Tip na výlet: Signal festival rozsvítí pražské ulice

Signal festival opět nabídne nejkrásnější světelné instalace. Celkem budou k vidění čtyři trasy, přičemž jedna bude virtuální.

Hana Došlová

Devátý ročník Signal Festivalu se vrací po dvou letech opět do Prahy. Nabídne 4 festivalové trasy, 15 instalací ve veřejném prostoru, 6 instalací v rozšířené realitě a bohatý doprovodný program. Naprostou novinkou bude mobilní aplikace pracující s rozšířenou neboli augmentovanou realitou. Prostřednictvím svých chytrých telefonů si tak budete moci v ulicích Karlína zobrazit digitální umělecké objekty a interaktivní instalace. Hlavní festivalové téma letos zní Plan C. Ten je ekologický, udržitelný a hlavně schopný se přizpůsobit za každých okolností. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 14. října do neděle 17. října 2021.

Poprvé budou instalace k vidění také v Holešovicích. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří monumentální 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek. Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Německé studio Weltraumgrafik zajímavě interpretuje letošní festivalové téma. Jeho projekce je abstraktní a hypnotická. Reaguje na světovou pandemii, katastrofu však tvůrci vnímají jako výzvu a nový začátek.

Mezi nejvýraznější české umělce patří konceptuální umělkyně sociálního zaměření Milena Dopitová, která na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás. Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdete v Kasárnách Karlín. Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy budete moci sami rozhýbat na prostranství před budovou Main Point Karlín.

Festival vytrvale podporuje nejmladší tvůrce a autorské kolektivy. Stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které vznikly speciálně pro festival. Letos ve spolupráci se společností Pražská plynárenská vyhlásil první ročník Ceny Neon pro studenty a studentky vysokých uměleckých škol. Její vítěz se představí v rámci hlavního programu. Uvidíte také umělecké dílo Kateřiny Blahutové, vítězky otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival společně se společností PrusaLab. Interaktivní instalace Živý les reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal partnerství také s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.

Doprovodný program nabídne sympozium věnující se udržitelnosti kulturního a uměleckého prostředí, výstavu umělce Michala Škapy či audiovizuální performance Vektroskop v Divadle Archa. Během čtyřdenního programu sestavené Davidem Vrbíkem zde vystoupí Soňa Koutová, Tomáš Krivošík, Beata Hlavenková, Ondřej Skala (JTNB), Stanislav Abrahám, Leoš Hort (HRTL) a další.

Organizátoři připravují také přísná bezpečnostní opatření ve spolupráci s odborníky z firmy Crowd Safety, která se starala mimo jiné o přípravu opatření v rámci první vlny epidemie pro pražský magistrát. Povinné bude nošení respirátorů na vnitřních i venkovních instalacích, kapacity vnitřních prostor budou omezeny z důvodů možnosti většího rozestupu mezi návštěvníky. Program na každé lokaci je navíc dimenzován tak, aby se zde nikdo nemusel zdržet déle než 15 minut.

Festivalovou mapu letos najdete v aplikaci, která bude ke stažení těsně před začátkem festivalu. Kromě kompletního programu a veškerých potřebných informací nabídne také celou jednu trasu navíc – virtuální Signal AR. Většina instalací bude zdarma, vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery.

Nyní si lze festivalový pas pořídit až do 3.10. za 200 Kč, od 4.10. do zahájení festivalu za 250 Kč, na místě pak za 300 Kč. Novinkou je zavedení rodinného vstupného. Festivalový pass pro rodinu, která zahrnuje 2 dospělé a až 2 děti, si nyní mohou rodiny koupit za 550 Kč, od 4.10. za 700 Kč a na místě za 850 Kč. Vstupenky na doprovodný program v Divadle Archa nejsou součástí Signal Passu. Držitelé akreditace ale získají slevu 25 %. Děti od 6 do 15 let a senioři nad 65 let mají slevu 50 Kč ze základní ceny. Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Zcela samostatně lze pouze přímo na místě koupit také vstupenku na 3D projekci v Průmyslovém paláci za 100 Kč. Všichni, kteří si zakoupili vstupenku na Signal Festival 2020, který se nekonal z důvodu vládních opatření, ji mohou využít letos.

O Signal Festivalu:

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než osmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí.

#výlet

reklama

smartregion
Další články