[OL]4you na

Velký knižní čtvrtek již po šestnácté

Je to tady! 17. října 2019 vypukne další ročník knižní události Velký knižní čtvrtek. Tentokrát bude rekordní, přinese dvacet novinek ze čtrnácti nakladatelství. Tradičně bude akci doprovázet bohatý program. My vám přinášíme stručný přehled knížek, na které se můžete spolu s námi těšit.

Velký knižní čtvrtek již po šestnácté
Knihy pro Velký knižní čtvrtek 2019

Nové knihy pro dospělé čtenářky a čtenáře:

 

Města (Michal Ajvaze)

Mezi nejočekávanější novinky patří Města Michala Ajvaze, laureáta několika prestižních literárních cen. Vypravěč v knize pátrá po záhadném flash disku, až se jeho hledání nečekaně změní v cestu kolem světa.

Jako v nebi, jenže jinak. Nová setkání se samotáři z Čech a Moravy (Aleš Palán)

Spisovatel a publicista Aleš Palán, autor bestselleru Raději zešílet v divočině, se letos vrací s novinkou Jako v nebi, jenže jinak. Nová setkání se samotáři z Čech a Moravy. Autor rok a půl navštěvoval jedince žijící mimo civilizaci v odlehlých oblastech, kde zaznamenával na papír mnohdy vyhraněné názory, jedinečné životní příběhy, a vedle přírodní mystiky také velkou dávku humoru. 

Ten den – 17. listopad 1989 (Aleš Palán)

Taktéž již zmíněný Aleš Palán si spolu se studenty připomíná důležitou událost našich dějin v knize Ten den – 17. listopad 1989. Dozvíte se s jakými pocity se probouzeli přímí aktéři historického dne, a jak viděli budoucnost během i po ukončení demonstrace. 

Nebe nad Jemenem. V jihozápadní Asii s Lékaři bez hranic. (Tomáš Šebek)

Velkou pozornost tradičně vzbuzují záznamy chirurga Tomáše Šebka z míst aktuálně největších humanitárních krizí na světě. Tentokrát vás se svými poznatky seznámí v knize Nebe nad Jemenem. V jihozápadní Asii s Lékaři bez hranic.

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr (Martin Selner)

Pokračování knihy Martina Selnera Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr vás provede tím, co všechno autismus dovede naučit. Ale přes notnou dávku ironie a nadsázky, život s autismem vůbec nezlehčuje. 

S androidkou v posteli (Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora)

Jak nepodlehnout životu v Matrixu? Co dělat, aby vás stát neobíral o úspory? Hrozí nová studená válka a pokud ano, tak odkud? A jak tohle všechno úspěšně přežít? To se dozvíte v knize známých ekonomů a popularizátorů světa peněz Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory S androidkou v posteli. 

Mimoprostor a základy moderní fyziky (Martina Sodomka)

Do tajemného světa současné fyziky nahlídněte s titulem Mimoprostor a základy moderní fyziky. Text Martiny Sodomky na bílých stránkách vás provede dobrodružným příběhem mladíků, kteří pro zábavu zkoumají jak cestovat vesmírem. Černé stránky vysvětlují klíčové fyzikální objevy posledního století.

Černé ptáče. Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete. (Joanna Siedlecká)

Reportážně-detektivní cestu po stopách Jerzyho Kosińského sepsala Joanna Siedlecká v knize Černé ptáče. Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete. 

Nezlomná. Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě. (Richard Akswith)

Jeden z nejpodivuhodnějších osudů v dějinách sportu má dozajista jezdkyně „hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce“ Lata Brandisová. Novinář Richard Askwith ho přibližuje ve své knize Nezlomná. Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě.

Debutantka z rodu Kennedyových (Kerri Maher)

Působivý román Kerri Maherové Debutantka z rodu Kennedyových je inspirován silnou a emancipovanou dívkou, která měla vlastní názor a nebála se jít svou vlastní cestou. 

Pád Gondolinu (Christopher Tolkien)

Christopher Tolkien pracně rekonstruuje příběhy z rukopisných verzí svého otce J. R. R. Tolkiena. Nyní  díky němu vychází Pád Gondolinu, příběh vyprávějící o střetu dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha a Ulma, Pána vod. 

Kirke (Madeline Miller)

Román Kirke bestselleristky Madeline Millerové přináší bravurně napsaný příběh dcery boha slunce Helia o rivalitě mezi příbuznými, intrikách, lásce a ztrátě. Dokazuje, jak moc nezdolná může být ženská síla ve světě ovládaném muži. 

Temná dcera (Elena Ferrante)

Temná dcera Eleny Ferrante pojednává o profesorce anglické literatury, která se vrací do rodné Neapole. Poklidné přemítání nad stávajícím životem se postupně promění v drama založeném na temných vzpomínkách.

Les přízraků (Juraj Červenák)

Oceňovaný autor Juraj Červenák sleduje v knize Les přízraků pátrání kapitána Steina po zmizelém synovci bohaté šlechtičny. 

První padlí (Volker Kutscher)

Napínavá historická detektivka První padlí Volkera Kutschera se odehrává v Berlíně, v den zapálení Říšského sněmu. Mladý kriminalista je zapojen do honu na komunisty a má na starosti vyšetřování záhadné série vražd obětí veteránů světové války. 

 

Knižní novinky pro mladší čtenáře:

 

Tomova půlnoční zahrada (Philippa Pearce)

Tomova půlnoční zahrada anglické spisovatelky Philippy Pearcové je plná magie, napětí a dětí. Kdo je v tomto příběhu duch? Tom nebo ti ostatní?

Loutkář z Krakova (R.M.Romerová)

Loutkář z Krakova R. M. Romerové pro náctileté v sobě propojuje dva světy – kouzelný fantasy příběh a osudy lidí okupovaného Krakova. Láska i touha přežít dodává hrdinům nezdolnou sílu.

Chlapec a jeho pes na konci světa (C.A.Fletscher)

Hrdinou sci-fi příběhu C. A. Fletchera Chlapec a jeho pes na konci světa je dospívající chlapec Griz. Svět se právě ocitá před zánikem civilizace, všichni se drží v malých skupinkách až do doby, kdy se objeví záhadný cizinec. Ten odcizí Grizovi mimo jiné i psa. Griz se vydává po jeho stopách. 

O Červenáčkovi (Pavel Čech)

Komiks Pavla Čecha O Červenáčkovi je poctou Foglarovým Rychlým šípům. Příběh to nebude jen tak ledajaký, parta bude čelit největší výzvě, s jakou se kdy setkala.

Prašina 2 – Černý merkurit (Vojtěch Matocha)

Loňský debut Prašina Vojtěcha Matochy o tajuplném místě bez elektřiny se stal literární senzací. Pokračování Prašina 2 – Černý merkurit navazuje na dobrodružství Jirky a En, kteří si přímo v tajemné čtvrti zřídili své Doupě. A kdo si myslel, že v Prašině může někdy zavládnout klid, mýlí se.  

 

Více informací o knihách naleznete na www.velkyctvrtek.cz

 

reklama