[OL]4you na

Jako za starých časů. Atraktivní místo v parku oživí ornamentální záhony

Už brzy budou moci návštěvníci Smetanových sadů obdivovat krásné ornamentální záhony. V centrální části parku před restaurací Fontána vznikne výsadba, na kterou bývala většina Olomoučanů náležitě pyšná. Střed Rudolfovy aleje ozdobí dva nové záhony. Více jich však prozatím v plánu není, a to z důvodu sucha a vysoké finanční náročnosti.

Jako za starých časů. Atraktivní místo v parku oživí ornamentální záhony

Přímo u historické budovy restaurace Fontána se návštěvníci Smetanových sadů, které vznikly v roce 1820, mohou těšit na nové ornamentální záhony. Zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc jimi ozdobí střed Rudolfovy aleje, konkrétně dva hlavní záhony před historickou budovou restaurace Fontána u místního vodotrysku. "Již delší dobu vnímáme požadavek části návštěvníků Smetanových sadů, jimž se stýská po dřívější ornamentální výsadbě na záhonech v hlavní Rudolfově aleji. Nyní pro ně máme dobrou zprávu, centrální část aleje budou právě takové záhony opět zdobit," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. Návrat ornamentů na celou alej však není možný. Dle ředitelky je jejich založení a především údržba až čtyřikrát dražší než u stávajících celoročně kvetoucích a vůči suchu odolných záhonů. V nejbližší době tak atraktivní prostor v centrální části parku zkrášlí letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky. Na podzim pak odkvetené letničky nahradí dvouletky a cibuloviny.

Návaznost na tradici, avšak ve skromnějším pojetí
Podoba nových záhonů bude navazovat na tradici olomouckých ornamentálních záhonů a současně bude respektovat neformální styl trvalkových záhonů, jež budou nadále zdobit zbytek aleje. "Návrat ornamentů na všechny záhony nyní neplánujeme. Důvodem je především současná ekonomická situace a klimatické poměry – přetrvávající sucho. Založení a údržba záhonů cibulovin a následně letniček v ornamentálním pojetí je výrazně dražší než u zbývajících záhonů na hlavní aleji. Ornamentální záhony vyžadují náročnější a častější proces výsadby, intenzivní závlahu a několikanásobné pletí," vysvětlila Fuglíčková. Dle jejích slov se u ornamentálních záhonů jedná až o čtyřnásobek ceny.

Štěrkové záhony jako levnější varianta a ústupek suchu
Současně vyhlížející záhony vyplňují valnou část Rudolfovy aleje a také veřejný prostor v některých olomouckých ulicích. Jejich podoba je – vedle nižší finanční náročnosti – dána i několika dalšími faktory. "Jsou to moderní zahradnické trendy a převažující sucho. U štěrkových záhonů jsme využili koncept plný květin odolných vůči suchu vyžadující minimální údržbu. Druhovou skladbu zde měli na starost profesionálové," sdělila Eva Fuglíčková. Cílem bylo také to, aby na těchto záhonech vždy byla část rostlin v květu. A to téměř po celý rok. "Návštěvníci parků si tak procházku alejí či ulicemi Olomouce vždy užijí. Štěrkové záhony totiž pokaždé díky vhodně zvolenému konceptu vypadají jinak, lidé zde vždy mohou obdivovat jiné právě kvetoucí rostliny," řekla závěrem ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

reklama