Listopad v Olomouci

30. výročí sametové revoluce, oslavy svatého Martina, Noc divadel, trhy s designem a další akce, které byste v listopadu určitě neměli propásnout.

Hana Došlová

Začneme 8. listopadu Svatomartinskými trhy na Horním náměstí. Dá se říct, že je to taková malá předehra k vánočním trhům. Můžete zde ochutnat zajímavá mladá vína a další speciality. K tomu vám bude hrát živá cimbálová muzika. Na svátek sv. Martina, v pondělí 11.11. v 11 h, je tradičně plánován slavnostní svatomartinský přípitek. Trhy se uzavřou v pátek 15. listopadu. Ve stejné době by měl být spuštěn provoz kluziště na Dolním náměstí.

Na Slavnost vína se můžete vydat i do NH Hotelu v Legionářské ulici. I zde bude k ochutnání spousta dobrého vína, jídla a nebude chybět kvalitní zábava. Večerem vás provede herečka a moderátorka Markéta Hrubešová a jako hlavní hudební host se představí slovenská zpěvačka Kristína.

Pokud milujete dobré jídlo, v sobotu 9. listopadu můžete strávit jedinečný Degustační večer s Romanem Paulusem v Galerii Šantovka. Zájemci si musí rezervovat své místo na e-mailu info@atmosphere-restaurant.cz.

Gurmánské Svatomartinské hody s možností výběru hlavního chodu můžete také zažít 9. a 10. listopadu v olomouckých Poděbradech. Na stejném místě se bude konat zabijačka, a to 16. listopadu.

Darovat krev se na Transfuzní oddělení FN Olomouc 13. listopadu vydá 21 zaměstnanců Novorozeneckého oddělení. Pokud se chcete přidat a krev darovat s nimi, přihlašte se do 7. listopadu prostřednictvím formuláře FN Olomouc.

Noci divadel bude patřit sobota 16. listopadu, předvečer 30. výročí sametové revoluce. Hlavním tématem Noci bude “Divadlo a svoboda”. Můžete se těšit na noční prohlídky, divadelní dílny, tematické diskuze, přednášky, výstavy, hudební produkce i performance, a to zdarma nebo za symbolické vstupné. A jaká divadla se letos zapojí? Moravské divadlo Olomouc, Divadlo na cucky, Divadlo Tramtarie, kabaret Nabalkoně, Divadlo Konvikt, Nová Akropolis, Hudebně-dramatické studio při MDO a Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby.

16. listopadu se můžete vydat na Flerjarmark do Domu u parku. Bude se na vás těšit přes 50 rukodělných umělců, kteří pro vás vytvořili originální věcičky – šité outfity pro malé i velké, módní i bytové doplňky, šperky, hračky, keramiku a přírodní kosmetiku.

30. výročí sametové revoluce a 80. výročí úmrtí Jana Opletala – Den boje za svobodu a demokracii si budeme připomínat v neděli 17. listopadu. Pietní akt se odehraje v 11 h na Žižkově náměstí.
Na Happening 30 let svobody a demokracie zajděte na Palachovo náměstí. Uvidíte sborový koncert Nota Bona v 13.10 h, ve 13.30 h rock-indie koncert bývalých studentů UP Saymore Q, ve 14.45 revival Karla Kryla v podání Jaroslava Nováka. Od 16 h zahraje svůj akustický punk koncert Jiří Schmitzer. V 17.11 h se rozezní pietní olomoucké zvony a v 17.30 koncert alternativní rockové olomoucké kapely Nylon Jail.
Součástí akce budou vzpomínky hlavních aktérů, promítání dobových dokumentů, retro gastronomie, vzpomínkové výstavy a street art. Vydat se můžete i na prohlídkový okruh s podtitulem Od vítězného února k sametovému Listopadu 1989-2019. Pokud máte o prohlídku zájem, je třeba se včas registrovat přes e-mail tomas.kryl@email.cz.

Od 27. listopadu do 8. prosince bude k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci Věstonická Venuše – originál nejstarší keramické sošky na světě.

Od 23. do 24. listopadu vyražte za nákupy originálních nejen vánočních dárků do Konviktu, kde se bude konat Dizajntrh. Jedná se o módní přehlídku nezávislých českých a slovenských designerů, která představuje to nejlepší z Hané. Užijete si uvolněnou atmosféru, dobrou kávu i doprovodný program pro celou rodinu.

29. listopadu můžete zajít na Výstaviště Flora Olomouc na hudební show Film Music Tour. Filmová hudba a mohutný zvuk orchestru bude umocněna vizualizací na obří LED obrazovce s projekcí filmových ukázek a live záběry sólistů.

Máte-li rádi výlety, 30. listopadu se vypravte na slavkovské bojiště na hlavní vzpomínkovou akci věnovanou napoleonské historii ve střední Evropě pod názvem Rekonstrukce bitvy tří císařů. Hlavním bodem programu bude bitevní ukázka pod kopcem Santon ve 14 h  za účasti 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl.

A na co se těší mnozí z nás, 22. listopadu se otevřou na Horním náměstí Vánoční trhy, ale o nich až příště…

#

reklama

PEARL DESIGN
Další články