[OL]4you na

For Model láká na majestátní plachetnici, jízdy historickým vlakem i další zážitky. Koná se do neděle

Vůbec poprvé je díky letošní výstavě For Model na Výstavišti Flora Olomouc k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s 64 děly. Hotový je teprve od února, jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky. Loď spolu s řadou dalších modelů je až do neděle vystavena v pavilonu A, zážitky však na návštěvníky letošního 21. ročníku oblíbené interaktivní výstavy čekají i na dalších místech. Pavilon E patří železničním modelářům a jen pár kroků od olomouckého výstaviště v sobotu 18. března zastavují historické vlaky.

For Model láká na majestátní plachetnici, jízdy historickým vlakem i další zážitky. Koná se do neděle

For Model je jednou z největších tuzemských akcí zaměřených na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. Návštěvníci mohou po tři dny obdivovat fascinující díla i sbírky desítek vystavovatelů a sběratelů.

Laser, 3D tisk i 400 metrů provázku. Model plachetnice kombinuje moderní technologie i poctivou ruční práci

Propracovanému modelu francouzské plachetnice Le Fleuron z 18. století věnoval Petr Šebesta zhruba tři tisíce hodin času, na třicet kilogramů těžké lodi tak nechybí ani funkční kanony, zlacené zdobení, osvětlení kajuty či dobový nábytek. "Pracoval jsem na ní každý den alespoň tři hodiny. O víkendech samozřejmě mnohem více, také na to padla moje dovolená. Modelařina mě ale nabíjí, je to má droga," popisuje Petr Šebesta. Svému koníčku se věnuje už padesát let. Do stavby plachetnice, jež má na výstavě For Model 2023 premiéru, ovšem zapojil i moderní technologie. "Okna na zádi jsou vypálená laserem do překližky, kanony jsou z 3D tiskárny. To jsou ale jen detaily, jako celek je loď poctivá ruční práce. Například jen na lanoví jsem potřeboval 400 metrů provázku a je v něm 450 kladek, zlacené ozdoby jsou stejně jako postavy námořníků z moduritu," popisuje modelář.

Plachetnice je dlouhá zhruba dva a půl metru, na výšku měří bezmála dva metry. Děl má nový model přesně podle předlohy 64, osm z nich je funkčních – dokáží díky dálkovému ovládání odpálit malé nálože se střelným prachem.

Dohromady pak Petr Šebesta na letošní 21. ročník výstavy For Model dovezl hned tři majestátní modely starých plachetnic, všechny o délce kolem dvou a půl metru.

"Díky obdivuhodnému umu modelářů nejrůznějšího zaměření jsou na každém ročníku výstavy For Model k vidění nové jedinečné modely. I letošní rok to potvrzuje. Těší nás, že s námi spolupracují a že si pro první veřejnou prezentaci svých prací vybírají právě Výstaviště Flora Olomouc," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Z depozitáře Českých drah vyjedou historické motoráčky Hurvínek

U příležitosti konání výstavy For Model 2023 se lidé budou moci letos poprvé svézt historickými vlaky. Díky partnerství mezi Výstavištěm Flora Olomouc, a. s. a Českými drahami, a. s. vyjedou v sobotu 18. března mezi olomouckým hlavním nádražím a městskou částí Řepčín historické soupravy sestavené z legendárních motoráčků Hurvínek.   Budou zastavovat i na zastávce Olomouc – město a zastávce Olomouc – Nová Ulice, kterou od interaktivní výstavy For Model dělí jen pár kroků.

Kromě jízd zvláštních vlaků a samotné výstavy For Model 2023 bude pro milovníky železnice v sobotu otevřený také olomoucký depozitář ČD Muzea, a to od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Vstupné činí 50 Kč pro dospělé a 25 Kč pro děti od 6 do 15 let, seniory od 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

FAKTA:

Plachetnice Le Fleuron
V 18. století šlo o francouzskou loď postavenou v letech 1729 až 1732. Na délku měřila přes 47 metrů, posádku tvořilo 450 až 500 mužů. Byla jednou z nejlepších lodí v námořnictvu Ludvíka XV. Námořníci, kteří na ní sloužili, ji považovali za dokonalou, současně byla Le Fleuron nejrychlejší lodí flotily. Sloužila do roku 1745, kdy z dodnes neznámých příčin shořela v kotvišti v přístavu Brest.

Odjezdy zvláštních vlaků
Olomouc hl. n.: 09:30, 11:30, 13:30 a 15:30
Olomouc – Řepčín: 09:57, 11:57, 13:57 a 15:57

Cena jízdenek:
Za jednosměrné jízdné zaplatí dospělí od 15 let 70 Kč a děti od 6 do 15 let 40 Kč.

Kapacita vlaku je omezena, prodej jízdenek pouze u personálu zvláštního vlaku před odjezdem. Jiné slevy, jízdenky IDS ani jízdní výhody ve zvláštních vlacích neplatí. Přeprava dětských kočárků je omezena, přeprava jízdních kol vyloučena.

Užijte si For Model i vy! 

FOTO: Výstaviště Flora Olomouc, České dráhy, Tereza Vaňková

reklama