[OL]4you na

Kamila Boudová: Módní detox dávkovaný po kapkách

Módní trendy se mění rychlostí blesku a volají na nás z každé výkladní skříně. Ani luxus v podobě nablýskaných světových značek nám už není zapovězen. Na chvíli ale zkusme zapomenout na zběsilý tok fast fashion a zpomalme!

Kamila Boudová: Módní detox dávkovaný po kapkách

Poslední dobou v našich běžných životech jdou ruku v ruce slůvka udržitelnost a ekologie. Také my v redakci fandíme všem možnostem, které naši planetu mohou trochu uklidit a ozdravit. Na vlně těchto dvou principů se nese také nová kategorie v módním průmyslu: slow fashion. Exkluzivně pro vás jsme vyzpovídali charismatickou módní revolucionářku, expertku, učitelku a spisovatelku Kamilu Boudovou.

Z deníku Falešné Pařížanky

Všechno začalo v Liberci, kde Kamila studovala vysokou školu textilní a toužila po kariéře módní návrhářky. Svůj velký sen odstartovala na stáži v Londýně a následně v kolébce celého módního businessu – v Paříži. Teprve zde, na místě plném vůně čerstvých baget, croissantů, makronek i slavnostních večírků zakusila pravou chuť módy. Velké úskalí současného módního průmyslu spočívá v rychlé a mnohdy nekvalitní masové produkci. Spousta textilních vychytávek  v našich skříních jsou tedy vytvořeny z levných materiálů, plastových vláken a vyrobeny v nelidských, zdravotně závadných podmínkách. „Pomalá móda nás hned neomrzí. Její kvalita nás hýčká, má nadčasový design i barvy. Dalším jejím aspektem je, že se dá opravit, pokud se poškodí. Prostě proplouvá svým životem pomalu, a tak neklade těžko splnitelné nároky na přírodu a lidskou sílu, jak tomu je u fast fashion.“ 

Kamila se po všech zkušenostech ve fast (zrychlené) módě rozhodla vzít vše do vlastních rukou. V roce 2017 napsala knihu Falešná Pařížanka, kterou také sama ilustrovala. Kniha čtenářům barvitě a velmi srdečně vykresluje Kamilin (ne)jen módní život v Paříži i jiných koutech světa. „Psaní mě strašně baví. Je to taková má osobní forma sebereflexe a terapie. Zveřejňuji to, protože věřím, že každý život může být někomu inspirací. Proto je potřeba odhalit toho relativně hodně ze svého soukromí, říct i ty ošklivé pravdy, přiznat osobní propady.“ Těšit se můžete také na volné pokračování a druhý díl knihy, který vám tentokrát poodhalí například příběhy každodenního neobyčejného mateřství.

Méně instantní krásy je více elegance

Princip pomalé módy se začíná pozvolna rozrůstat do takřka všech vyspělých zemí po celém světě. Velmi důsledně se touto problematikou zabývá kampaň Fashion Revolution a také SLOU magazín, který vznikl pod taktovkou právě Kamily Boudové. „Je pro lidi, kteří by chtěli udělat možná první možná stý krok na cestě k šetrnějšímu životnímu stylu. Chtějí tu pro své děti nechat bezpečný domov, ale nevědí úplně kde začít, nebo hledají cesty, jak vylepšit své každodenní fungování.“ Také v České republice začínají být lidé pomalé módě stále více nakloněni. Hlavním důvodem může být také fakt, že pomalou módu můžete pojmout jako nikdy nekončící zábavnou hru, která vás rozhodně nebude nudit! „V Čechách nemáme takové kapacity na výzkum a obchodní rozvoj značek, jaký je k dispozici třeba ve Velké Británii, v Německu nebo ve Švédsku, ale hodnotím místní prostředí spíše pozitivně.“ 

Pokud vás slow fashion zaujal, rozhodně jej směle vpusťte do svého šatníku. Pro začátek stačí ignorovat lákavé slevové reklamy a nenakupovat spontánně bez rozmyslu hromady oblečení. Vytvořte si svůj osobní strategický plán zahrnující módní kousky funkční a nadčasové. Recyklujte, přešívejte, zašívejte, zdobte a vyměňujte oblečení mezi přáteli či kamarádkami. Kupujte pouze oblečení z přírodních a lokálních materiálů. Vydrží vám mnohem déle a zahřeje vás nejen kvalita, ale také pocit, že podpoříte autorskou tvorbu. „Miluji českou módní scénu a ani nedokážu všechny vyjmenovat. Aktuálně toužím po botách od Cutulum. S Eliškou Kuchtovou jsme spolu chodily na gymnázium a jsem na ni moc hrdá. Dělá úžasné věci. Také doufám, že jednou si nechám ušít vlněný zimní kabát od Mirky Horké. Jednou jsem si tam jeden zkusila a byl to naprosto nezapomenutelný zážitek. Je úžasné, co všechno se tu vyrábí.“ Spoustu užitečných rad i tipů si můžete na vlastní kůži vyzkoušet také v rámci workshopů či se zaposlouchat do řady přednášek v rámci SLOU days. Nejbližší termín akce je plánován na 23. – 24. listopad 2018.

Férový návrat ke kořenům i sebevědomí

Po vzoru našich babiček, které už kdysi přesně věděly, že ruční práce i přírodní materiály jsou nade vše, se také my začínáme vracet ke kořenům. Sama Kamila má ráda minimalismus a především kvalitní materiály, které se dají snadno opravit. „Mám vypozorované, jaké mi sluší výstřihy a siluety, a tak nakupuji či vybírám dost na jisto. Řekla bych, že můj styl je trochu rebelský – často se mi líbí věci, které by pro opravdovou dámu byly jednoduše škaredé, a málokdy se oblékám podle očekávání společnosti.“

Velkou studnicí inspirace jsou pro ni také život v Paříži. Skutečné Pařížanky jsou v našich očích velmi krásné, sofistikované, elegantní a také emancipované. „Po těch letech jsem si sice jistá, že je to jen skořápka a hra. Nejsou to žádné dokonalé ženy. Mají svá slabá místa a možná až moc se snaží, ale ta slupka je na pohled moc krásná, atraktivní a inspirativní – to jistě ovlivnilo, jakou ženou jsem dnes já.“  Na závěr jsme se milé a sympatické Kamily zeptali, jakých cílů by ještě chtěla dosáhnout. Přála by si vydat knihu v angličtině jako předlohu k filmu. „Byl by to takový ,Ďábel nosí Pradu‘, ale o smysluplné módě. Inspirovalo by se to mým životem a já bych si tam chtěla zahrát mou šéfovou z Londýna, která mi byla velkým vzorem.“ Největší ambicí do budoucnosti pro ni je, aby si pomalá a udržitelná móda postupně prorazila cestu do našich běžných životů a stal se z ní standard. Jednou by si také chtěla pořídit hektarový pozemek někde v Čechách a vysázet na něm divokou permakulturní zahradu. A také zajistit v Paříži více kompostérů na bramborové slupky!

Více informací naleznete na webu.

reklama