[OL]4you na

Kam na výlet poblíž Olomouce? Máme pro vás tipy na fajn zážitky

Léto je za polovinou a počasí posledních dní není úplně nejlepší. Máme pro vás tipy, které vám zlepší náladu a naladí vás na pořádný letní výlet s celou rodinou. A přitom nemusíte cestovat ani nikam daleko, zůstaneme totiž hezky blízko Olomouce. Podívejte se, kam se můžete vypravit...

Kam na výlet poblíž Olomouce? Máme pro vás tipy na fajn zážitky

HRAD BOUZOV
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz
Milujete hrady a zámky? Připadají vám romantické? Pak se vydejte na Bouzov, kde už jen pohled z dálky stojí za to. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu a v roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů - není to tak dávno, co se zde natáčelo pokračování úspěšné české pohádky Princezna zakletá v čase.

FOTO: facebook Pohádkový hrad Bouzov

HRAD HELFŠTÝN
Kontakt: www.helfstyn.cz 
A u hradů ještě zůstaneme. Helfštýn je naprosto jiný než Bouzov, přesto má rovněž obrovský půvab. Nachází se asi 3 kilometry od Lipníka nad Bečvou a je jedním z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě. Jeho historie sahá až do 13. století a jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek Olomouckého kraje. V srpnu 2020 se návštěvníkům po téměř deseti letech opět zpřístupnilo torzo hradního paláce a díky unikátní rekonstrukci se tak mohou podívat do úrovní hradu, v nichž se naposledy procházeli Ditrichštejnové. Je to fakt nádhera. Návštěvu ocení i děti.

FOTO: facebook Hrad Helfštýn

MLADEČSKÉ JESKYNĚ
Kontakt: www.caves.cz 
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví (mimochodem, procházky touto oblastí se nikdy neomrzí). Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. Platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv. A zvažte, zda vaši nejmenší zvládnou celou trasu tak, aby si ji užili nejen oni, ale i zbytek výpravy. :)

FOTO: facebook Mladečské jeskyně

PUNKEVNÍ JESKYNĚ A MACOCHA
Kontakt: www.caves.cz
Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu. Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy. Od roku 2014 je zde také otevřena plně bezbariérová trasa podzemím, až na dno propasti Macocha. Plavba je na jednom místě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu. Po návštěvě jeskyní se můžete nechat lanovkou vyvézt k hornímu okraji propasti Macocha. Její hloubka dosahuje více než 138 metrů a není v ní započtena čtyřicetimetrová hloubka Dolního jezírka, které spatříte na dně. Pro velký zájem o prohlídku Punkevních jeskyní doporučujeme si zajistit vstupenku s předstihem online.

FOTO: propast-macocha.cz

KROMĚŘÍŽ
Kontakt:
 zamek-kromeriz.cz
Kroměříž je nádherné město. Arcibiskupský zámek má rozhodně co nabídnout, vyhlášená Květná zahrada též, ale děti (a nejen ty) budou nejspokojenější v Podzámecké zahradě. Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě. Krášlí ji síť vodních kanálů a rybníků, množství romantických staveb a kompozic, zookoutek a volně chované zvířectvo, jako jsou pávi, labutě, kachny, veverky a další.

FOTO: Zuzana Doleželová

Hezký zbytek léta!

reklama