[OL]4you na

Vánoční trhy lákají na Krampus průvod, netradiční vycházku i řadu hvězd

Olomoucké vánoční trhy finišují s přípravami. Kromě vyhledávaných stánků s vánočním zbožím a punčem a bohatého programu pro malé i velké návštěvníky chystají organizátoři i netradiční vycházkovou stezku po historickém centru s možností několika vyhlídek dokreslujících slavnostní adventní atmosféru nebo třeba Krampus průvod. Trhy se otevřou 18. listopadu a skončí 23. prosince.

Vánoční trhy lákají na Krampus průvod, netradiční vycházku i řadu hvězd

"Lidé se po období covidových omezení mohou opět těšit na otevřené trhy se vším všudy. Stánky vyrostou na Horním i Dolním náměstí a ve spolupráci s Výstaviště Flora Olomouc a.s. na tržnici, kde jsme znovu umístili oblíbenou atrakci – vyhlídkové vánoční kolo," říká za pořadatele mluvčí Monika Řehulková. "Situaci kolem covidu monitorujeme. Zatím nemáme žádnou zpětnou vazbu od krajské hygienické stanice, ministerstva zdravotnictví, ani krizového štábu města, že by trhy měly být nějakým způsobem omezené," dodává. 

Vycházková trasa
Pořadatelé pro návštěvníky připravili vycházkovou trasu, na které mohou obdivovat jedinečné olomoucké památky (kašny, barokní sloupy, architekturu), vychutnat si neopakovatelnou atmosféru adventních trhů a pokochat se pohledem na historické jádro z několika vyhlídek. První je postavená na Horním náměstí a poskytne neobvyklý výhled přímo na trhy, druhá je z Radniční věže a třetí z 30 metrů vysokého vyhlídkového kola na tržnici. Poslední dvě umožní nejen vyhlídku na stylově nasvícené trhy, ale i velkou část předvánoční Olomouce. 

Bára Basiková, Pavel Dobeš, Terez Wrau, Natálie Tichánková, Krampus průvod i promítání
"Vánoční trhy v centru Olomouce stály pro svoji krásnou atmosféru vždy na prvních příčkách při srovnání s ostatními městy. A to platilo nejen u nás, ale i v zahraničí, při hodnocení turisty. Moc bych si přál, aby i letos dostály trhy svému původnímu věhlasu, proběhly bez omezení a my všichni si je náležitě užili. A to nejen pro novinky, které pořadatelé na letošní rok připravili, ale i kvůli tomu, abychom se dokázali v době adventu alespoň na chvíli v této nelehké době zastavit a užít si klidný čas se svými blízkými," říká primátor Mirek Žbánek. 

A co na návštěvníky čeká? Pořádající spolek Kulturní Olomouc nezapomene ani letos na zajímavý program pro malé i velké.  Na pódiu na Horním náměstí vystoupí známé soubory a interpreti, například Bára Basiková, Turbo, Pavel Dobeš nebo Poutníci, prostor dostanou i olomoucké kapely a zpěváci – Bluesberg, Homebwoyrasta, Terez Wrau, Natálie Tichánková, Blues Power, Isbina a řada dalších. Rodiče s dětmi jistě ocení promítání pohádek a filmů, například Jak dostat tatínka do polepšovny, Vánoční hvězda, Láska rohatá a další. Nebude chybět ani tradiční zpívání koled s Deníkem a dětským souborem Kassiopea nebo průvod čertů Krampusů. Letos návštěvníci nepřijdou o tradiční rozsvícení vánočního stromu, v provozu bude Ježíškova pošta a dílničky pro děti. 

Tradiční sortiment i oblíbené punče
Tradiční stánky také nabídnou na náměstích a tržnici inspiraci na vánoční dárky i oblíbené občerstvení. Určitě nebude chybět keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky, včelí produkty, zimní doplňky a řada dalších. Po nákupech přijdou vhod vyhlášené olomoucké punče v mnoha variacích, uzeniny, grilovaná masa, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky nebo čerstvé trdelníky.

Pojmenuj vánoční strom
Hlavním partnerem trhů je tradičně Město Olomouc, které již po sedmnácté vypsalo soutěž pro děti o jméno vánočního stromu. Výtvarně zpracované návrhy s pojmenováním mohou zájemci zasílat do pondělí 14. listopadu na adresu Magistrát města Olomouce, odd. kultury, Lucie Rozbořilová, Horní náměstí 583 - radnice, 779 11 Olomouc nebo osobně na podatelnu radnice v úřední hodiny magistrátu. Na obálku je třeba uvést "Soutěž pojmenuj vánoční strom", na zadní stranu výtvarných návrhů potom jméno, třídu, věk.

KOMPLETNÍ PROGRAM VÁNOČNÍCH TRHŮ NALEZNETE ZDE.

reklama