[OL]4you na

Jak začít s během: máme tipy, díky nimž zdoláte i půlmaraton

Buď ho milujete, nebo nenávidíte. Není moc lidí, kteří by se nacházeli někde mezi. Řeč je o běhu. Ano, pro někoho je nezáživný, monotónní, náročný, ale když propadnete jeho kouzlu, skvěle vám bude dobíjet baterky, zlepší se vám nejen nálada, ale také kondice, a bez nadsázky dokážete 15. června zaběhnout i půlmaraton. Ukážeme vám, že z běhu se může stát návykový sport.

Začněte teď
Venku už je ideální počasí na start vaší běžecké kariéry. Ani zima, ani teplo. Pamatujte, že přílišné odkládání sportovních aktivit znamená jediné - nakonec stejně nezačnete, což by byla škoda. Takže máme pro vás radu - pokud jste si řekli, že se pustíte do běhání, vyběhněte. Ale je tady ještě pár rad, kterým byste měli věnovat pozornost, než si obujete běžecké boty...

Vyberte si tu správnou obuv
Zní to sice jako banální rada, ale je nesmírně důležitá - na běh si vezměte vhodné boty! Pokud se vám hned nechce investovat nemalá částka do profi obutí (a věřte, že pokud chcete u běhání zůstat, jsou to skutečně ty nejlépe vynaložené peníze), vezměte si alespoň sportovní obuv, jakou máte doma. Zapomeňte však na tenisky. Uvidíte, že jestli vás běh bude bavit, při nejbližší příležitosti se vydáte do specializované prodejny, kde si běžecké boty v klidu vyzkoušíte a především si necháte odborně poradit, jaký typ obuvi je vhodný pro vaši nohu. A nelekejte se, vhodná obuv by měla být malinko větší.

Vsaďte na pohodlné oblečení a nepřežeňte to s vrstvami
Každému vyhovuje něco jiného, ale než přijdtete na to, co je nejlepší pro vás, oblečte se raději o malinko více s tím, že budete oblečení odkládat. Ovšem nepřežeňte to, při startu je totiž dobré cítit mírný pocit chladu. Ten po chvíli běhu odezní a vám se poběží skvěle. Zpočátku jara byste určitě měli mít zakrytá kolena, jež trpí chladem a v budoucnu by vám "nepoděkovala". U žen se doporučuje pevná sportovní podprsenka. Samozřejmostí je pak tílko nebo funkční tričko, lehká mikina či bunda. Pokud vám bývá chladno, volte lehký nákrčník a čelenku. I tady záleží na vašich individuálních potřebách či preferencích.

Zaměřte se na délku běhu
Nikdy si neplánujte počet uběhnutých kilometrů, ale pozornost věnujte času strávenému během. Pro optimální tréninkový efekt by měl běh trvat minimálně 40 minut. Ale zároveň se netrapte tím, že se tomuto limitu zpočátku nepřiblížíte. Z běhu máte mít radost, nesmí se stát povinností. Takže dvacet minut pro začátek rozhodně není ostuda.

Volte pomalejší tempo
Garantujeme vám, že při prvním vyběhnutí tempem na hranici světového rekordu budete odepsaní po několika metrech, obzvlášť pokud jste doteď sportovali pouze v pohodlí domova u televize. Říká se, že ideální tempo, při němž spalujete, je takové, které pohodlně udýcháte, v tom lepším případě při něm bez potíží dokážete konverzovat. Jen tak máte zaručeno, že se vám poběží dobře a uběhnete delší vzdálenost. A nemusíte mít ani sporttester. Doporučuje se  - alespoň začátečníkům - tempo o kousek rychlejší, než je rychlá chůze. 

Dýchejte zhluboka a pravidelně
Pokud si hlídáte svoje tempo, nebudete mít problém s dechem. Jediné, na co si dávejte pozor, je hloubka dýchání. Většina začátečníků totiž v návalu sportovního výkonu dýchá měkce a odtud pramení i brzká únava, zadýchání i píchání v boku. Nádech by měl začínat od břicha, vzduch byste pak měli vhánět postupně do celého trupu. Nádech a výdech by měl trvat přibližně stejnou dobu, doporučuje se na 4 nebo 2 doby, záleží na tom, co komu vyhovuje.

Dbejte na pitný režim i kvalitní stravu a dobrý spánek
Aby vaše běžecké výkony a následná regenerace probíhaly hladce a bez potíží, musíte si pohlídat pitný režim a jídelníček. Doporučuje se pití vody bez bublin, ideálně nějaký čas před během (o samozřejmosti pití dostatku vody či neslazených ovocných čajů a čerstvých ovocných šťáv v průběhu dne nemluvíme). Stravovat byste se měli lehčeji, odpusťte si smažená jídla a sladké kalorické pokrmy. A nezbytný je rovněž kvalitní spánek.

Během se bavte a zdoláte i půlmaraton
Víte, co je zásadní? Běh vás musí bavit, ostatně jako jakýkoliv jiný sport. Pokud jej budete dělat s radostí a láskou, nejen že vám to půjde, ale běh se stane nedílnou součástí vašich životů. A třeba nakonec zvládnete uběhnout tolik očekávaný Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který se letos chystá 15. června. Půjdete do této výzvy? :)

Hlavně běhejte s radostí a láskou! Ono to půjde samo... Téměř. ;)

FOTO: Freepik

reklama