[OL]4you na

Jarní Flora láká do Království barev. Nabídne trůn i tisíce květin

Majestátní pětimetrový trůn, bezmála 25 tisíc květin, tajemný kruh menhirů, záplava barev, mezinárodní výstava bonsají a suiseki i bohatý doprovodný program. To a mnohem více čeká od 20. do 23. dubna na návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc v největším pavilonu A v hlavní expozici pojmenované Království barev...

Jarní Flora láká do Království barev. Nabídne trůn i tisíce květin

Autorkou hlavní expozice Království barev je respektovaná floristka Klára Franc Vavříková. Pavilon A díky ní vyplní princip Oswaldova barevného kruhu, trojice základních barev se bude prolínat v křivkách několika velkých kruhů. Vzniknou tak další barvy, tóny a kombinace. "Užití principu kruhu je také poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivara Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a také autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc. Těší nás, že ho můžeme právě touto formou připomenout. Letošní jarní výstava je současně připomínkou 65 let olomouckých květinových a zahradnických výstav," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. V pátek 21. dubna se ve 20:00 uskuteční exkluzivní Večerní prohlídka se speciálním nasvícením expozice, hudebním vystoupením a komentovanou procházkou expozicí s její autorkou.

Trůn, menhiry i takřka 25 tisíc květin
"Návštěvníci budou moci vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí. Vedle možnosti usednout na pětimetrový trůn mohou v expozici strávit příjemné chvíle nad dobrou kávou či u sklenky vína a nechat se unášet hrou barev za zvuku padající vody uprostřed tajemného kruhu menhirů," uvedla Klára Franc Vavříková, jež je i místopředsedkyní Svazu květinářů a floristů ČR.

Do hlavní expozice se svými spolupracovníky vložila téměř 25 tisíc květin. Jde například o tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky. "Pro výběr květin bylo určující téma hlavní expozice a také roční období. Pokud to bylo možné, vybírala jsem, coby nositele barvy, květiny typické pro jarní období. A to nejen v České republice. Barvy totiž kralují celému světu," sdělila Klára Franc Vavříková.

Vizualizace hlavní expozice

Důraz na ekologii
Letošní hlavní expozice klade v míře doposud nevídané důraz na ekologickou udržitelnost. Nevyprodukuje proto nic, co se nedá zkompostovat anebo znovu využít. Oproti předcházejícím letům tak například při aranži květin nebude využita aranžovací hmota florex, květiny budou usazeny ve skleněných lahvích s vodou. "V květinovém Království barev je tak na prvním místě příroda sama," uvedla Klára Franc Vavříková.

Pro návštěvníky jarní výstavy bude v pavilonu A připravena také expozice Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Královny jarního bálu s oblíbenou pěstitelskou poradnou a posezením u vína.

K vidění bude v hlavním pavilonu A také prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR a jejich produktů s názvem Odkaz starých selských tradic, prezentace zahradnických a uměleckých škol z několika krajů a také prestižní floristická soutěž Pohár Flory Olomouc či expozice věnovaná kopřivě coby zemědělské plodině.

Na oblíbené Zahradnické trhy přijede přes 250 prodejců
Součástí jarní výstavy jsou také tradiční velké Zahradnické trhy, tento rok na ně dorazí více než 250 prodejců. Bezmála polovina z nich bude nabízet zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. V dalších řádově desítkách stánků bude – v rámci několika gastrozón – k dostání nejrůznější občerstvení, a to včetně bezlepkového.

Myšleno je i na děti
Zejména rodiny s dětmi by ve Smetanových sadech neměly minout hlavní Rudolfovu alej, u níž bude připravena jednak odpočinková zóna a také dětská zóna s kolotočem, vláčkem, skluzavkou a velkými trampolínami – jumpingem. O víkendu tady děti mohou zamířit do dílničky s tvorbou obrázků pomocí barevného písku.

V Rudolfově aleji se lidé budou moci potěšit pohledem na upravené květinové záhony, ve středu aleje je budou čekat záhony s ornamenty. Dohromady jde řádově o tisíce květin. Dalších 1800 metrů čtverečních květinových záhonů připravili zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc před pavilony A, E, G a H a také v botanické zahradě, kde je dohromady vysazeno zhruba 42 tisíc jarních cibulovin.  

Mezinárodní výstava bonsají a suiseki vyplní dva pavilony i oranžerii
Velkým lákadlem na Flora Olomouc 2023 je prestižní Mezinárodní výstava bonsají a suiseki. Unikátní exempláře budou k vidění hned ve dvou pavilonech – G a H – a také v historické budově oranžerie ve Smetanových sadech. V pavilonu G pak expozici Evropské bonsajové asociace díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s Unií výtvarných umělců Olomoucka doplní výstava uměleckých děl.

"Návštěvníci se v rámci Mezinárodní výstavy bonsají mohou těšit na komentované prohlídky, ukázky tvarování bonsají, workshopy vedené významnými osobnostmi ze světa bonsají, poradnu i přednášky," řekl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Chybět nebude ani bohatý kulturní doprovodný program, hudební vystoupení či řada odborných přednášek a workshopů.

FOTO: Zuzana Doleželová

SOUHRNNÉ INFORMACE:
Flora Olomouc 2023
Termín: čtvrtek 20. až neděle 23. dubna 2023
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 18:00, neděle 9:00 - 17:00
Základní vstupné: 190 Kč na místě, online zvýhodněné: 180 Kč.
Aktuální informace a prodej vstupenek na: www.flora-ol.cz

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC:
Pavilon A: Království barev - hlavní expozice
Přístavba pavilon A přízemí: Královny jarního bálu – expozice ČZS, Soutěžní expozice středních škol
Přístavba pavilon A patro: Odkaz starých selských tradic – prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR
Galerie pavilon A: Květy kolem nás – výstavní expozice květin a všeho, co k nim patří
Terasa pavilon A: I když pálí, nehas – kopřiva jako zemědělská plodina a výrobky z ní
Venkovní areál: Zahradnické trhy
Pavilony G + H: Mezinárodní výstava bonsají + Výstava uměleckých děl 
Oranžerie: Mezinárodní výstava suiseki
Pavilon E: Doprovodné trhy
Areál Samba: Doprovodný program

Hlavní expozice Království barev vznikla díky podpoře a je prezentací Statutárního města Olomouce. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, ministra životního prostředí Mgr. Petra Hladíka, hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora Statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA.

reklama