[OL]4you na

Zábava, nové vědomosti i přátelé, to vše nabízí kurz Blízká setkání třetího věku v Pevnosti poznání

Od 23. ledna se mohou aktivní senioři hlásit do prvního ročníku vzdělávacího cyklu Blízká setkání třetího věku v Pevnosti poznání. Dozvíte se něco nového z oblasti fyziologie lidského těla, trénování paměti, zdravého životního stylu a správného pohybu. V inspirativním prostředí science centra můžete navázat nová přátelství a smysluplně trávit volný čas ve společnosti svých vrstevníků.

Zábava, nové vědomosti i přátelé, to vše nabízí kurz Blízká setkání třetího věku v Pevnosti poznání

Kurz pro seniory se koná od 20. února každé pondělí. Během setkání můžete nahlédnout do interaktivních expozic popularizačního centra Přírodovědecké fakulty UP. Budete mít příležitost vyzkoušet si i jednotlivé exponáty a také se učit v obřím modelu mozku, kde zjistíte, jak tento superpočítač lidského těla funguje a jak jej trénovat a využívat ke spokojenému životu. 

„S přibývajícími roky je velmi důležité porozumět tomu, jak naše tělo – a především mozek – fungují, protože jen tak pochopíme, čím můžeme projevy stárnutí zpomalit a stále si tak užívat naplno života. S pomocí exponátů a zážitkových lekcí účastníkům zábavnou a srozumitelnou formou odhalujeme taje lidského fungování a ukazujeme jim cestu, jak maximálně zmírnit projevy stáří, přijmout je a naučit se s nimi pracovat,“ popsala význam kurzu lektorka Ivana Fellnerová. Ta je zároveň předsedkyní spolku Pro poznání, který aktivity organizuje.

Seznámíte se nejen se základními fyziologickými procesy a příčinami onemocnění typických pro vyšší věk, ale také se dozvíte, jak můžete projevy stáří, popř. progresi onemocnění zpomalit, nebo jim dokonce předcházet. V hodinách nazvaných Pohyb pro zdraví se například naučíte správně dýchat a domů si odnesete rady a tipy na jednoduché cviky. 

„Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se bude hýbat, nebo bude pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince. A v našich lekcích se naučíme cviky a praktické rady, jak udržet náš pohybový aparát co nejdéle v dobré kondici,“ řekla fyzioterapeutka Lenka Fasnerová.

Účastnice kurzu Miroslava Nebuchlová nastoupila do 1. ročníku v roce 2022 a na podzim pokračovala ve 2. ročníku. „Dlouho jsem váhala, zda se se do takového kurzu přihlásit. Již řadu let mě trápí špatný zrak a měla jsem vzhledem k tomuto handicapu obavy, že nebudu lekce zvládat. Díky skvělému přístupu lektorů a kolektivu jsem si kurz plnohodnotně užila a zjistila, že strach byl zbytečný. Vše do sebe krásně zapadalo, přednášky o fyziologii člověka jsem mohla hned vzápětí využít u cvičení i v běžném životě. Trénování paměti bylo vždy doplněno o příklady a různé procvičování. Cvičení velice pomohlo mé staré tělesné schránce zmírnit některé bolesti, a jiných se dokonce úplně zbavit,“ svěřila se seniorka.

Vzdělávací program složený ze tří ročníků organizuje od roku 2016 spolek Pro poznání v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Aktivity podporuje Olomoucký kraj. 

Registrace do prvního ročníku startuje v pondělí 23. ledna v 9:00 na webových stránkách Pevnosti poznání. Je mopžné se přihlásit také osobně v otevírací době přímo v centru popularizace.

Kromě cyklu Blízká setkání třetího věku se můžete přihlásit také do odpoledního kroužku Letokruhy, který startuje 30. ledna a bude se také konat v Pevnosti poznání.

reklama