Game Over? Kdepak! GAME ON!

Až do 30. prosince 2017 můžete zažít na pražské tržnici největší výstavu o videoherním průmyslu. Ale nemyslete si, že je to něco pouze pro hráčské fanoušky. Tato výstava je totiž idelání pro cenou rodinu!

Zuzana Zbořilová

Výstava se jmenuje GAME ON a potrvá až do 30. prosince 2017 – expozice se navíc pravidelně obměňuje, takže můžete přijít hned několikrát a pokaždé zažít něco jiného. Výstava GAME ON je vůbec první a největší výstavou o historii videoherního průmyslu, která byla na toto téma ve světě vytvořená. Jezdí přes deset let po světě – procestovala 30 různých světových měst (viděly ji už téměř 4 miliony lidí!) a nyní se dostala i k nám, konkrétně na Holešovickou tržnici v Praze.

My jsme měli to štěstí a během prohlídky jsme potkali samotného ředitele této výstavy, pana Davida Urbana: „Výstava byla vytvořena hostujícími kurátory v největším kulturním centru Evropy – v Barbican Center v City of London. Řekli si, že 50 let v gamingu je stejné období jako 500 let v malířství, a vytvořili tak nejvýzmanější výstavu o videoherním průmyslu. Vývoj v tomto oboru je totiž neskutečně rychlý, aniž by se to lidem zdálo. Většina zařízení, které na výstavě můžete vidět, jsou originální přístroje a počítače – včetně jejich původního nastavení. Výstava je unikátní také díky tomu, že mapuje celý vývoj herního průmyslu ve 20 sekcích. Devatenáct sekcí z toho je původních – zde najdete třeba témata Film a videohry, Hudba v počítačových hrách nebo Marketing počítačových her... Expozice je zároveň odfázovaná – uvidíte, jaké hry se hrály v jakém období, vyzkoušíte si hry arkádové nebo ty, které byly jen na určitých světadílech a oblastech (jako např. Japonsko či Indie). Pokud návštěvník projde celou expozicí, získá tak ucelený pohled o gamingu.“

Na pražské výstavě je jedna sekce navíc, kterou jinde na světě nenajdete – a to Československá expozice. Před revolucí u nás nebyl dostatek zdrojů – lidé neměli peníze na herní periferie, joysticky, myši, ani klávesnice, a tak si museli tyto herní pomůcky vytvářet sami. Na výstavě tak uvidíte unikáty, které existují v jednom až dvou kouscích na celém světě – např. specializovaný joystick, kterému se říká zvonkáč. Jedná se o sestavený ovladač ze sídlištních zvonků. Tento zvonkový joystick je plně funkční. „Tehdy to byla velká lidová tvořivost,“ popisuje s úsměvem David Urban. V průběhu času se ukázalo, že čeští vývojáři byli velmi talentovaní – byli totiž schopní přijít – přes všechna možná omezení – s úplně novými koncepty. I díky tomu jsou v dnešní době na světové úrovni. Věděli jste například, že jedna z prvních vinylových desek se soundtrackem k počítačové hře, která získala herního Oscara, byla z dílny českého studia Amanita Design? V Československu jsme byli v těchto záležitostech opravdovými průkopníky!

V rámci výstavy si každý najde něco – vyzkoušet si můžete hry SuperMario, Minecraft i legendární arkádu Star Wars z roku 1983 od firmy Atari. Na chvíli se stanete pilotem X-Wing letounu a budete bojovat proti stíhačkám TIE ze závěru epizody IV. K vidění je také bondovka GoldenEye 007 nebo hra Tomb Raider z roku 1996, kterou proslavila Lara Croft. Ze starších her je dobré zmínit i Papers, Please, což je jedna ze specializovaných her, které se běžně nedají nikde nahrát – konkrétně v této hře si můřete zahrát na imigračního úředníka.

Najdete zde hry pro všechny věkové kategorie: „Výstava je opravdu pro celou rodinu. Děti se hned rozběhnou k přístrojům a spontánně začnou hrát hry – ty které znají, i ty, které vidí poprvé. Nenudí se tu ovšem ani rodiče. Buď si mohou zahrát s dětmi díky multiplayeru, nebo se v české sekci mohou pobavit u Videostopu.“ Právě ten totiž může vyvést z omylu návštěvníky, kteří si mysleli, že s gamingem nemají nic společného. V minulosti na Videostop koukala většina obyvatel. Na výstavě GAME ON si ho lidé mohou osobně zahrát a vyhrát třeba toaletní papír nebo další bizarní ceny, které tehdy v této soutěži opravdu byly. 

Kromě bohatých expozic výstavy (videohrami jsou zde zaplněná celá tři patra!) zde zároveň pravidelně probíhá další doprovodný program. Návštěvníci se mohou např. setkat s různými youtubery a zúčastnit se zajímavých přednášek (nejen) o gamingu v přednáškovém sále. „Rodiče často nevědí, co si mají s gamingem počít – jestli je pro jejich děti dobrý, nebo špatný. Výstava GAME ON dává rodičům možnost nahlédnout do světa gamingu v ucelené koncepci. Najdou zde mnoho informací ohledně samotného vzniku her, kdo za nimi stojí, v čem jsou dobré nebo v čem rozvíjejí intelekt,“ vyjmenovává ředitel výstavy. Návštěvou výstavy tak paradoxně mohou rodiče najít cestu, jak s dětmi více komunikovat. A rodinné vstupné je navíc zvýhodněné! Ušetřené peníze tak můžete investovat do tématického merchandisingu, který nabízí různé limitované edice produktů. Více informací o výstavě najdete na webu.

#game on #praha #výlet #videohra #super mario #výstava

reklama

golfolomouc.cz
Další články