[OL]4you na

Šmeralova vila a její instalace soch mladých umělců

Už jste navštívili funkcionalistickou Šmeralovu vilu na Svatém Kopečku? Pokud ne, tak dnes máte skvělou příležitost vše napravit. V pátek 9.září v 18.00 hodin proběhne v areálu vernisáž soch z ateliérů mladých tvůrců.

Šmeralova vila a její instalace soch mladých umělců
ⓒ Gabriela Kodysová

Vila lékaře Josefa Šmerala je dílem významného olomouckého architekta Rudolfa Drobníka a po devíti letech stavby byla roku 1927 dokončena. Původně sloužila jako rodinný dům a ordinace zároveň. Budova je umístěna na okraji obce v rozlehlé zahradě, která byla navržena zčásti jako užitková a zčásti jako okrasná s umělou zahradní skalkou. Dnes zde funguje stylová „prvorepubliková“ kavárna s penzionem.

Výstava s názvem Sochy Šmeralovy vily bude zahájena dnes v podvečer a potrvá přesně jeden rok. Vystavená umělecká díla jsou z rukou absolventů převážně pražské Akademie výtvarných umělců a jsou rozeseta po celém pozemku. Návštěvníci tak mohou obdivovat rozmanité skulptury různých témat a v rozličných materiálech, jakými jsou kupříkladu beton, šamot, plech či laminát.

Autory děl je devět talentovaných sochařů: Barbora Krninská, Pavlína Hlavsová, Martin Kocourek, Kryštof Hošek, Tereza P. Salabová, Paulina Skavova, Petra Křivová, Josefína Jonášová a Eva Matušek. Kurátorka výstavy Jitka P. Nesnídalová k celé výstavě uvedla: „Je nám ctí představit úspěšné absolventy vysokých uměleckých škol v Čechách i zahraničí (Hoogeschool voor Kunsten Utrecht, Akademie der Bildenden Kunste, Mnichov, Belles Artes, Madrid, aj.), kteří běžně vystavují v prestižních galeriích všude po světě, v prostorách zahrady vily, která je architektonickým skvostem.“

Ve vile jsou k celé výstavě k dispozici plánky zahrady se zakreslením jednotlivých soch a se jmény autorů, ne všechny sochy lze totiž vidět hned na první pohled. Venkovní výstava se tak stává příjemnou relaxační procházkou, kterou můžete zakončit posezením s vynikající kávou a desertem v kavárně vily. K výstavě vychází i katalog Sochy Šmeralovy vily, který je možné si na místě zakoupit.

reklama