[OL]4you na

Svátek s hořkosladkým původem. Zamilovaný Valentýn se blíží

Slavit Valentýna je v poslední době stále více oblíbené, 14. únor je zkrátka dnem lásky. Ať už patříte k těm, kteří dávají najevo své city prostřednictvím nejrůznějších dárků v tento svátek, nebo lásku projevujete každý den drobnými pozornostmi, určitě by vás mohlo zajímat, jak to s Valentýnem vlastně je...

Svátek s hořkosladkým původem. Zamilovaný Valentýn se blíží

Valentýn není americkým svátkem, i když by se to podle reklam, které se na nás odevšud valí jako lavina, mohlo zdát. Valentýn má mnohem romantičtější původ. Ale také hořkosladký, jak už to s láskou někdy bývá.

Valentýn je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia a sahá až do dob antického Říma. V předvečer tohoto dne byly ve starověkém Římě do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho milou. Ovšem legenda také říká, že Valentýn, kterého si 14. února připomínáme, byl podle většiny historiků biskupem z Terni a žil ve 3. století. Císař Markus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Jenže Valentýn mladé páry dál tajně oddával. Byl zatčen a 14. února roku 269 ho císař nechal popravit. Každopádně svátek Lupercalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl náš novodobý Valentýn, kterým opěvujeme lásku.

A oslavy to jsou mnohdy mohutné, obzvláště v Americe, kde je Valentýn velmi populární. Konají se velkolepé party, večeře a předávají se květiny a zamilované dary, jejichž hodnota bývá dost často vyšší než vysoká. I kvůli místní popularitě a tím související pompéznosti se proto často zapomíná na původ svátku, který je přitom ryze evropský. V samotné Itálii, kde vznikl, je dodnes rovněž populární. Vzhledem k naturelu Italů je i přes vtíravou komerčnost na prvním místě stále romantika. Zamilované dvojice si dávají dárky, galantní Italové nešetří květinami a samozřejmostí je večeře. Vždyť přece láska prochází žaludkem! Romantické večeře jsou stále oblíbenější i v našich končinách. A jsou takovou třešničkou na dortu. Jako malí (a někdo tento zvyk zachovává i v dospělosti) si dáváme zamilované valentýnky (mimochodem - klasické pohlednice s láskyplným vyznáním pocházejí z Anglie, kde se dodržoval zvyk na svátek sv. Valentýna posílat milované osobě anonymní dopisy), pak přicházejí květiny a drobné dárky, abychom si později vychutnávali romantická menu, která nám servírují už takřka v každé restauraci.

Jak hodláte slavit Valentýna vy? Nebo pořád dáváte přednost Máchovu 1. máji? Ať je to, jak chce, pořádným polibkem rozhodně nic nezkazíte ani na Valentýna, ani na prvního máje. A vlastně žádný den! ;)

reklama