[OL]4you na

Začínáte s během? Poradíme, jak na to i na čem záleží

Jaro je ideálním obdobím, kdy začít s běháním. Teploty už nejdou pod nulu, takže nemusíte řešit vrstvení oblečení, a zároveň není vedro, abyste se museli obávat potíží spojených s přehřátím. A když už jste se odhodlali, bylo by fajn v běhání pokračovat. Proto pro vás máme pár rad, jak si svůj první sportovní výkon užít a dokončit jej ve zdraví tak, abyste se dalšího běhu nemohli dočkat...

Začínáte s během? Poradíme, jak na to i na čem záleží

Nepodceňte výběr obuvi
Zní to sice jako banální rada, ale je nesmírně důležitá - na běh si vezměte správné boty! Pokud se vám hned nechce investovat nemalá částka do profi obutí (a věřte, že pokud chcete u běhání zůstat, jsou to skutečně ty nejlépe vynaložené peníze), vezměte si alespoň botasky či sportovní obuv, jakou máte doma. Zapomeňte na tenisky či podobné boty. Uvidíte, že jestli vás běh bude bavit, při nejbližší příležitosti se vydáte do specializované prodejny, kde si běžecké boty v klidu vyzkoušíte, v ideálním případě si necháte poradit od odborníka. Nevěřili byste, kolik potíží s během dokáže vyřešit ta pravá bota! Dozvíte se mimo jiné, že vhodná obuv by měla být o kousek větší.
Tip redakce: Velmi doporučujeme boty značky Mizuno, které nejen že krásně svítí barvami, ale především se v nich cítíte jako v bavlnce. Léty prověřená značka, stovky naběhaných kilometrů bez jediného problému...

Co na sebe
I tady existují rady, jichž je dobré se držet. Alespoň než si sami přijdete na to, co vám vyhovuje. Ideálně se oblečte raději o malinko více s tím, že budete oblečení odkládat. Ovšem nepřežeňte to, při startu je totiž dobré cítit mírný pocit chladu. Ten po chvíli běhu odezní a vám se běží skvěle. Zpočátku jara byste určitě měli mít zakrytá kolena, jež trpí chladem a v budoucnu by vám "nepoděkovala". U žen se doporučuje pevná sportovní podprsenka. Samozřejmostí je pak tílko nebo funkční tričko, lehká mikina či bunda. Pokud vám bývá chladno, volte lehký nákrčník a čelenku nebo čepici. I tady záleží na vašich individuálních potřebách či preferencích.

Čím déle, tím lépe
Nikdy si neplánujte počet uběhnutých kilometrů, ale zaměřte se na čas strávený během. Pro optimální tréninkový efekt se běhu věnujte minimálně 40 minut. Ale zároveň se netrapte tím, že se tomuto limitu zpočátku nepřiblížíte. Z běhu máte mít radost, nesmí se stát povinností.

Nevolte příliš rychlé tempo
Nejde o rekordy, to ani v nejmenším. Garantujeme vám, že při prvním vyběhnutí tempem na hranici světového rekordu budete odepsaní po několika desítkách metrů. Říká se, že ideální tempo, při němž spalujete, je takové, které pohodlně udýcháte, v tom lepším případě při něm bez potíží dokážete konverzovat. Jen tak máte zaručeno, že se vám poběží dobře a uběhnete delší vzdálenost. A nemusíte mít ani sporttester. Doporučuje se  - alespoň začátečníkům - tempo o kousek rychlejší, než je rychlá chůze. Nikdy se nenechte strhnout běžci kolem vás.