[OL]4you na

Blíží se For Model. Nabídne plachetnici, letadlo a spoustu zábavy

Interaktivní výstava For Model ovládne Výstaviště Flora Olomouc už o víkendu 22. až 24. března. Na letošní dvaadvacátý ročník míří se svými unikáty i modeláři, kteří tu zatím nevystavovali. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. K vidění bude i plachetnice nebo ultralight.

Blíží se For Model. Nabídne plachetnici, letadlo a spoustu zábavy

Lidé se navíc budou moci na výstavu dostat skutečně stylově. Jen pár kroků od olomouckého výstaviště bude v sobotu 23. března zastavovat historický vlak.

"For Model patří mezi nejoblíbenější akce, které na Výstavišti Flora Olomouc pořádáme. Díky naší spolupráci s desítkami sběratelů a modelářů se návštěvníci mohou opět těšit na tři dny plné zážitků. Mám radost, že se i letos hlásí modeláři, kteří se u nás prozatím se svými díly nepochlubili. Veřejnosti tak představíme exponáty, které v minulých letech neměla možnost vidět," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

For Model – jedna z největších tuzemských akcí zaměřená na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky či stavebnice – se koná od pátku 22. do neděle 24. března v pavilonu A, v pavilonu E i v jejich okolí. K vidění budou modely všech kategorií, plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na populární výstavě budou mít také plastikové a papírové modely současných automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů či kamionů. Část výstavy bude věnovaná leteckému modelářství. Lidé budou moci obdivovat letadla všech kategorií s elektromotory i se spalovacími motory. Půjde jak o civilní a vojenská, tak i o akrobatická letadla, dále makety vrtulníků či větroně.

Pavilon E bude již tradičně patřit železničním modelářům. Letos však modulová železnice nabídne novou trasu s novými zastávkami. Zastoupeny budou všechny rozchody. Další novinkou bude železnice s celoročním provozem přenesená do pavilonu ze zahradního plenéru.

Jednou z nejoblíbenějších částí výstavy For Model je vodní plocha umístěná přímo v pavilonu A. Využijí ji lodní modeláři se svými plachetnicemi, ponorkami a dalšími bojovými plavidly. Hladinu rozbouří také námořní bitvy plné světelných, zvukových a kouřových efektů.

Interaktivní expozice filmové a televizní techniky: Převinete ručně celovečerní film? Měří přes tři kilometry

Oblíbenou součástí výstavy je také expozice filmové a televizní techniky. Letos nese název Promítací technika zaniklých olomouckých kin, reflektuje tak nedávné znovuotevření někdejšího olomouckého kina Central. "Návštěvníky v této expozici seznámíme s dochovanými funkčními promítačkami a inventářem z olomouckých kin Mír, Central, Svatý Kopeček, Jas anebo Lípa. Práci promítače analogového kina bude moci okusit každý, kdo na ruční převíječce zkusí přetočit celovečerní film o délce tří a půl kilometru," uvedla Lenka Weiserová, manažerka výstavy For Model 2024.

Historický vlak bude mít zastávku jen kousek od Výstaviště Flora

V sobotu 23. března budou moci lidé na výstavu For Model 2024 dorazit opravdu stylově. A to historickým vlakem složeným z vozů lidově nazývaných Hurvínek, jež se vyráběly v rozmezí let 1948 a 1956. Na koleje vyjedou díky pokračování dlouholeté spolupráce Výstaviště Flora Olomouc s ČD Nostalgie. "Jezdit budou celý den mezi stanicemi Olomouc – hlavní nádraží a Olomouc – Řepčín a zpět. Na trase je i zastávka Olomouc – Nová Ulice, ze které se pěšky na Výstaviště Flora a akci For Model 2024 dostanete za necelých pět minut," doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Jízdenky budou k dostání před odjezdem přímo ve vlaku. Milovníci starých vlaků se v rámci těchto historických souprav mohou těšit jak na samotné motorové vozy řady M 131.1 s 48 místy k sezení, tak i na jejich přípojné vozy Blm, kde je 53 míst, a BDlm se služebním oddílem a dalšími 42 místy k sezení.

Interaktivní výstava For Model 2024 se koná od 22. do 24. března. Začíná každý den vždy v 9 hodin ráno. V pátek a v sobotu bude otevřená do 18 hodin, v neděli do 17 hodin. Návštěvníci mohou počítat také s několika gastrozonami s pestrou nabídkou občerstvení.

FOTO: Daniel Schulz

reklama