[OL]4you na

Za vínem a moderní architekturou na Pálavu

K jižní Moravě neodmyslitelně patří aleje vinic, hektolitry vína, vinné sklepy a Pálava v čele s městem Mikulov. Krom toho, co zná každý, svým návštěvníkům nabízí i výborné architektonické počiny, které se staly nejlépe hodnocenou moderní architekturou České republiky. Spojte tak návštěvu tohoto krásného kraje s degustací vína v prostorách, které vám vyrazí dech...

Za vínem a moderní architekturou na Pálavu

Vinařství SONBERK, Popice

Sprašová vinice Sonberk byla založena již ve 13. století, na tradici starobylé vinice produkující královská vína pak navázalo vinařství Sonberk v roce 2003. Dnes sídlí na úpatí vrchu Slunečná v budově od uznávaného architekta Josefa Pleskota, zkolaudována byla v květnu roku 2008 (projekt 2005, realizace 2006-2007). Odtud se nabízí ojedinělý výhled na nejkrásnější dominantu Moravy – druhohorní pohoří Pálavy. Vinařský dům je postaven v moderním duchu, ovšem z elementů, které jsou známé a prastaré. Celé stavbě tak dominuje dřevo a kámen. Budova má především rozsáhlou podzemní část, střed její dispozice je tvořen tankovou halou s přiléhajícími sklepy zcela ponořenými do okolního terénu. Charakteristickým prvkem nadzemní části je pak střecha dekorována speciální vlnitou krytinou, která umožňuje měkkou modelaci světla, příznivé proudění vzduchu a efektní viditelné vedení vody. K přístupu slouží mohutné schodiště, jež prodlužuje hlavní přístupovou cestu ze silnice Hustopeče – Mikulov. Široký vstup do domu demonstruje vstřícnost a otevřenost. Ústí na uměle vytvořené platformě s vyhlídkovým ochozem, odkud je možné plnými doušky vychutnávat krásný výhled do krajiny se sklenkou vína v ruce. Vše v domě i okolí je dokonale srovnáno – vinice, sudy ve sklepích, lahve i sběrné koše. Vinařský dům Sonberk je nezapomenutelným místem, které vzbuzuje touhu vracet se pod tuto velkou střechu, pod kterou se odehrává komplexní proces výroby vína. Je to skutečně moderní stavba čerpající z tradice s nezaměnitelným geniem loci. Architektura je pak kolem dokola obklopena vinohradem rozprostírajícím se na ploše více jak 40 hektarů. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský a Pálava, ale nabízejí toho mnohem více. Příkladem je kombinace odrůd Chardonnay ve spojení s Rulandským šedým v poměru 60 ku 40, které je školeno v originálních francouzských sudech typu barrique. Z ručně sklizených hroznů se ve vinařství vyrábí 150 000 lahví bílého vína, a to pouze z přívlastkových vín, které jsou charakteristické výraznou ovocností, šťavnatostí, vysokou mineralitou a kořenitostí. Vše je pěstováno způsobem šetrným k životnímu prostředí. 

Více info na www.sonberk.cz

Vinařství GOTBERG, Popice

V Popicích ještě chvíli zůstaneme a z vinařství Sonberk přejdeme krásnou procházkou mezi vinicemi do druhého originálního vinařského domu, který má sice s Pleskotovou architekturou společné posazení ve svahu s nádherným výhledem, přesto je stavba zcela odlišná, na první pohled by se dalo říci, že její pojetí je mnohem více futurističtější. Jejími autory jsou Bukolsky architekti, s.r.o. Vinařství Gotberg vzniklo již v roce 2003 a svá první vína uvedlo na trh roku 2010. Od roku 2009 pak sídlí v nové budově, která je taktéž příkladem moderní vinařské architektury, jež získala ocenění „Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009“. Z otevřené terasy je taktéž úžasná vyhlídka na Pálavské vrchy a vodní nádrž Nové Mlýny. Dům v dispozici vinařského dvora je úzce svázán s okolní krajinou, vetknut do svahu, který ho částečně překrývá. Vstupní objekt disponuje třemi podlažími, v podzemí se nachází prezentační část a zázemí, v přízemí posezení s lobby a nadzemní část slouží k ubytování hostů. Byla zvolena technologie dřevostavby s přiznanými konstrukčními prvky, které evokují okolní rytmizaci vinohradů. Podzemní část, stejně jako výrobní provozovny, je naopak řešena jako prefabrikovaný železobetonový skelet. Dominantou je tak kombinace materiálů – přívětivého dřeva a strohého betonu. Objekt využívá pasivních energetických úspor získaných umístěním rozměrné výrobní haly hluboko pod úroveň terénu a zasypáním střechy vrstvou zeminy o mocnosti přibližně jeden metr. 

Objekt dále využívá všech surovin z vinic, i dřevěné štěpky jsou využity na vytápění administrativní, prezentační a ubytovací části. Celek je tvořený jednotlivými částmi domu spojením moderních a tradičních technologií. Vinařství hospodaří na 56 hektarech vlastních vinic a řadí se k největším bioproducentům hroznů v České republice. Vinařství Gotberg se věnuje přívlastkovým vínům a odrůdám typickým pro zdejší podnebí a podloží, kterými jsou Pálava, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Muškát moravský, Rulandské šedé, Rulandské modré a další. Specifický charakter dodávají vínu především sprašové půdy bohaté na obsah vápníku. 

Více info na www.gotberg.cz

Galerie Závodný, Mikulov

Město Mikulov je pozoruhodnou ukázkou rostlého urbanismu, který spolu s jedinečnou scenérií vápencovitých útvarů jižního úpatí Pavlovských vrchů vytváří jeden z nejmalebnějších obrazů jižní Moravy. Galerie Závodný je soukromá galerie v centru Mikulova, která do toho celku krásně zapadá. Jejím autorem je architekt Štěpán Děnge, celá stavba byla realizována v letech 2010-2011. Zrodu galerie předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění ze strany investora, kterým je Vladimíra Brucháčková Závodná. Stavba je situována v místě nedochované původní zástavby v bývalé židovské čtvrti na nároží ulic Husova a Brněnská. Budova respektuje svými proporcemi, členěním i měřítkem původní historickou zástavbu, současně je zrealizována v jednoduché minimalistické formě se soudobým výrazem moderní architektury. Pro vstupní část je zásadním materiálem kámen – obvodové stěny i střešní plášť je obložený přírodním vápencem, který byl vytěžen na chorvatském ostrově Brač (byly použity dva příbuzné druhy vápence, jeden čistější a druhý mírně jiného odstínu s patrnějšími stopami fosílií). Kamenné prvky tvoří i interiér galerie, rozprostřený do dvou podlaží. Výstavní program tvoří autorské výstavy českých i zahraničních umělců, v popředí zájmu stojí geometrické, minimalistické a konceptuální umění a tvorba českých autorů, kteří odešli do exilu. V přízemí se pak nachází kavárna s výbornými dorty a jak jinak, i kvalitním vínem z místních vinařství.

Více info na www.galeriezavodny.com

Galerie & Kavárna Konvent, Mikulov

Na závěr celého výletu si pak zajděte na kávu do Galerie Konvent, sídlící v historickém centru Mikulova v revitalizovaných prostorách bývalého kapucínského kostela sv. Vavřince. Za celou rekonstrukcí stojí desetileté úsilí majitelů, kteří velkou část budovy opravili vlastními silami. Vznikla jako víceúčelová kulturní instituce, která chce výraznou měrou přispět k obohacení kulturního vyžití ve městě.

Více info na www.galeriekonvent.wordpress.com

Tip:

Vydejte se na jižní Moravu z Olomouce vlakem, z centra Hané jezdí přímý spoj až na zastávku Šakvice. Odtud je to co by kamenem dohodil k oběma jmenovaným vinařstvím. Můžete si tak udělat krásný výlet bez automobilu s „neomezenou“ konzumací výtečného vína. Přejeme krásný výlet!

reklama