Tip na výlet: Severomoravská chata je rájem pro pěší, cyklisty i milovníky borůvek

Chata takřka na konci světa. Místo, kde je tráva tak zelená, že víc už to snad ani nejde. Kout země, kde na turisty téměř nenarazíte. To vše navíc obklopeno nádhernou přírodou s výhledy hladícími duši. Severomoravská chata a její okolí jsou skvělým tipem na výlet.

Zuzana Doleželová

Severomoravská chata se nachází ve výšce 851 metrů nad mořem pod vrcholem Pohořelec v hřebenové části Hanušovické vrchoviny. Z Olomouce se sem pohodlně dostanete autem, můžete zde i zaparkovat. Chata je přístupná po malé silničce s mnoha zatáčkami, na kterou odbočíte v obci Malá Morava mezi Hanušovicemi a městem Králíky. Na počátku 30. let minulého století ji vybudoval místní německý turistický spolek, srubová budova ale v roce 1962 do základů vyhořela. Na jejím místě bylo poté vystavěno rekreační středisko. Vzhledem k výborné poloze v nerušeném prostředí a opravdu kvalitnímu venkovnímu vyžití je chata oblíbeným cílem rodin s dětmi. Nabízí ubytování až pro sto osob, k dispozici jsou jak pokoje se sociálním zařízením, tak pokoje bez něho. A ubytují vám zde i domácí mazlíčky. Na chatě je rovněž restaurace, kde vaří nejen pro hosty, ale také pro turisty. Zakládají si na domácí české kuchyni.  

Příroda, kam se podíváš

Co vás v tomto poklidném místě uchvátí, jsou možnosti výletů - a to jak pro pěší, tak pro cyklisty. Můžete se jen tak toulat nádhernými lesy po stezkách, houbařit, sbírat borůvky (a těch je tu opravdu požehnaně) nebo jiné lesní plodiny, kochat se výhledy na okolní kopce, obdivovat krásu poutní kaple Nejsvětější Trojice na úpatí vrchu Jeřáb (původní lesní dřevěná kaple byla podle pověsti postavena v roce 1746 jako poděkování obyvatel Králík za záchranu před Prusy, současná kamenná kaple byla vybudována v roce 1898), napít se vody z Grabnerova pramene, objevit jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštejnu z roku 1898 (vznikly k příležitosti 40 let vlády knížete), navštívit poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči, který tak trochu připomíná náš Svatý Kopeček, vypravit se na Králický Sněžník s pramenem řeky Moravy... Těch možností je opravdu spousta. Ať už jdete kamkoliv, vždy vás budou doprovázet nádherné výhledy do okolní krajiny. A milovníci cyklistiky si zde také přijdou na své. Místní cesty jsou ideální i pro nepříliš zdatné jezdce.

A po výletu si můžete dopřát odpočinek na Severomoravské chatě na venkovní terásce, dát si něco z místní nabídky a užívat si paprsky slunce při pohledu na zdejší areál, kde dovádějí malí i velcí. Možností vyžití je zde opravdu hodně, dokonce je tu bazén a na ohništi lze opékat špekáčky. A půjčí vám tu i koloběžky.

Tip redakce:
Severomoravskou chatu je ideální navštívit v týdnu, kdy tu opravdu narazíte pouze na pár lidí, dovedeme si ale představit tu strávit i víkend. Nečekejte pětihvězdičkový hotel a michelinsku restauraci, ubytování je však dostačující a jídlo chutné. Procházky okolím zvládnou i ti nejmenší - lze se sem vypravit i s kočárkem. A pokud milujete borůvky jako my, budete se tu cítit jako v ráji. Obrovskou devizou lokality je nádherná příroda a téměř božský klid. A za tím přece především míříme, když se vydáváme do hor... 

Pěkný výlet!

#výlet

reklama

pearl-design
Další články