[OL]4you na

Street Art Festival vypukne už v sobotu

Street Art Festival ovládne Olomouc už 10. září. Festival, jenž se nesmazatelně zapsal do kulturního kalendáře našeho města, nabídne kromě poutavých muralů také workshopy, přednášky, komunitní setkání, graffiti jam či procházky za street artem...

Street Art Festival vypukne už v sobotu

"Letošní ročník bude hodně multikulturní a zaměřený na komunity. Budeme tu mít umělce z Austrálie, Itálie, Izraele, ale také z Prostějova a z Olomouce. Letos bude i výrazně převládat abstraktní malba, highlightem bude určitě nová fasáda na Moravském divadle. Festival se po více jak deseti letech znovu navrací ke graffiti, máme spěciálně vyčleněnou zeď na Poupětově ulici, kde budou malovat jedni z nejlepších writerů z celé Evropy," prozrazuje na úvod zakladatel Street Art Festivalu Tomáš Junker.

Street Art Festival - muraly, graffiti, přednášky, worshopy i slavnosti

Jsou nejvíce vidět, jsou největší, mluví se o nich, dají hodně práce a zároveň se stanou neodmyslitelnou součástí toho koutu města, který okrášlí. Řeč je o velkoplošných malbách, takzvaných muralech. Tentokrát dostane novou tvář zeď Moravského divadla a také budova v areálu vysokoškolských kolejí na Šmeralově ulici. Street art bude probíhat na Palachově náměstí, na sídlišti Povel, v Koželužské a Šemberově ulici.

"Na co bych dále všechny pozval, jsou art talky, rozhovory zaměřené na umění, ať už se to týká politického aktivismu, debatovat o něm bude umělec Chemis, nebo fenoménu kryptoumění, tzv. NFT. Ve spolupráci se společností Binance připravujeme speciální edici, která bude pro veřejnost dostupná zdarma. Takže si každý bude moct dovolit pořídit vlastní první virtuální umění a dále s ním nakládat dle svého uvážení. Krom tohoto a murálových maleb, jsou všichni určitě srdečně zváni na malé slavnosti, které proběhnou v jednotlivých lokalitách, na Jánského 16. září, na Poupětově ulici 17. září a u kolejí Šmeralova 19. září," vyjmenovává Tomáš Junker. 23. září pak proběhne komunitní slavnost v Šemberově ulici.

17.  a 18. září se v Poupětově ulici uskuteční Graffiti Jam. Návštěvníci se mohou kochat tvorbou graffiti, užít si street food a DJs. Představí se tu writeři Slider, Rico79, ZZrock a Hombre. 17. září také proběhne party v oblíbeném oloouckém klubu Belmondo

Během Street Art Festivalu se v Olomouci představí řada významných umělců - mezi nimi například D.R.E.Z, Skirl, Matteo Ceretto Castigliano, Janek Porczyński, Adi Sened, Pauser, Oliver Heller nebo Lukáš Kladívko a další.

Víc než festival

Olomouc a okolí ožívá street artem už od roku 2007. Za tu dobu byly realizovány desítky přednášek, workshopů a především velkoplošných maleb, z nichž se mnohé staly neodmyslitelnou součástí obrazu města. Za zmínku rozhodně stojí plačící Masaryk. V Olomouci se během let představily mezinárodní hvězdy street artu, jako jsou Mr. Dheo, ZZRock, Wild_Drawing, ParizOne nebo Chemis. V roce 2018 byl festival dokonce vyhlášen nejlepší kulturní událostí v Olomouckém kraji.

Veškeré informace k festivalu naleznete na webu.

FOTO: archiv pořadatele

reklama