[OL]4you na

Vánoční stromeček: kde se zrodila tradice jeho zdobení

Ta vůně jehličí, záře světýlek a lesk ozdob! Kdo by to nemiloval?! Vánoční stromeček ke Štědrému dni neodmyslitelně patří a bez něj už si Vánoce ani nedovedeme představit. Kde se ale zrodila tradice vánočních stromků a jejich zdobení?

Vánoční stromeček: kde se zrodila tradice jeho zdobení

Původ tradice vánočních stromů
Podle některých zdrojů sahá historie zdobení vánočního stromu do 6. století, kdy opat jménem Klumbán z Bobbia, jenž působil jako misionář v Bretani a Burgundsku, právě burgundskému králi ozdobil na Vánoce jedličku, a to pochodněmi ve tvaru kříže. Burgunďané byli totiž pohani, a tak se rozhodl, že jim přiblíží svátek narození Ježíše Krista. Pak na dlouhá staletí o zdobení stromků nemáme žádnou dochovanou zmínku. Zlom pak nastal v 16. století. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku je v brémské kronice z roku 1570. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází údajně z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století a v 18. století se k ní přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením.

Vánoční strom u nás
Vánoční stromeček se objevil v našich končinách v roce 1812. Mohl za to ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ten byl u lidí natolik oblíbený, že jim chtěl přichystat na Vánoce na svém zámečku Šilboch v Libni překvapení, a tím byl právě ozdobený vánoční strom. Na večírku tak mohli jeho přátelé vidět stromeček s několika ozdobami, ale také dárky, které se pod ním ukrývaly, a jesličky. O stromku si posléze začala povídat celá Praha a tento zvyk se rychle začal šířit. Tehdy se vánoční stromečky zdobily sušenými jablky, ořechy, perníky, stužkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky. Ozdoby, jak je známe dnes, se objevovaly až později. Na venkov pronikalo zdobení stromků pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech na Vánoce pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Strom na náměstí
Vánoční strom je dnes ozdobou každého města. Poprvé byl takzvaný strom republiky umístěn na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Vedla jej k tomu událost, kterou zažil na vlastní kůži - v zimě roku 1919 našel s přáteli v bílovickém lese prochladlé děvčátko, které se nakonec podařilo zachránit. Od té doby přemýšlel, jak opuštěným dětem smysluplně pomoci. O Vánocích o pět let později se rozhodl vztyčit na náměstí strom a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem potřebným dětem. Inspirací mu byla Kodaň, kde takto pomáhali od roku 1914. Sbírka byla tehdy velmi úspěšná a mohl vzniknout náhradní domov pro opuštěné děti, který byl dostavěn roku 1929.

Velmi rychle se tato tradice ujala v mnoha městech a dnes již nenajdeme město či obec, které by neměly svůj vlastní strom. A ke stromům se přidaly tolik oblíbené trhy či jarmarky.

Máte živý strom, nebo dáváte přednost umělému, který neopadává? Zdobíte ozdobami po babičce, nebo podléháte módnímu diktátu? Máte řetězy, nebo mašle? Ať už váš strom vypadá jakkoliv, určitě je krásný.  

Tak hezké Vánoce!

FOTO: Unsplash

reklama