[OL]4you na

OL4you miluje česká vína! Tipy na ta nejlepší česká vinařství

Trsy hroznů uzrály a jsou připraveny na sklizeň. Nová sezóna delikátních vín začíná! Přinášíme vám přehled našich oblíbených českých vinařství, které určitě nesmíte přehlédnout.

OL4you miluje česká vína! Tipy na ta nejlepší česká vinařství

Vinařství Plenér - Pavlov

Z tohoto vinařství nemilujeme jen víno, ale také design jejich minimalistických lahví. Plenér, sídlící v Pavlově, je dílem dvou kamarádů, Iva a Dominiky, která je navíc členkou tzv. Mladých vinařů*. V Olomouci si Plenér vychutnáte například v Entreé Restaurant.

Za redakci doporučujeme po moštu chutnající Ryzlink Vlašský 2019, koupíte jej zde.

*Nebylo jim ještě 40 a založili si spolek pro sdílení lásky k vínu. Říkají si Mladí vinaři, spojuje je vzdělání ze Zadradnice fakulty, zájem o vinařství nebo chtíč budovat vztah české veřejnosti k moravskému vínu. O Mladých vinařích zjistíte více zde.

Jindrovo vinařství - Mutěnice

Mutěnické Jindrovo vinařství je pro mnohé skrytý klenot mezi českými vinaři. Na tamní černozemi rostou skvělé hrozny, které se pyšní vysokou kvalitou. Filozofie zdejšího vinařství stojí na klidu, který vínu dopřávají, s výrobou nikam nespěchají. To dokazuje i šnek vyobrazený na etiketách jejich vín, který si v tamních vinicích našel domov. O Jindrově vinařství jsme již jednou psali jako o vítězi Slavnosti vína 2019, která se konala v hotelu NH Collection Olomouc Congress. Podívejte se na náš článek, jak to všechno probíhalo!

Za redakci doporučujeme Ryzlink Rýnský, 2018 sur lie, koupíte jej zde.

Vinařství Fabig - Hustopeče

Když se řekne Roman Fabig, vybavíme si mladého stylového vinaře a Sauvignon Blanc. Vinařství Fabig se specializuje na jednu konkrétní odrůdu a snaží se v ní najít to nejlepší z nejlepších, stejně jako tomu bývá u zahraničních vinařství. Jejich víno si můžete v Olomouci vychutnat třeba v Entreé Restaurant nebo v NH Collection Olomouc Congress.

Za redakci doporučujeme Sauvignon blanc "Na Výsluní", koupíte jej zde.

Vinařství Gala - Bavory

Víno od Galů musíte nejen ochutnat, musíte ho i "vidět". Jejich vinařství se pyšní ojedinělou moderní architekturou na překrásném bavorském kopci, kde se můžete také ubytovat. Gala právem získalo ocenění Vinařství roku 2019 v kategorii malých vinařů. V Olomouci si víno z vinařství Gala vychutnáte například v Entreé Restaurant nebo ve vinotéce Volařík Wine&Café v ulici Denisova 2. 

Za redakci doporučujeme Pinot - Merlot, koupíte jej zde

Vinařství Sedlák - Velké Bílovice

V historii jejich vinařství pomáhali vinařům na vinicích koně Miloš a Dobroš, proto jejich etikety zdobí právě sedlák s pluhem. Jejich víno je vyráběno z tradičních odrůd pěstovaných na českých vinicích, jako je Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé nebo například Tramín červený. 

Za redakci doporučujeme Rulandské šedé, pozdní sběr, koupit jej můžete zde

Vinařství U Vrbů - Hustopeče

Po svém otci lásku k vinařství přebrala i mladá Libuše Vrbová, spička ve svém oboru. V roce 2017, 2019 i letos se Libuše stala mistryní České republiky v sekání sektů a navíc v roce 2019 obsadila druhé místo na mistrovství someliérů Česka a Slovenska. Vinařství U Vrbů se pyšní svým ekologickým přístupem k pěstování, nádhernými sklepy a kvalitním vínem. Současně si Libuše společně se svou sestrou Radmilou Vrbovou, úspěšnou fitness trenérkou, vymyslely projekt s názvem Víno po tréninku - každá láhev má svůj trénink a každý trénink má svou láhev! Se setrami Vrbovými si zacvičíte i pochutnáte. Návod na víno po tréninku najdete na Youtube.

Za redakci doporučujeme Růženku (cuvée odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský), pozdní sběr, Zlatá řada, koupit jej můžete zde.

Víno Kadrnka - Březí u Mikulova

Kvalitní a chutné víno s krásnými etiketami pochází z Mikulovské vinařské podoblasti na úbočí Dunajovských kopců, z jedné z nejslunějších oblastí u nás. Důraz na ruční zpracování dává vínu požadovanou kvalitu, které následně zraje v nerezových tancích, dřevených sudech i betonových vajíčkách. Kadrnkovo víno v Olomouci ochutnáte například v Entreé Restaurant, ve Vinném sklepě Dobrý ročník na ulici 8. května nebo vinotéce Volařík Wine&Café v ulici Denisova 2.

Za redakci doporučujeme Ryzlink Vlašský "Liščí Vrch", pozdní sběr, koupit jej můžete zde.

Vinařství Arte Vini - Nový Šaldorf-Sedlešovice

Nedaleko Znojma v obci nový Šaldorf se skrývá 140 let starý sklep vinařství Arte Vini vyhloubený v pískovcovém masivu. Na jejich vinicích rostou tradiční české odrůdy jako Veltlínské zelené, Frankovka, Zweigeltrebe nebo Pálava, ale i světově známé odrůdy jako Chardonnay, Rýnský ryzlink, Sauvignon, Pinot Gris, či Pinot Noir, které díky skvělé půdě a klimatu nabízejí delikátní vína s moravským charakterem. 

Za redakci doporučujeme Pinot Noir 2018, který můžete koupit zde, nebo Veltlínské zelené "Volné Pole", ke koupit zde.

Vinař Jiří Uherek - Dolní Bujanovice

Uherkova vína s odrůdovým charakterem jsou častokrát určena k dlouhobé archivaci a vhodná k vyšší gastronomii a pro výběrové vinotéky. V Olomouci, stejně jako vína od Kadrnků, zakoupíte či ochutnáte Uherkovy lahve v Entreé Restaurant nebo ve Vinném sklepě Dobrý ročník na ulici 8. května.

Za redakci doporučujeme Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů, 2018, koupit jej můžete zde.

Vinařství Skoupil - Velké Bílovice

Několikrát oceněné víno z vinařství Skoupil nabízí neojedinělý chuťový zážitek. Za jejich výborným vínem stojí otec Petr Skoupil a jeho dva synové, Petr Skoupil mladší a František Skoupil, který do vinařství jako hlavní technolog přináší nejnovětší trendy z oboru. Jejich pilná práce se odráží nejen na kvalitě vína, ale také na kráse jejich lahví. Etikety Skoupilových vín získaly v roce 2016 ocenění Reddot design award 2016 a German design award 2016.

Za redakci doporučujeme Irsai Oliver 2018, koupit jej můžete zde.

Vinařství Sonberk

Vinařství Sonberk se pyšní desítkami tuzemských i zahraničních ocenění, zároveň je jediným českým vinařstvím zmíněným ve Financial Times, New York Times a Wall Street Journal. V americkém magazínu Wine & Spirits bylo jejich víno oceněno 91 body, zapsalo se tak do seznamu nejlepších vín z Evropy. Sonberk oplývá nejen kvalitním vínem a rozhlehlými vinicemi, ale také moderní architekturou vinařského domu. Autorem projektu je znamý český architekt Ing. arch. Josef Pleskot. V Olomouci vína z vinařství Sonberk zakoupíte například v 1. Olomoucké vinotéce v Laffayetově ulici nebo v prodejně Sklizeno na ulici 8. května a skleničku vám nalijí v Entreé Resturant, v Lobster Family Restaurant, v restauraci Viktoria nebo například v NH Collection Olomouc Congress.

Za redakci doporučujeme Chardonnay & Pinot gris 2016, koupit jej můžete zde.

 

reklama