[OL]4you na

Kniha LEGO aneb rodinný příběh nejslavnější hračky na světě!

Jaký je příběh stavebnice LEGO? Kde se ten geniálně jednoduchý nápad vytvořit stavebnici založenou na spojování hranatých kostek vlastně vzal? Kdo je Ole Kirk Christiansen a proč je s firmou spojované město Billund? Za co vděčí dřevěná stavebnice vynálezu umělé hmoty a za co Hollywoodu? A jak těžké je řídit rodinnou firmu, když vás její značka dalece přesahuje? Kniha LEGO. Rodinný příběh nejslavnější hračky na světe vás vezme na pouť do vzdálené historie i diskuzemi rozvířené současnosti.

Kniha LEGO aneb rodinný příběh nejslavnější hračky na světě!

Autorem knihy je Jens Andersen, dánský spisovatel a publicista, který napsal řadu oceňovaných biografií, například životopis Astrid Lindgrenové nebo Tove Ditlevsenové. Tentokrát se zaměřil na LEGO a jako první získal úplný přístup do rodinných a podnikových archivů firmy. Poprvé tedy vypráví příběh nejslavnější hračky v celé její šíři: jako rodinnou ságu, podnikatelský zázrak i kroniku podivuhodného dvacátého století.
Andersen sice pátral v archivech a o LEGU vypráví v historickém kontextu uplynulého i současného století, ale drží se čtivého publicistického stylu, už jen z úvodu je jasné, že jde o vyprávění, ne o suchá fakta:
„Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii…“ Těmito slovy začíná slavná vesmírná sága, která v příběhu, jejž nyní budeme vyprávět, sehraje určitou roli. Náš příběh začíná kdesi na dánském venkově na podzim roku 1915, kdy se jeden mladý řemeslník v západní části Jutska doslechl, že se v Billundu, městečku s železniční stanicí, prodává truhlářská dílna. Zmíněný mladý řemeslník, stejně jako jeho snoubenka, vyrůstal mezi nádeníky a prostými venkovany v oblasti známé rozsáhlými vřesovišti. Jako kluk pásl ovce a krávy, naučil se obezřetně pohybovat v opukových lomech i dávat pozor na zmije, a kdykoli se schylovalo k bouřce, vybudoval si úkryt lepší než kdokoli jiný v celém kraji. Nyní se vyučil truhlářem, snil o bytelné střeše nad hlavou a mluvil o sňatku a vlastní živnosti. Několik sourozenců mu pomohlo získat v bance půjčku ve výši deseti tisíc dánských korun a v únoru roku 1916 mladík převzal nízký bílý dům s dílnou na okraji Billundu. Soudil, že s pomocí Boží — a s pomocí Varde Bank — vše zvládne. Na své pětadvacáté narozeniny v dubnu se oženil s Kristine Sørensenovou a rok nato přišel na svět první ze čtyř synů…“


 
Když se roku 1916 v Billundu usídlil zmíněný truhlář a tesař Ole Kirk Christiansen, začaly se kromě nové kapitoly v jeho skromném životě psát i dějiny možná nejikoničtější hračky na světě. Mladý řemeslník zjistil, že víc než tesařinou a zhotovováním nábytku si vydělá výrobou dřevěných autíček, káč a stavebnic. Netrvalo dlouho a malý rodinný podnik a jeho hračky prodávané pod značkou LEGO si podmanily srdce dětí i dospělých po celém Dánsku. A ve chvíli, kdy Christiansenovi vyměnili dřevo za plast, se stavebnice s logem jejich firmy dostaly do dětských pokojíčků po celém světě.

Kniha LEGO není jen příběh jedné rodiny protkaný historickými fakty. Přináší myšlenky a ponaučení, která překonávají generace. Pokud člověk ve svou práci věří, nebojí se zariskovat, má velké odhodlání a odvahu postavit se i nepřízni osudu, jednoho dne se jeho sen stane skutečností.

Historie firmy ale samozřejmě obsahuje i kritická rozcestí a milníky včetně těch nedávných: Jak vedení firmy přemýšlelo na začátku nového milénia nad tím, že se se stavebnicí zapojí do světa akčních hrdinů vůbec první sérií Bionicle? Jak pak pokračovalo dál přes série Star Wars nebo kostičky s motivem Harryho Pottera? Neobešlo se to bez diskusí uvnitř i vně firmy o tom, jaká je míra násilí, které zvládnou vstřebat dnešní děti a které je firma ochotná podporovat nebo „zkousnout“, vždyť kvůli Potterovi se LEGO poprvé uvolilo nabídnout dětem třeba stavbu strašidelného hřbitova!

Kniha se nevyhýbá ani reflexi debat kolem míry kreativity, kterou současné formy stavebnice podporují jen do jisté míry: jde ještě o tu nekonečnou variabilitu danou základními kostkami, nebo jen o nácvik skládání podle návodu, které jsou rok od roku složitější a sešity s nimi tlustší? A kde je ona původní kreativita, když u některých sad si nejprve musíte stáhnout aplikaci s návodem a kostičky rozhýbáváte počítačovým programem, jako třeba v případě LEGO Boost?
Je dobré vidět, že podobné otázky si nekladou jen novináři nebo rodiče, ale že živá diskuse probíhá i ve firmě LEGO.

Ponořte se do příběhu firmy LEGO a jak by řekli Dánové: „Leg godt!“ Hezky si hraj.

Knihu vydalo nakladatelství HOST Brno a koupíte ji zde.

reklama