[OL]4you na

Jak se nespálit při výběru opalovacího krému

Léto se blíží, slunce pálí, letní dovolená před vámi a vy už se nemůžete dočkat. Letos to nevypadá, že by slunce mělo zůstat za mraky, a i kdyby, přes mraky také opaluje. Ať už máte namířeno k moři, nebo se chystáte vyrazit na aktivní dovolenou do hor, hlavně si nezapomeňte do zavazadel přibalit opalovací krém.

Jak se nespálit při výběru opalovacího krému

Někomu stačí vyjít na pár minut na sluníčko a hned se spálí. Jiný se může opalovat hodiny a jeho kůže se krásně opálí. Závisí to na fototypu vaší pokožky:

Fototyp I – děti a také dospělí s velmi světlá pleť s pihami, rusé vlasy, při pobytu na slunci se vaše pokožka rychle spálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 5 minut. 
Fototyp II - keltský typ – bledá pleť s pihami, světlé a rusé vlasy, pokožka se opálí do červena a snadno se spálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 5-10 minut. 
Fototyp III – světlý typ – světle hnědá pleť, hnědé nebo tmavé vlasy, dobře se opaluje a málokdy spálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 10-15 minut. 
Fototyp IV – smíšený typ – tmavá pleť, tmavé vlasy, pokožka se téměř nikdy nespálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 15 -20 minut. 
Fototyp V – středozemní typ – velmi tmavá pokožka, tmavé až černé vlasy, pokožka se téměř nikdy nespálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 20-30 minut. 
Fototyp VI – tmavý typ – nejtmavší pokožka, nikdy se nespálí. Na slunci bez ochrany vydržíte 30-40 minut.

Nyní, když znáte svůj fototyp, vynásobte svou přirozenou dobu ochrany bez aplikace opalovacího přípravku ochranným faktorem přípravku, který plánujete aplikovat na pokožku, a získáte dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit. 
DOBA VLASTNÍ OCHRANY NA SLUNCI x OCHRANNÝ FAKTOR = DOBA, PO KTEROU BUDE VAŠE POKOŽKA CHRÁNĚNA NA SLUNCI
Máte-li blonďaté vlasy a světlou pleť, na slunci vydržíte bez ochrany 15 minut. Při použití opalovacího přípravku s OF 30, vydržíte na slunci 15 x 30, tj. maximálně 450 minut. Nezapomeňte ovšem, že každé plavání, zpocení nebo utření do ručníku ochrannou vrstvu přípravku poškozuje a snižuje její efekt. Proto je nutné krém nanášet opakovaně.

Ochranný faktor označuje, jak moc je opalovací přípravek schopný blokovat UV-B nebo UV-A záření. UV-B záření má vliv na to, že se pokožka opálí nebo spálí. Způsobuje alergické reakce a stojí i za vznikem karcinomu kůže. UV-A záření proniká na planetu celoročně, ale není tak škodlivé. Způsobuje vrásky, stařecké skvrny a také strnutí kůže. Proto doporučujeme chránit se před oběma typy záření. Na trhu jsou k dostání i opalovací krémy, které dokáží chránit i před modrým světlem (HEV) vycházejícím z obrazovek všech  digitálních zařízení. To dokáže proniknout do ještě spodnějších vrstev pokožky produkujících kolagen a elastin. Nejenže se jeho vinou zrychluje stárnutí pokožky, ale navíc i zvyšuje výskyt pigmentových skvrn.

Mnoho krémů obsahuje další citace či slovní spojení jako například:
Hypoalergenní - poukazuje na sníženou přítomnost alergenů ve složení výrobku. Je tedy vhodný pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergií na slunce. Ověřte si, zda skutečně neobsahují oxybenzone, octocrylene, homosalate, drometrizole trisoloxane, což jsou silné alergeny, které způsobují podráždění a alergické reakce.
Dermatologicky testováno - každý kosmetický přípravek dnes musí být dermatologicky testován v rámci ověření zdravotní bezpečnosti výrobku
Minerální (fyzikální) filtr – minerální filtr se nevstřebává do pokožky, jen se na ni „přilepí“ a odráží UV záření. Působí hned po nanesení. Takové opalovací krémy se hůře roztírají, jsou hutnější, dražší, na pokožce zanechávají bílou stopu a jsou voděodolné. Pro snadnější roztíratelnost se nyní často přidávají nanočástice, o kterých se diskutuje ohledně vlivu na zdraví.
Chemický filtr – tyto opalovací přípravky jsou velmi dobře roztíratelné, vstřebávají se do pokožky, kde odráží UV záření. Začínají působit až po 30 minutách. Poměrně často způsobují alergické reakce a narušují hormonální rovnováhu (především u mužů – kvůli obsahu estrogenů).
Skin Protect Ocean Respect – složení přípravku je šetrné k životnímu prostředí. Netoxické solární filtry nemají žádný vliv na korály, fytoplankton a zooplankton a respektují mořskou biodiverzitu.

Opalovací krém, mléko nebo sprej?
Rozdíl je hlavně v roztíratelnosti. A možná v ceně. Nejprodávanější jsou opalovací krémy, mají hutnější strukturu a lépe drží na pokožce. Než je pořádně rozetřete po kůži, zabere to trochu času. Opalovací sprej se podobně jako mléko výborně roztírá. Oba přípravky mají tekutější strukturu než opalovací krém.

Dětem vybírejte krémy speciálně určené na dětskou pokožku. Neobsahují parfémy, které mohou vyvolat alergickou reakci a jsou označeny věkovým omezením. Kojenci, batolata a menší děti by vždy měly mít krém s ochranným faktorem 50+. Děti do 3 let by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření a důležié je nezapomínat ani na pokrývku hlavy.

Sluneční paprsky jsou nejintenzivnější mezi 11 – 15 hodinou, v tuto dobu raději omezte pobyt na slunci. Nezapomeňte si do kufru přibalit i přípravky určené po opalování s obsahem aloe very a panthenolem.


Opalovací tělové mléko proti předčasnému stárnutí Matis Paris Réponse Soleil Sun Protection s efektivní ochrannou formulí s UVA a UVB filtry posílenou o Antileukin 6® chránící buněčnou DNA. Mléko účinně bojuje proti nežádoucím výsledkům slunění (spáleninám, předčasnému stárnutí, atd.). Výsledkem je vaše tělo v ideálně opáleném vzhledu a bez známek postupujícího času. 1 160 Kč, FAnn

Olejový sprej urychlující opalování Piz Buin TAN & PROTECT Oil Spray SPF 15 poskytuje pleti intenzivní hydrataci, výživu a základní vitamíny. Obsahuje revoluční technologii HELIOPLEX™, která chrání pokožku před slunečním zářením. Revoluční technologie účinně odráží negativní složky slunečního záření a výsledkem je neporušená a zdravá opálená pokožka. 590 Kč, FAnn

Super beta-karoten, nově s měsíčkem a sedmikráskou, vyniká komplexním složením 7 aktivních látek pro krásné bronzové opálení s dlouhotrvajícím efektem. Tyto příznivé účinky přináší specifický mix karotenoidů, extraktu ze sedmikrásky obecné a měsíčku lékařského, biotinu a antioxidačních vitaminů E a C. 120 Kč, Vitar

Avène Fluid SPF 50+ na obličej chrání pleť nejen před UVB a UVA, ale také před modrým světlem, který způsobuje předčasné stárnutí pleti, vznik hyperpigmentací a hloubkové poškození buněk. Vstřebá se do 3 sekund a je šetrný k oceánům. 569 Kč, Avène

Opalovací kompakt na obličej Clarins Sun Care Face Compact SPF 30 chrání vaši pleť před sluncem, zatímco ji díky tónovanému, vysoce ochrannému kompaktnímu fluidu poskytnete sjednocený tón. 1 040 Kč, FAnn

Šetrné dětské voděodolné mléko Josefínka s vysokým stupněm ochrany SPF 30 spolehlivě chrání dětskou pokožku před škodlivým UVA i UVB zářením. Ochranu zajišťuje přírodní minerální filtr oxid titaničitý, vitamín E a D-panthenol. Mléko se dobře roztírá, snižuje riziko slunečního erytému a chrání pokožku před oxidačním stresem. Obsahuje éterický olej z levandule a je vhodné pro citlivou pokožku nejmenších dětí. Nobilis Tilia

Tělový a masážní bio olej Levandule patří mezi nejpoužívanější tělové a masážní oleje s všestranným použitím. Hodí se kmasážím celého těla i obličeje, regeneraci poškozené pokožky, na popáleniny i ke zklidnění pokožky po opalování, k ošetření pokožky po koupeli, ke zmírnění alergických reakcí, duševního napětí a stresu, podporuje zdravý a klidný spánek. 146 Kč, Saloos

Osvěžující lehký balzám HEI POA s obsahem aloe vera okamžitě chladí a zklidňuje pokožku obličeje i těla, která je po pobytu na slunci často napjatá, vysušená a mnohdy také spálená. Přípravek obohacený o přírodní olej Tahiti Monoï má nelepivou texturu, která se rychle vstřebává a hydratuje až po dobu 24 hodin, čímž předchází olupování pokožky a tvorbě šupinek. Zároveň uvolňuje napětí pokožky, obnovuje měkkost a jemnost kůže. Gel podporuje zářivé a dlouhotrvající opálení. 399 Kč, Notino

 

 

reklama