[OL]4you na

Sportování bez bolesti? Zjistili jsme, jak toho dosáhnout!

V podstatě je jedno, jestli vám je třicet, čtyřicet nebo padesát... Pokud alespoň trochu sportujete (ať už jen tak ve volném čase, nebo na vrcholové úrovni), dřív nebo později se vám některý z kloubů ozve... A co potom dělat s přetrhanými vazy nebo tenisovým loktem?

Sportování bez bolesti? Zjistili jsme, jak toho dosáhnout!

Ke zdravému životnímu stylu patří bez pochyby také sport. Ať už běháte (jako polovina naší redakce, která běhu před pár lety podlehla nejen díky Carlovi Capalbovi a jeho RunCzech závodům s úžasnou atmosférou), hrajete tenis, badminton nebo golf, při každé další fyzické aktivitě jste blíž riziku úrazu. Dnešní doba nabízí mnoho nových sportů i vybavení na něj, jen toho času nějak nepřibývá. Lidé jsou zaneprázdnění a vrhají se do sportu naplno bez důkladné přípravy a bez procvičení. Podléháme dnes stejným úrazům jako dříve, když ještě nebylo tolik možností? 

„Rozhodně se změnilo spektrum úrazů. Problém je v tom, že materiály a technika jdou raketově dopředu, ale lidské tělo se nemění. Díky zlepšení materiální výbavy tak dosahujeme vyšších rychlostí, lepších výsledků a neustále posunujeme svoje limity. To zároveň přináší pády a úrazy o vyšších energiích, které jsou pro tělo neadekvátní. Dříve bylo více zlomenin, otřesů mozku, tržných ran či odřenin. Těchto úrazů ale ubývá díky zlepšení pasivních ochranných pomůcek, jako jsou např. helmy a chrániče. Zatím ale nikdo nevymyslel takovou ochranou pomůcku, která by chránila klouby či sval zevnitř a zároveň by neomezovala pohyb,“ vysvětluje MUDr. Petr Neoral, PhD., z Neo Sport Clinic, a dodává: „Na naší klinice se tak setkáváme stále více s vazivovými poraněními kloubů, šlach a úponů. Ovšem pravdou je to, že lidi mají na sebe stále méně času. Pro lidi v produktivní věku kolem 30 až 40 let je doba velmi hektická – známe to všichni. Pokud si chcete urvat alespoň hodinu ze dne jen pro sebe, stojí to velké úsilí. Zapomínáme však na to, že naše tělo stárne (ať se nám to líbí, nebo ne), a doba, kdy jsme mohli ve dvaceti letech přijít 5 minut před fotbálkem na hřiště a naskočit bez jakékoliv přípravy, je definitivně pryč. Každý sval má určité předpětí a rychlost kontrakce. Aby pracoval na 100 %, musí být sval jak zahřátý, tak protažený.“ 

Klouby milují pohyb

Každý kloub je předurčený k pohybu. Ale je to jako se vším – je potřeba najít zlatou střední cestu, rovnováhu, aby nedocházelo k jednostranému extrémnímu přetěžování (jako u vrcholových sportovců). „Pokud už k němu dochází, je vhodné volit kompenzační cvičení. Měli bychom se k našemu pohybovému aparátu chovat tak, aby nás pohyb bavil a zároveň abyste ho nevystavovali nadměrnému riziku. A pokud o soustavné zátěži víte, případně je v zájmu sportu a zvyšování výkonu nezbytná, doporučujeme kombinovat s podpůrnými procedurami, jako jsou například infuze, dohled, včasná prevence a další specializované metody z oboru ortopedie a sportovní traumatologie,“ zmiňuje MUDr. Petr Neoral, Ph.D., služby, které každému zákazníkovi nabízí olomoucká klinika Neo Sport Clinic.

Podcenění prevence

Ke sportovním poraněním dochází často v důsledku podcenění  jejich prevence. Druh preventivních opatření záleží zejména na úrovni sportovní aktivity (rekreační nebo profesionální) a také na  druhu sportu. Přirozeně jiná prevence by pak měla probíhat u fotbalistů, hokejistů nebo například tenistů. „Abychom předcházeli poranění, je třeba pravidelný trénink – dostatečný strečink svalů před začátkem sportovní aktivity i posílení ochablých svalů k zajištění dostatečné stability kloubu. Stejně tak je důležitý i výběr kvalitní obuvi, povrchu, po kterém budu běhat nebo volba tenisové rakety (či jiné sportovní výbavy). U sportovců se také doporučuje užívat různé doplňky stravy – preparáty s kolagenem či  kyselinou hyaluronovou. Součástí prevence úrazů je také změna životního stylu, redukce nadváhy, která působí velké zatížení pro vazy a kloubní chrupavky. U sportovců se nejčastěji setkáváme se svalovými či kloubními poraněními. Abychom předcházeli poranění svalů, je potřeba se před každou sportovní aktivitou dostatečně zahřát a protáhnout, čímž zvýšíme průtok krve ve svalech a svaly se tak stanou pružnější a odolnější vůči poranění. Při prevenci kloubních poranění je třeba dosáhnout dostatečné stability kloubu. Jakmile dojde například k poranění zkřížených vazů, provádí se sekundární prevence nošením ortézy při sportu nebo operační stabilizace kloubu pomocí náhrady vazu, čímž se snažíme předejít opakovanému poranění chrupavky a nevratnému poškození kloubu,“ prozrazuje MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D. (specialista z Neo Sport Clinic, vedoucí lékař ortopedie FNOL a lékař SK Sigma Olomouc).

Intenzivní péče ihned po úrazu

Co ale dělat, když i přes vynaloženou snahu prevence k úrazu dojde? „Okamžitou intenzivní péči!“ apeluje Petr Neoral. „Tu nejdůležitější roli při jakémkoliv zranění (či po operaci) totiž hraje čas. Praxe je nyní taková, že když se vám cokoliv stane a máte štěstí, tak vás do týdne vyšetří lékař (a to ne vždy specialista), který vám dá doporučení k následné rehabilitaci a fyzikální terapii. Zde může začít další problém – protože jestli máte hodně štěstí nebo dobré známé, tak se s vámi za 3 až 4 týdny začne něco dělat. To už je ale pozdě. Doba, ve které se dá nejlépe urychlit a zkvalitnit hojení, jsou právě ty první čtyři týdny. Na Neo Sport Clinic proto nabízíme intenzivní péči ihned po úrazu či operaci. K dispozici navíc máte tu nejlepší techniku, která se na trhu nachází, včetně individualizované infuzní terapie,“ říká zkušený ortoped.

Z vlastní zkušenosti musíme vypíchnout hlavní důvod, proč se nám nabízené služby Neo Sport Clinic líbí: nenajdete zde čekárny narvané lidmi, kteří čekají čtyři hodiny, než přijdou na řadu... Lékařský tým zde klade důraz na formu a kombinaci služeb. Neo Sport Clinic tak nabízí komplexní řešení daného problému a vyniká v tom, že unikátně spojuje nejlepší diagnostické a terapeutické metody v rukou specialistů na sportovní traumatologii na jednom místě. Tým lékařů, fyzioterapeutů a sester poskytuje celé spektrum péče od prevence, diagnostiky, konzervativní léčby, operačních zákroků, intenzivní pooperační péče a rehabilitace. 

Najdete zde např. specialisty na artroskopie ramenního a kyčelního kloubu, chirurgii nohy a řadu dalších specialistů, zastávajících vedoucí funkce na ortopedické klinice ve FNOL. Není divu, že služeb Neo Sport Clinic již využívá řada špičkových týmů z různých sportovních odvětví.

Neo Sport Clinic

Tým špičkových sportovních ortopedů privátní kliniky ortopedie a sportovní traumatologie Neo Sport Clinic léčí podle znalostí EBM (vědy založené na důkazech) a letitých zkušeností v zátěžových podmínkách vrcholového sportu. Postarají se o vaše bolavá kolena a tenisové lokty s péčí, jakou v běžném životě dostávají pouze špičkoví sportovci. Dopřejte svým kloubům bezbolestný a plný život. Neo Sport Clinic najdete na ulici Čajkovského 1348/18A. Více na www.neosportclinic.cz

reklama