[OL]4you na

Nebe prozáří roj Kvadrantid. Nenechte si ujít romantiku na obloze

I leden má romantické momenty! A jedny z nejkouzelnějších se budou odehrávat právě v těchto dnech, kdy nebe prozáří takzvané Kvadrantidy. Jde o nejaktivnější meteorický roj, takže se můžeme těšit na hezkou podívanou.

Nebe prozáří roj Kvadrantid. Nenechte si ujít romantiku na obloze

Vždy na začátku ledna jsou na obloze k vidění roje Kvadrantid. Jedná se o prach s frekvencí až 120 meteorů za hodinu. Název roje pochází z již neexistujícího souhvězdí Zedního kvadrantu na pomezí dnešního Pastýře a Draka. Letošní maximum roje připadá na noc z 3. na 4. ledna. Podle serveru hvezdarna.cz však podívanou bude rušit Měsíc, v jehož těsné blízkosti najdete i Mars, takže zahlédnete jen ty nejnápadnější meteory.

Dlouhou dobu se nevědělo, jaký je zdroj tohoto roje, ten byl odhalen v prosinci roku 2003 Peterem Jenniskensem. Jedná se o částice uvolněné v dávné minulosti z vyhaslé komety 2003 EH1.

Pozorování
Doporučuje se dívat na místě daleko od pouličního osvětlení, s dobrým výhledem směrem na východ, od večera až do brzkých ranních hodin. Tak se vydejte za město a nenechte si ujít první letošní nebeský úkaz. A že jich v roce 2023 bude!

reklama