[OL]4you na

Vítězným snímkem KVIFF se stal Náhlý záblesk hlubších věcí, Diváckou soutěž smetly Vlny Jiřího Mádla

Letošní KVIFF patřilo snímku Náhlý záblesk hlubších věcí skotsko-irského režiséra Marka Cousinse. Ocenění z rukou prezidenta Jiřího Bartošky si odnesl český herec Ivan Trojan. Pozornost diváků získal film Až na věky norské režisérky Liljy Ingolfsdottir, která v minulosti studovala na pražské FAMU. Diváckou cenu deníku Právo nekompromisně smetly Vlny.

Vítězným snímkem KVIFF se stal Náhlý záblesk hlubších věcí, Diváckou soutěž smetly Vlny Jiřího Mádla
Náhlý záblesk hlubších věcí FOTO: KVIFF

Slavnostní zakončení 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se neslo nejen ve znamení vyhlášení vítězů Hlavní soutěže a Soutěže sekce Proxima. Večer byl také oslavou třicetiletého působení Jiřího Bartošky v roli prezidenta festivalu. Zvláštní pocty se také dostalo dvěma významným hostům, hercům Ivanu Trojanovi a Clivu Owenovi, kteří z rukou Jiřího Bartošky osobně převzali Cenu prezidenta festivalu.

Vždycky jsem si přál tuhle cenu dostat, je to opravdu nejkrásnější cena, jakou jsem kdy viděl,” vyjádřil své díky Ivan Trojan při přebírání sošky. Na závěr své řeči uvedl, že všechno, co kdy dělal, dělal s radostí, díky svým kolegům. 

Britský herec Clive Owen ve své řeči podpořil mladé: „Taková cena vás donutí ohlédnout se za svou kariérou. Mladým filmařům, kteří chtějí prorazit, vždy říkám: Průlomem často může být film, od kterého to nečekáte, projekt, do něhož jste zapálení.

Ivan Trojan FOTO: KVIFF

Ceny v hlavní soutěži 

Vítězným snímkem 58. ročníku KVIFF se stal dokumentární snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Jde o snímek, který pojednává o změně pohledu na svět malířky Wilhelmin Barns-Graham poté, co vyšplhala na švýcarský ledovec. Esejistický portrét s hlubokým přesahem do světa genderu, klimatu i kreativity natočil skotsko-irský režisér Mark Cousins.

Jedním z nejúspěšnějších filmů letošního festivalu, který získal pozornost diváků i poroty, je Až na věky norské režisérky Liljy Ingolfsdottir, která v minulosti studovala na pražské FAMU. Snímek získal Zvláštní cenu poroty a Cenu za nejlepší ženský herecký výkon pro Helgu Guren. Cenu za režii získala Nelicia Low za strhující atmosferický thriller Na kordy.

Diváckou cenu deníku Právo získal film Jiřího Mádla

Velký úspěch zaznamenal český film Vlny režiséra Jiřího Mádla, který získal Diváckou cenu deníku Právo. Jeho světová premiéra ve Velkém sále hotelu Thermal byla přijata bouřlivými ovacemi. Vlny jsou inspirovány skutečnými událostmi roku 1968 a vyprávějí příběh o hrdinství rozhlasových reportérů a techniků, kteří umožnili vysílání Československého rozhlasu i v době okupace vojsky Varšavské smlouvy. Snímek o roli Československého rozhlasu skončil v diváckém hlasování s úctyhodným skóre 1.05 a celkovým počtem 54 181 hlasů. 

Režisér Jiří Mádl a producentka Monika Kristlovál FOTO: KVIF

Hlavní cena sekce Proxima připadla epizodickému snímku z hotelových pokojů Cizinec, za kterým stojí čínský režisér Zhengfan Yang. „Název filmu je Cizinec, ale tady s vámi se cítím jako doma,” poděkoval festivalu. Cena poputuje ale i do sousedního Slovenska, Zvláštní uznání dostal film Od marca do mája slovenského režiséra Martina Pavola Repky.

Jako každý rok, i letos se můžete těšit na vybrané snímky z programu karlovarského festivalu i v běžné kinodistribuci. Zahajovací film 58. ročníku, western Viggova Mortensena Až na konec světa, vstoupil do kin už během KVIFF. Brzy se do kinosálů dostane i film Až na věky, který získal pozornost diváků a ocenění v Hlavní soutěži. Těšit se můžete i na divácký hit Vlny, který dorazí do kin ve čtvrtek 15. srpna, nedlouho před výročím srpnové okupace.

reklama