[OL]4you na

Jmelí. Víte, proč byste se pod ním měli líbat?

Jmelí. Zelená rostlinka s bobulkami, která neodmyslitelně patří k Vánocům. Ale také rostlinka, jež je opředena mnoha mýty a pověrami. Víte, kde se vlastně vzalo líbání pod jmelím nebo proč má polibek pod ním ten správný účinek jen tehdy, když vám jmelí někdo daruje?

Jmelí. Víte, proč byste se pod ním měli líbat?

Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která je v našich lesích hojně rozšířená. A v období Vánoc ji vezmou na milost i ti, kterým je trnem v oku. Díky způsobu růstu a přetrvávající zelené barvě je jmelí navíc opředeno mnoha pověrami a mýty.

Věřilo se například, že chrání před ohněm, a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Podle Keltů také zajišťovalo plodnost. Ve středověku se do světa šířily skandinávské příběhy a legendy, například o bohyni Frigg. Vypráví, že bůh Odin a jeho žena Frigg měli syna jménem Baldur, který měl psáno v osudu, že bude zabit. Zoufalá matka naléhala s prosbami o milost na všechny živé bytosti, ale zapomněla oslovit jmelí, čehož využil zlý bůh Loki a použil rostlinu, aby Baldura zabila. Slzy, které Frigg vyplakala nad ztrátou syna, se proměnily v bílé kuličky jmelí. To se pak z její vůle stalo symbolem lásky a usmíření, k němuž docházelo právě prostřednictvím polibku pod touto rostlinkou.

Jak se zrodil polibek pod jmelím
Dosud není zcela jasné, kdy se polibek pod jmelím stal součástí vánočních tradic, ale údajně vůbec prvním, kdo se pod jmelím políbil, měl být svatý Mikuláš se svou partnerkou. Při jednom setkání si nevědomky stoupli právě pod tuto rostlinu a z polibku pod jmelím se pak stala tradice. Podle jiné pověry k tomu mělo dojít zase pravděpodobně v Anglii. V díle Charlese Dickense se píše o líbání pod jmelím, a to konkrétně v knize Kronika Pickwickova klubu. Lidé tehdy zdobili své domovy jmelím a pravidlem bylo, že pokud by stála mladá žena pod jeho snítkou, nesměla odmítnout polibek, jinak by se další rok nevdala.

Jmelí vám musí někdo darovat
Ať je to s historií líbací tradice, jak chce, dnes si už Vánoce bez větvičky zeleného, pozlaceného či postříbřeného jmelí jen těžko dokážeme představit. Líbání pod jmelím má zajistit dostatek lásky po celý příští rok. A říká se, že na Štědrý den smí muž políbit každou ženu procházející pod jmelím. Ale pozor - polibek pod jmelím bude mít ten správný účinek jen tehdy, když vám jmelí někdo daruje. A také musíte dbát na to, aby jmelí hezky viselo a nedotýkalo se podlahy. To by pak své kouzlo ztratilo.

Tak vzhůru pro větvičku jmelí a darujte ji někomu, koho máte rádi. Jemu pak doma hezky poslouží a na vás si určitě s darováním jmelí také někdo vzpomene. :) 

Hezký předvánoční čas všem!

reklama