[OL]4you na

Zimní výlet do Krkonoš? S moderními útulnami vždy v bezpečí

Špatné počasí v horách nás může zastihnout na každém výletu. Jakákoliv stříška nám v této situaci přijde vhod. Díky útulnám od studentů architektury ČVUT nás déšť ani tma nepřekvapí!

Zimní výlet do Krkonoš? S moderními útulnami vždy v bezpečí

Spojení studentů architektury na ČVUT a Správy Krkonošského národního (dále jen KRNAP) parku přineslo ovoce. Mladý projekt Útulny, který navazuje na předchozí akci Lávky pro KRNAP, využívá výukové metody Design and Build. Jedná se o metodu, kdy zadavatel získá inovativní a mladistvé nápady, zatím co studenti mohou pracovat na reálných projektech skrývající všechny radosti, ale i úskalí. 

Jak to všechno probíhalo? Úkolem studentů bylo vytvořit příslušnou útulnu, kterou museli nejen navrhnout, ale také sehnat veškterý materiál pro její výstavbu. Cílem bylo vytvořit takovou stavbu, ve které mohou krkonoští turisté najít místo k odpočinku či ji využít jako přístřešek při nepříznivém počasí.

Pojďte se na ně podívat!

Útulna KØMEN (mapa)

Tvar útulny napovídá jejímu názvu - slovo KØMEN symbolizuje kámen. Útulnu KØMEN najdete nedaleko Balvanového vodopádu, kousek od Špindlerova mlýna na toku Bílého Labe. Abyste mohli obdivovat její krásu a využít jejího prostoru, nemusíte se prodírat neznámým lesem. Okolo útulny vede turistická trasa směrem k Luční boudě a dále na Sněžku. 

Zdroj. Fotografie: Martin Čeněk

Útulna ATÜLN (mapa)

Tuto útulnu vyhledejte přesně v tomto zimním období. Její tvar vychází z archetypu přístřešku, kdy je vyzdvižen 2 metry nad zemí. Sníh tak nemá šanci! V teplých měsících prostor slouží k odložení cyklistických kol nebo k zavěšení hamaky. Vychutnejte si překrásný výhled do údolí Pece pod Sněžkou. Útulnu hledejte u rozcestí Klínovka. 

Zdroj. Vizualizace: Jakub Komrska

Útulna OKO (mapa)

Na horské křižovatce mezi Horním Maršovem a Žacléřem hledejte útulnu OKO. Proč OKO? Pravděpodobně proto, že její vrchol zdobí vypouklý světlík. K dokonalému rozhledu do krajiny stačí otevřít její mohutné okenice a užívat si tak okolní přírody.

Horní fotografie: zdroj. Dolní fotografie: zdroj.

Útulna JENGA (mapa)

Jednoduchá, sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná. To jsou hlavní ingredience útulny JENGA. V podstatě jde o skládačku, jejíž konstrukci lze přizpůsobit konkrétnímu terénu a lze ji sestavit přímo v přírodě. Útulna JENGA své místo našla u rozcestí v Sedle pod Dvořačkami, kde se kříží nejen turistické, ale i běžkařské a cyklistické stezky.

Zdroj.

Útulna STAN (mapa)

Název této útulny umístěné nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou napovídá, co bylo inspirací pro její tvorbu. Útulna STAN slouží, stejně jako klasický stan, k nouzovému, ale komfortnímu přespání v přírodě. 

Zdroj.

Útulna SILO (mapa)

Ze starého sila za cenu šrotu vznikla krásná útulna, která jde v ruku v ruce s udržitelnou přírodou. Útulnu SILO hledejte na Slunečné stráni na křížení dvou cest.

Zdroj.
reklama