Naučte se cizí jazyk snadno, rychle a opravdu

Přelom roku vybízí k předsevzetí. Pokud si každoročně říkáte, že se naučíte nový jazyk nebo se rozmluvíte, ale po pár dnech to vzdáte, jdete na to špatně. Přečtěte si naše tipy a změňte přání v realitu jednou provždy!

Hana Došlová

1) Ujasněte si, proč to děláte
Chcete studovat nebo pracovat v zahraničí? Najít si partnera nebo kamarády ve světě? Zvýšit si seběvědomí? Najděte si opravdu dobrý důvod, proč se cizí jazyk chcete naučit. Budete pak mnohem více motivovaní. Zahnat nudu jako motivace nestačí.

2) Spolupracujte
Najděte si partnera, kamaráda nebo kolegu, který do toho půjde s vámi. Uvidíte, že vás zdravé soutěžení požene dopředu mnohem rychleji.

3) Povídejte si v duchu
Zkuste si povídat sami se sebou. Plánujte nákupy, program na víkend nebo myslete na to, co hezkého jste během dne prožili. Pomůže vám to ve skutečné konverzaci.

4) Důležitá je praxe
Teorie nestačí. Zkuste si v italské restaurace objednat v angličtině nebo přímo v italštině.

5) Učení je hra
Když budete dlouhé hodiny vysedávat nad nudnou gramatikou, dlouho vás to bavit nebude. Co třeba překládat knížku, psát komiks, cokoli, co vás baví.

6) Pozorujte děti
Schopnost naučit se cizí jazyk nesouvisí s věkem, jde jen o přístup. Děti se nestydí nabyté znalosti použít. Dospělí se zbytečně obávají chyb a to vás blokuje pokročit dál. Když se učíte cizí jazyk, je samozřejmostí dělát chyby.

7) Jděte na to jinak
Začněte aktivně mluvit. Ptejte se na dovolené kolemjdoucích na cestu, objednávejte si jídlo a zahajte konverzaci s domorodci. Možná vám nejprve bude dělat problémy gramatika, stavba vět a nedostatečná slovní zásoba, ale postupem času tyto nedostatky překonáte.

8) Poslouchejte a pozorujte
Abyste začali správně mluvit, musíte mít jazyk naposlouchaný a odkoukaný. Každá řeč má svá specifika, a když budete pozorní, výslovnost si brzy osvojíte. 

9) Buďte důslední
Studujte každý den. Poslouchejte zahraniční rádio, hudbu, čtěte časopisy,  noviny a denní zprávy, piště e-maily. A nevyhýbejte se nenáročné konverzaci s rodilým mluvčím. Každý ocení, že se snažíte jejich řeč naučit.

Čtení cizojazyčných knížek je zaručeně jedna z nejlepších metod rozšiřování slovní zásoby. Můžete vybírat z mnoha žánrů i úrovní. Záleží na vás, zda preferujete originální text, dvojjazyčné knížky nebo zjednodušenou četbu. Většina knížek je navíc s audio CD, které vám pomůže s výslovností. Knížky Pohádky bratří Grimmů v němčině, Italské pohádky v italštině, Smrtelná hádanka v angličtině a Kryštof Kolumbus ve španělštině vyšly v nakladatelství Edika.

Jazykové učebnice jsou základním pilířem k získání jazykových dovedností. Na učebnice pro samouky je expertem nakladatelství Leda. Vybírat můžete z mnoha jazyků od angličtiny, přes němčinu, ruštinu, norštinu, finštinu, maďarštinu, švédštinu až po čínštinu. Přílohou je i CD s nahrávkami. Učebnice Édito z vydavatelství Didier je velmi oblíbená pro své zpracování. Vyšla spolu s DVD, CD a pracovním sešitem.

Zvukové učebnice umožní se bez velké námahy naučit slovům, slovním spojením a větám, které se nejčastěji používají. Ruštinu poslechem vydalo nakladatelství Leda.

Procvičovat gramatiku lze i zábavnou formou v podání krásně zpracovaných učebnic. 100% FLE zaměřený na výslovnost, gramatiku nebo slovní zásobu v různých jazykových úrovních vydalo nakladatelství Didier. Pratique Grammaire pak nakladatelství CLE International. Španělskou cvičebnici zakoupíte u Ediky.

S dětmi můžete procvičovat slovíčka a učit se anglicky pomocí kouzelné tužky od Albi. Obrázkový slovník vyšel v němčině, angličtině a francouzštině. Obsahuje základní slovíčka s obrázky a jednoduché věty v jedenácti tématických kapitolách. Hravá angličtina je pro začátečníky i mírně pokročilé. Zábavnou formou si vytvoříte nebo rozšíříte slovní zásobu a naučíte se správně vyslovovat anglická slovíčka a jednoduché věty.

 

#cizí jazyky

reklama

PEARL DESIGN
Další články