[OL]4you na

Kam na zdravotní procházku v okolí Olomouce?

Domovy máme vyhřáté a provoněné cukrovím, za oknem je naopak kolem nuly a pochmurno. Komu by se chtělo ven? Nám v redakci rozhodně ano! Schovávat se s čajem pod peřinou je sice nanejvýš komfortní, v rámci zachování fyzického a duševního zdraví se ale nevyplatí být pod ní až do jara. Organismus potřebuje pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu a vitamín D ze slunce pokaždé, když se aspoň na pár minut během dne objeví. Sepsali jsme vám proto tipy na 5 míst v okolí Olomouce, kde je hezky i během blátivé zimy. Pořádně se oblékněte (vrstvy jsou základ) a uvařte si čaj do termosky – jde se na výlet!

Kam na zdravotní procházku v okolí Olomouce?

Švédské šance u Ludéřova

Výraz šance se ve vojenském stavitelství používá k pojmenování opevnění, hradeb nebo míst s jejich zbytky. Jedno takové se nachází ve vsi Ludéřov, která leží asi 20 minut jízdy autem z centra Olomouce. Opevnění si zde vybudovali Švédové za třicetileté války. Nebyli ale první – jako základy jim sloužily pozůstatky první zjištěné keltské viereckschanze (čtyřúhelníkové areály opevněné valy) na Moravě. Odtud pochází také druhý název lokality – Keltská svatyně. Na počest tohoto národa zde od roku 1999 stojí menhir se spirálovitým zdobením.

Ať už se do Ludéřova vydáte obdivovat švédskou nebo keltskou kulturu, doporučujeme vám zaparkovat u kaple Panny Marie Růžencové. Cestu k zelenému turistickému značení vám poradí nepřehlédnutelné ukazatele. K menhiru se dostanete asi za 15 minut (hned na začátku vás čeká strmý kopec, kočárek proto nechte raději doma). Na prozkoumání okolí, valů a hru na archeology si ale vyhraďte klidně dvě hodiny.

U Strejčkova lomu u Krčmaně

Místo profláklé především na jaře, kdy je obrostlé vzácnými konikleci. O fotografy zde zakopnete na každém kroku a když k nim připočtete zvědavé turisty, je lepší se do lomu u Krčmaně vydat v jinou roční dobu – třeba právě v zimě. Pozor, vodu zde žádnou nečekejte. Místo býválého vápencového lomu pokrývá travnatá step a spousta hornin. Jde o významnou přírodní památku, která poskytuje utočiště nejen vzácným rostlinám, ale i živočichům. V těsné blízkosti lomu se nachází známý lužní les Královstvíráj medvědího česneku, o kterém jsme psali v jednom z našich dřívejších článků.

Autem se dostanete téměř na místo. Stačí, když těsně před obcí Krčmaň sjedete z hlavní cesty doprava. Vozovka je to samá díra, proto jeďte krokem a važte každé otočení volantem. Pohodlně sem dojdete i ze vsi, popř. vedlejšího Grygova. Lokalita není nijak rozsáhlá, přesto se zde dá leccos objevovat. Třeba mikrofosilie.

Dům přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou

Rajská zahrada, Kouzelné lesy poznání, zvuků a pocitů, Sluneční hora nebo Lesní chrám. Stavby s neobyčejnými názvy najdete ve zdánlivě obyčejné obci kousek za Olomoucí - v Horce nad Moravou. Na místě, kde býval obrovský rybník, vyrostl areál, který má návštěvníky odvést od virtuálních světů počítačových sítí a přiblížit je k přírodě. A povedlo se – zajímavé stavby od českých výtvarníků, které jsou vkusně zasazeny do okolí, vybízí ke hře a edukaci přímo pod širým nebem. Výhodou je, že celým areálem projedete s kočárkem, na vozíčku i na kole.

V zimě má lokalita kolem Domu přírody neobyčejné kouzlo – neodvezete si z ní totiž jediný štípanec od komára, kterými se to tu v létě naopak jen hemží. Z Olomouce jste zde do 15 minut a po cestě zpět se můžete zastavit třeba na známých Poděbradech na teplý čaj (nebo něco ostřejšího).

Zřícenina kláštera Kartouzka v Dolanech

Celá republika říká, že by každý chtěl žít v Českých Budějovicích. My na Olomoucku naopak říkáme, že každý chce žít v Dolanech. Malebná vesnice, která je od hanácké metropole vzdálená, co by kamenem dohodil, má veškerou občanskou vybavenost a zároveň nabízí přímý přístup do hustých lesů kolem Svatého Kopečku. Právě na jejich hranici se rozprostírá zřícenina kláštera Kartouzka. Najdete zde mírně děsivý vstup do sklepení a rozsáhlé pozůstatky základů – při procházce kolem nich můžete hádat, kudy vedly křížové chodby, kde stál klášterní kostel Panny Marie nebo kde se nacházely mnišské domy.

Autem dojedete téměř na místo, jen do strmého kopce už musíte po svých. Pokud vás láká delší výšlap, zřícenina kláštera je jedním ze záchytných bodů modré turistické stezky, která vede od ZOO až k fortu Radíkov (a zase pátky). Několikahodinový okruh doporučujeme absolvovat v příznivém počasí, kdy není třeba bát se sejít z cesty – jedině tak totiž narazíte na skutečné poklady, jakým je například studánka Jiřího Wolkera.

Hradisko ve Velkém Týnci

Kopec Hradisko ve Velkém Týnci se pyšní hned dvěma zajímavostmi, za kterými si stojí za to udělat výlet. První z nich je mohutná mohyla, která připomíná vznik republiky a oběti 1. světové války. Při jejím odhalení byl přitomen i prezident Masaryk. Tou druhou je tzv. Háj malého Noe. Je symbolem růstu a připomínkou dětí, které potřebují pomoc dobrých lidí. Velkou většinu stromů, které v háji kolem mohyly stojí, vysadil jeden z regionálních dětských domovů (společně se svými patrony). Z lokality je krásný výhled na Olomouci a okolí a využít zde můžete veřejné ohniště. Nezapomeňte si ale přečíst jeho provozní řád.



Pokud se vyhnete špičce, dostanete se na vrchol Hradiska autem asi za 20 minut. My ale doporučujeme zaparkovat vůz ve vsi a vyšlápnout si cestu pěkně po svých – o to větší pocit zadostiučinění na vás nahoře čeká. A to se v období svátků a obžerství více než hodí.

Pevně věříme, že se vám na místech z našich tipů bude líbit. A pokud jste přece jen medvědi, kteří se na zimu ukládají k zimnímu spánku, neváhejte využít náš seznam s příchodem jara – zvlášť v případě Háje malého Noe ve Velkém Týnci nebudete litovat.

reklama