[OL]4you na

Tip na výlet: Kutná Hora vám učaruje památkami, klidem i zajímavými podniky

Patří bezesporu mezi nejkrásnější města u nás. Nabízí jeden gotický skvost za druhým, křivolaké uličky, nádherný park i pár podniků, které si rozhodně říkají o pozornost. Malebná Kutná Hora nadchne milovníky památek i příznivců klidného turismu - i v ty nejexponovanější dny tu ani v nejmenším není přeplněno. I v tom tkví jedinečné kouzlo středočeského městečka, kam vás vezmeme na výlet...

Tip na výlet: Kutná Hora vám učaruje památkami, klidem i zajímavými podniky

Historie Kutné Hory je úzce spjata s těžbou stříbrné rudy a tavením stříbra. Od roku 1300 se ve zdejším Vlašském dvoře dokonce razily Pražské groše, král Václav IV. tu pak měl své sídlo. Kutná Hora byla svého času mnohem významnějším městem než samotná Praha... Její krásu a půvab, pro nějž byla v minulosti vyhledávaným místem mnoha českých osobností, si naštěstí uchovala dodnes. Obzvlášť historické centrum na vás dýchne opojně starodávným dojmem...

CO MUSÍTE V KUTNÉ HOŘE VIDĚT

1. Chrám sv. Barbory 

Asi bychom v České republice marně hledali gotický chrám, který bychom považovali za krásnější. Stavba katedrály zasvěcené patronce všech horníků započala v roce 1388, v roce 1905 pak byla dokončena její puristická rekonstrukce. Chrám nebyl nikdy dostavěn, avšak jeho monumentálnost je neoddiskutovatelná. Zejména pohled od údolí řeky Vrchlice je dechberoucí. Za zmínku stojí i interiér chrámu. Jeho návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

2. Jezuitská kolej

Hned vedle chrámu sv. Barbory naleznete budovu Jezuitské koleje, kde momentálně sídlí galerie GASK. Ta nabízí velmi pestrý program pro malé i velké a po právu si zaslouží vaši pozornost. K odpočinku potom vybízí přilehlý park. Naopak před budovou Jezuitské koleje můžete obdivovat jednak kamenné sochy, jednak fantastické výhledy nejen na Kutnou Horu a její další dominanty, ale také do okolí.

3. Hrádek

V budově Hrádku, který naleznete jen pár metrů od Jezuitské koleje, je k vidění expozice Českého muzea stříbra, seznámíte se tu nejen s dějinami města a Hrádku samotného, ale vypravit se můžete i do středověkého stříbrného dolu, kde se dozvíte více o historii dolování v Kutné Hoře.

4. Vlašský dvůr a park

Vlašský dvůr byl královským palácem i mincovnou, razily se tu mimo jiné Pražské groše. A v současnosti je velmi vyhledávaným cílem turistů, ale také svatebčanů - zdejší nádherný sál si jako místo obřadu vybírají zamilovaní z celé republiky. Park, který najdete pod Vlašským dvorem, prošel nedávno rekonstrukcí a stojí za procházku. V létě se zde navíc koná řada kulturních akcí.

5. Kamenný dům

Kamenný dům, jenž je spravován Českým muzeem stříbra, patří mezi unikáty měšťanské architektury a nabízí návštěvníkům nejen dokonale zrekonstruované prostory, ale také zajímavé expozice. Jednoznačně doporučujeme prohlídku jeho sklepních prostor.

KAM ZAJÍT V KUTNÉ HOŘE

1. Kavárna na Kozím plácku

Malá, stylová, útulná. Tak by se dala charakterizovat kavárna v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba. Podnik, jehož nespornou devizou jsou milí majitelé i skvělá nabídka káv všech možných druhů příprav. A za zmínku stojí i místní dezerty a kvalitní horká čokoláda, jež potěší nejen nejmenší návštěvníky...

2. Kafírnictví

Kafírnictví je situováno v dolní části Palackého náměstí v místě, kde bylo po dlouhé roky papírnictví. A je třeba uznat, že změna je to rozhodně k lepšímu. Kafírnictví nabízí výbornou kávu a ještě lepší zákusky. O kvalitách podniku svědčí i dlouhé fronty, jež se tu tvoří snad kdykoliv, když jdete kolem.

3. Restaurace Čtyři sestry

Jen kousek od Kafírnictví a zároveň na dohled od Vlašského dvora je rodinná restaurace, kam je radost zajít. Jmenuje se Čtyři sestry a zaručeně si tu pochutnáte jak na poledním menu, tak i v jinou denní dobu. Najdete tu jak klasickou českou gastronomii v moderním hávu, tak i výběr ze světových kuchyní.

4. V Ruthardce

Máte-li chuť na staročeskou kuchyni s výhledem na chrám sv. Barbory a Jezuitskou kolej, pak si rozhodně zajděte do restaurace V Ruthardce. Dalším plusem je blízkost Kavárny na Kozím plácku.

5. Restaurace Dačický

Staročeskou i klasickou českou kuchyni nabízí stylový podnik v těsném sousedství kostela sv. Jakuba - Restaurace Dačický. Její půvab spočívá především v dokonale laděném interiéru, jenž vás přenese o stovky let zpět...

To je jen drobný výčet toho, co vše lze navštívit, zažít nebo ochutnat v Kutné Hoře. Kutná Hora má kouzlo, které stojí za prozkoumání v jakoukoliv roční dobu...

reklama