Kde v Olomouci oslavit Den vzniku československého státu

Na Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2019 je pro vás připraven lákavý program s podtitulem 100 let Velké Olomouce aneb veselý let stoletím.

Hana Došlová

Samostatný československý stát byl vyhlášen na pražském Václavském náměstí 28. října 1918 po rozpadu Rakouska-Uherska. Tehdejší Československo zahrnovalo území Čech, Moravy, Českého Slezka, Slovenska a Podkarpatské Rusi – dříve nazývanou Horní Uhry. Hovořilo se zde mnoha jazyky – česky, německy, slovensky, maďarsky, polsky, rusínsky, různými nářečími Ukrajiny, romsky, rumunsky, jidiš atd. Prvním prezidentem se stal Tomáš Garrigue Masaryk.

Program olomouckých oslav zahájí v 14.30 na Horním náměstí multižánrové představení spojující kabaret s tancem, živou hudbou a skeči. 

V 16 h vystoupí kapela Red Socks Orchestra. Ta spojuje širokou škálu žánrů od taneční hudby třicátých let přes rock’n roll, funk, pop, a nevynechá ani současné hity. 

V 17.30 se můžete vydat na tradiční lampionový průvod z Horního náměstí přes Dolní náměstí, Bezručovy sady až na Žižkovo náměstí, na kterém je od 18 h plánováno kladení věnců k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka za doprovodu Vojenské hudby Olomouc. 

Celá akce bude zakončena ohňostrojem.

Během lampionového průvodu a pietního aktu na Žižkově náměstí bude omezen v úseku Hlavní nádraží – Náměstí Hrdinů přes centrum provoz tramvají. Tramvajové linky č. 2 a 4 budou odkloněny z centra na Tržnici a tř. Kosmonautů.

#28rijen

reklama

PEARL DESIGN
Další články