přírodní rezervace Litovelské luhy, aby se pak vrátila přes Horní les a Smetanovy sady do centra na náměstí a pak k nádraží. Cestou pomůžete zápasníkovi Gustavu Frištenskému z Litovle vyhrát každý zápas a pomůžete mu až na mistrovství Evropy!

Trasa z centra Šternberka stoupá ulicí s příznačným názvem Strmá za město do lesa, kde nabízí odpočinková místa s krásnými výhledy i příjemnou procházku lesem. Odtud příkřeji sestupuje zpět do města a končí u kláštera sv. Anežky České. Zde malíř Handke maluje čtyři jinotajné obrazy, jenže se nedokáže trefit do představy zadavatele.

Výbavička

Ke hře potřebujete chytrý telefon s dostatečně nabitou baterií, do kterého si zdarma stáhnete aplikaci Skryté příběhy (Appstore, Google Play, nebo odkaz na www.skrytepribehy.cz). Aplikace je uživatelsky přátelská a intuitivní, její používání zvládnou i děti. V nainstalované aplikaci si vyberete trasu – lokalitu, kam se chcete vydat na výlet. Trasy jsou řazené od těch, které k vám jsou nejblíže až po nejvzdálenější. Doporučujeme si vybranou trasu stáhnout do mobilu z pohodlí domova, později pak v terénu nebudete potřebovat datové připojení. Trasa se vždy stáhne spolu s mapou a úkoly včetně příběhu, který je nahraný v audiu, aby ho celá rodina mohla poslouchat společně. Kvízové otázky nelze vyluštit bez toho, aniž byste na místo skutečně došli – otázky jsou připraveny se znalostí místa a jejich cílem je motivovat děti k pozorování okolí.

Délka tras se pohybuje většinou mezi 1,5 km a 8 km, aby je zvládly i menší děti a zároveň, aby rodina měla čas ještě na jiné aktivity. Většinu tras projdete do dvou hodin – přibližný čas, který budete potřebovat, je vždy u trasy uveden, stejně tak informace o tom, jestli lze trasu absolvovat s kočárkem nebo na kole.

Hru připravila společnost Tripeduca. Partnery Skrytých příběhů jsou CzechTourism, Kudyznudy a Klub českých turistů Praha.

#výlet

reklama

pearl-design
Další články