[OL]4you na

Tři gastrotipy z jihu Chorvatska. Víme, kde si vychutnáte skvělé jídlo i jedinečný výhled

Chorvatsko je dovolenkovou destinací mnoha Čechů už po řadu let a ani my na něj nedáme dopustit. Když pomineme křišťálově čisté moře a na druhou stranu přeplněné hlavní pláže, vedle malebných ukrytých zátočin nabízí tato země i skvělou kuchyni. Zejména ryby a mořské plody jsou tu fantastické. Máme pro vás tipy, kde si zaručeně pochutnáte...

Tři gastrotipy z jihu Chorvatska. Víme, kde si vychutnáte skvělé jídlo i jedinečný výhled

MALA MARE, Brist
Pokud jste na dovolené přímo v malé vesničce Brist, kterou naleznete na samém konci Makarské riviéry, určitě nevynechejte návštěvu restaurace Mala Mare. A vaří tu tak dobře, že stojí za to si sem zajet jen na oběd nebo na romantickou večeři.

Co vás okouzlí už na první pohled, je budova, v níž se krčma nachází. Starý kamenný dům láká velkou otevřenou terasou, z níž se vám naskytne pohled přímo na pár metrů vzdálené moře. Prostřené stoly dávají tušit, že tady se vaří poctivě a s láskou. Rozhodně doporučujeme rezervaci, protože obsazeno je takřka kdykoliv. A není se čemu divit. Jídlo je tu fantastické. Mile potěšeni budou jak vyznavači masa, kteří si mohou dopřát třeba ražniči nebo turisty oblíbené čevapčiči, ale především ti, kteří milují ryby a mořské plody. Vše je čerstvé, chutné, elegantně servírované a ceny odpovídají kvalitě. 

Info pro rodiče s malými dětmi:
Do restaurace se jde po schodech, kočárek si můžete zaparkovat v mezipatře. K dispozici jsou dvě jídelní židličky, což je velmi pohodlné. Doporučujeme však při rezervaci nahlásit, že máte zájem i o židličku pro dítě, protože se lehce může stát, že budou při vašem příchodu již obsazené.

Doporučení redakce:
Dopřejte si rybí talíř pro dva. Najdete na něm tři druhy ryb, to vše zalité fantastickým olivovým olejem, doplněné olivami, bylinkami, čerstvou zeleninou i opečenou cuketou s česnekem. K jídlu se podává domácí chléb a chipsy z brambor z vlastní zahrádky, které si ale dle libosti můžete vyměnit za zeleninový salát. Ta chuť se nedá popsat, ta se musí zažít. Za nás nejlepší ryby široko daleko. A možná ty nejlepší, jaké jsme kdy jedli.

GUSTIRNA, Gradac
Pizzerie, jež by si nezadala s italskými podniky. Pokud si budete chtít dopřát vynikající pizzu a na chvíli si odpočinout od mořských plodů a ryb, vřele doporučujeme Gustirnu v samém srdci městečka Gradac. Velkou zahrádku naleznete přímo na pláži, jen pár metrů od přístavu. Že je Gustirna vyhledávaným podnikem, prozradí velký počet hostů. Volné místečko naleznete ale takřka vždy, a jestli ne, můžete si na něj chvilku počkat, stojí to za to. Navíc čekání si lze zpříjemnit procházkou po pobřeží, jež má při západu slunce jedinečné kouzlo...

Ať si dáte jakoukoliv pizzu, budete spokojeni. Těsto je fantastické, suroviny poctivé. Vybrat si můžete ze tří velikostí. Malou zvládne odrostlejší dítě, střední je ideální pro ženy, které se rozdělí s malým potomkem, nebo pro muže, kteří se s nikým nedělí, velká vystačí i třem jedlíkům. 

Info pro rodiče s malými dětmi:
Na vaše nejmenší se tu všichni usmívají. Sice nebudete mít k dispozici jídelní židličku, ale vaše děti to zvládnou i v kočárku. V případě potřeby můžete v klidu odejít na procházku po přístavu.

Doporučení redakce:
Skvělé jsou asi všechny pizzy, ale my jsme věrni vlajkové lodi pizzerie - pizze Gustirna, jež kombinuje vedle rajčatové omáčky, mozzarelly také tuňáka, rukolu, čerstvou zeleninu (hlavně rajčata a ředkvičky - ach, jsou na pizze naprosto dokonalé), kukuřici a ančovičky. Je to slast. A pizza s mořskými plody rovněž stojí za hřích. 

FISH RESTAURANT VEPRINOVA, zátoka Veprinova, Hvar
Hledáte kousek ráje na Zemi? Pak se vydejte na ostrov Hvar. Pokud tam trávíte dovolenou, tím lépe pro vás. My neváhali jet na ostrov trajektem s tím, že návštěvou této restaurace zakončíme výlet. Vylodili jsme se v Sučuraji a pak se osamoceni vydali vstříc kamenité cestě, všudypřítomným cikádám, žhnoucímu slunci a pavoukům líně se houpajícím v obrovských sítích. Po několika zastaveních v průzračně křišťálových zátokách jsme naše putování zakončili na jihu ostrova v zátoce Veprinova, kde se nachází stejnojmenná rybí restaurace. A volba to byla fantastická...

Restaurace má úchvatný výhled na celou zátoku, jídlo si vychutnáváte přímo na terase. Obsluha je velmi milá, pokrmy dokonale čerstvé, ostatně připravují je přímo před vámi.  Je to taková oáza...

Info pro rodiče s malými dětmi:
Sice tu nemají židličku pro nejmenší, ale není problém přisunout ke stolu kočárek, s nímž vám ochotně pomohou ze schodů. A když slušně poprosíte, půjčí vám i hračku pro dítě. :) A úsměvy tu nešetří a nějaký ten dětský pláč berou jako součást života, což je velmi příjemné.

Doporučení redakce:
Jídelní lístek vypadá úchvatně kompletně celý. Ale vedle rozhodně nešlápnete, když si objednáte talíř pro dvě osoby. Servírují se na něm dvě ryby, hromada mušlí a kalamáry. To vše s grilovanou zeleninou, chlebem a olivovým olejem a octem z vlastní produkce. Je to fantazie okořeněná výhledem, který vám vykouzlí úsměv na tváři za všech okolností...