[OL]4you na

Jak správně připravit pokožku na léto?

Ohledně opalování, ochranných faktorů a solárií existuje mnoho mýtů. Abychom se v tom všem vyznali, zašli jsme do dermocentra v Lékárně U Pöttingea a vyzpovídali farmaceutickou asistentku Katku Balonovou. Ta nám vyvrátila hned čtyři mýty...

Jak správně připravit pokožku na léto?

Mýtus č. 1: UV záření v soláriích není stejné jako UV záření venku, takže je méně škodlivé.

Jedná se o stejné záření se stejným účinkem. Rozdíl je ale v poměru složek, hlavně UVA, které má vyšší intenzitu (rizika alergií, pigmentací…). Pravdou je, že návštěvníci solárií mají o 20 % větší riziko vzniku rakoviny kůže.

Mýtus č. 2: Když nepojedu na dovolenou k moři, nepotřebuji vysoký ochranný faktor, stačí mi SPF 20, popř. když si ji přetřu SPF 30, je to jako 50.

V žádném případě. Ochranný faktor vybíráme nejen podle místa sluneční expozice, ale i s ohledem na náš fototyp a citlivost kůže vůči slunečnímu záření. Děti, těhotné ženy, fotosenzitivní jedinci (fototypy 1 a 2), lidé s pigmentovými skvrnami, ženy užívající antikoncepci a další rizikové skupiny by měly vždy používat nejvyšší ochranný filtr, tzn. SPF 50+.  Rozhodně si musíme uvědomit, že SPF faktory se nikdy nesčítají! Pokud žena použije opalovací krém s SPF 20 a následně make-up s SPF 30, pak výsledné SPF bude 30, ne 50. 

Mýtus č. 3: Když budu používat fotoprotekční přípravek s SPF 50+, tak se neopálím.

Neexistuje takový přípravek, který by absolutně zabránil průchodu UV do kůže. Vždy minimálně 2 % paprsků UV filtrem projdou, takže se opálíte. Navíc je smutnou pravdou, že běžný spotřebitel si aplikuje menší než je doporučené množství fotoprotekčního přípravku, čímž se ochrana sníží až o dvě třetiny.

Mýtus č. 4: Fotoprotekční přípravek stačí aplikovat těsně před sluneční expozicí.

Toto tvrzení rozhodně neplatí. Aby ochranné filtry správně fungovaly, musí se navázat na rohovou vrstvu kůže. Ideální je aplikovat fotoprotekční přípravek cca 20 minut před sluneční expozicí. Aplikaci je nutné opakovat zhruba po dvou hodinách pobytu na slunci, bez ohledu na výšku ochranného faktoru a voděodolnost. Dosáhneme tak dokonalého pokrytí přípravkem po aplikaci (vynechání míst) a doplníme přípravek, který byl po předchozí aplikaci setřen (pocení, otěr, koupání). I fotostabilní filtrační systémy se díky UV záření degradují, je třeba ochranu opět aktivovat. 

Pokud máte nějaké další dotazy, neváhejte a skočte do dermocentra Lékárny U Pöttingea – farmaceutická asistentka Katka Balonová vám velmi ráda pomůže s výběrem těch nejlepších opalovacích produktů právě pro vás! Nebo si je můžete vybrat přímo na e-shopu.

reklama